Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bezpieczny prezent dla dziecka, czyli zabawki pod lupą

Dorota Domienik
Na każdej zabawce oferowanej w krajach Unii Europejskiej, powinien się znajdować znak CE
Na każdej zabawce oferowanej w krajach Unii Europejskiej, powinien się znajdować znak CE
Zanim kupisz zabawkę przeczytaj instrukcję użytkowania, sprawdź czy nie ma ostrych krawędzi i zwróć uwagę czy produkt jest dostosowany do wieku dziecka, które chcesz nim obdarować.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przestrzega, aby prezent dla dziecka kupować rozważnie.

W tym celu przygotował dziewięć zasad bezpiecznych zakupów:

- Zabawka powinna być dostosowana do wieku malucha. Wybór powinny ułatwić informacje na opakowaniu, np. dla dziecka poniżej 3. roku życia. Zabawki przeznaczone dla najmłodszych, takie jak maskotki, gryzaki, klocki, lalki, nie powinny być wykonane z materiałów łatwo ulegających uszkodzeniu (np. szkła).

- Sprawdźmy, czy na opakowaniu zabawki lub samej zabawce znajduje się znak CE. Oznacza on deklarację producenta, że produkt spełnia m.in. wymagania bezpieczeństwa obowiązujące na terenie Unii Europejskiej. Zgodnie z prawem, znak CE powinien znajdować się na każdej zabawce oferowanej w państwach członkowskich.

- Zapoznajmy się dokładnie z informacjami na opakowaniu. W grach zapachowych, zestawach kosmetycznych i grach smakowych mogą się znaleźć substancje, które powodują alergie. Na opakowaniu zabawki powinny znajdować się ich nazwy oraz wyraźne ostrzeżenie o treści: "Zawiera substancje zapachowe mogące powodować alergie".

- Przed dokonaniem zakupu warto upewnić się czy zabawka nie ma ostrych krawędzi, sztywnych lub wystających elementów (np. w kierownicy roweru). Zabawki, które można złożyć (np. wózki dla lalek) muszą być wyposażone w blokadę zabezpieczającą. Zwróćmy uwagę, czy drobne elementy nie odpadają przy lekkim naciśnięciu ponieważ dziecko może je połknąć lub udławić się nimi.

- Jeżeli jednym z elementów zabawki są linki i sznurki zakończone kółkiem lub innym elementem, który może tworzyć zaciągającą się pętlę, należy sprawdzić czy nie są zbyt długie. W przypadku huśtawek linki nie powinny być zbyt cienkie.

- Do niektórych zabawek, np. rowerów, hulajnóg, huśtawek, zabawek funkcjonalnych, powinny być dołączone instrukcje użytkowania w języku polskim. Zabawki kupowane w stanie zdemontowanym powinny mieć również instrukcje montażu.

- Instrukcje i informacje dotyczące bezpiecznego używania zabawki przechowujmy w bezpiecznym miejscu. W razie wątpliwości, będziemy mogli do nich zajrzeć.

- Nie możemy zwrócić do sklepu zabawki tylko dlatego, że nie podoba się dziecku. Zgodnie z prawem, sprzedawca może odmówić przyjęcia towaru zgodnego z umową i zwrócenia pieniędzy bądź też wymiany na inny. Jeżeli jednak zabawka jest wadliwa, możemy złożyć w sklepie reklamację, żądając naprawy lub wymiany na nowy. Prawo to przysługuje nam w ciągu dwóch lat od zakupu, ale nie później niż w ciągu dwóch miesięcy od wykrycia wady lub niezgodności z umową (tj. produkt nie ma cech, o których zapewniał przedsiębiorca).

- Zastrzeżenia co do bezpieczeństwa lub oznakowania produktów należy zgłaszać do Inspekcji Handlowej lub Departamentu Nadzoru Rynku w UOKiK.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodzkie.naszemiasto.pl Nasze Miasto