Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bliski kontakt z motylami w łódzkim ZOO. Wiosną wielkie otwarcie motylarni

Emilia Białecka *Emkanabe*
Emilia Białecka *Emkanabe*
Michał Potocki /www.mmwroclaw.pl
Sezon wiosenny w łódzkim ZOO zapowiada się interesująco i przede wszystkim barwnie. Pod koniec kwietnia zostanie otwarty nowy punkt - Motylarnia, gdzie egzotyczne okazy motyli będzie można oglądać z naprawdę bliska.

Jeden dzień z życia łódzkiego ZOO


Ekspozycja "Motyle świata" powstaje w budynku Afrykarium. Tam, w miniaturowej dżungli, motyle będą czuły się jak ryby w wodzie. Równie zachwyceni powinni być zwiedzający, którzy staną z owadami "oko w oko", bez ograniczeń krat czy też szyb.

- W wielu ogrodach zoologicznych w Europie i na świecie są takie motylarnie. Kiedyś to było drogie przedsięwzięcie, w tej chwili jest łatwy dostęp do poczwarek i większa wiedza - mówi Włodzimierz Stanisławski, z-ca dyrektora ds. Hodowlanych. - Jest to ekspozycja, która wywoła żywą reakcję - cieszy się.

W Motylarni łódzkiego ZOO będzie można podziwiać kilkanaście gatunków egzotycznych motyli. Wśród nich znajdą się na prawdę ciekawe okazy, z których dostrzeżeniem nie powinno być problemu. - Staraliśmy się wybrać atrakcyjne dla zwiedzających motyle, czyli duże i widoczne - podkreśla Barbara Wicińska z łódzkiego Ogrodu Zoologicznego.

Motyle o wielkości 30 cm w łódzkim ZOO

Jednym z ciekawszych motyli, jak wskazuje, będzie Atlas, nocny motyl z Azji Południowo-Wschodniej. - Uważany jest za największą ćmę. Rozpiętość jego skrzydeł wynosi około trzydziestu centymetrów. Niestety, z racji tego, że nie pobiera pokarmu, żyje jedynie dwa - trzy dni - opowiada Barbara Wicińska. Mimo, że Atlas prowadzi nocny tryb życia, będzie widoczny także w dzień, choć będzie nieco mniej aktywny.

Projekt Motylarni w pudełkuPod koniec kwietnia w tym pomieszczeniu będzie mini dżungla

Innym sporym okazem, który osiąga do 20 cm wielkości, będzie Morpho peleides. Jednak to nie jego rozmiar zwróci naszą uwagę, lecz przepiękne ubarwienie. - Ma on połyskliwy niebieski odcień, w zasadzie trochę tęczowy - opisuje Wicińska. Długość życia tego motyla, w przeciwieństwie do Atlasa, uzależniona jest od warunków. Jak mówi pracowniczka ZOO, Morpho peleides żyje w niewoli nieco krócej niż w warunkach naturalnych - w ZOO przeżyje kilka tygodni.

Poczwarki egzotycznych motyli będą cyklicznie sprowadzane, dzięki czemu Motylarnia będzie funkcjonowała nawet do września. Owady będzie można podglądać już od poczwarki - w specjalnym inkubatorze. Odwiedzający będą mogli oglądać proces uwalniania dorosłych motyli ze stadium poczwarki, a potem podglądać szybujące owady.

Całe pomieszczenie będzie urządzone tak, by każdy, kto się w nim znajdzie poczuł się jak w dżungli. Będzie to możliwe nie tylko za sprawą wysokiej temperatury (ok. 25 st. Celsjusza).

- Jesteśmy na etapie tworzenia wystroju, czekamy na rośliny. Będą to z pewnością takie, które swym wyglądem przypominają las tropikalny - mówi Włodzimierz Stanisławski. Ich wybór, jak wspomina, nie był prosty. - Muszą to być przede wszystkim takie rośliny, które nie będą szkodziły motylom, odpadają więc m.in. te o ostrych liściach. Poza roślinami, nie zabraknie korzeni, pojawi się również niewielkich rozmiarów wodospad - zachęca Włodzimierz Stanisławski.

Otwarcie Motylarni planowane jest na 21 kwietnia. Do tego czasu, jak zapowiadają pracownicy Ogrodu, motyle będą gotowe.

Czytaj także:
- Światowy Dzień Kota 2011 w Galerii Łódzkiej [zdjęcia]
- Dwugodzinna obława na spłoszone daniele w centrum Łodzi


Zobacz też na MM Łódź

Przewodnik imprezowy | Lodowiska w Łodzi | Rozdajemy akredytacje | Widzew Łódź | ŁKS Łódź

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomocnik rolnika przy zbiorach - zasady zatrudnienia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto