Spis treści
- Begonia, czyli ukośnica
- Begonia to roślina idealna w miejsca nasłonecznione i do cienia
- Kiedy sadzić begonie w ogrodzie i na balkonie?
- Polecamy begonie, które warto posadzić w ogrodzie i na balkonie
- Begonia bulwiasta to odmiana pięknie kwitnąca w cieniu i półcieniu
- Uprawa begonii bulwiastej
- Begonia bulwiasta na lata. czyli zimowanie begonii
- Begonia Dragon to ozdoba nadająca się na każdą rabatę
- Uprawa begonii Dragon
- Zimowanie begonii Dragon
- Begonia stale kwitnąca – roślina idealna na słońce
- Uprawa begonii stale kwitnącej
- Begonia zwisająca to elegantka do półcienia
- Jak uprawiać begonię zwisającą?
- Begonia zimowa również na lato
- Jak uprawiać begonię zimową wiosną i latem?
- Begonia zimowa jesienią
- Begonia królewska i inne
Begonia, czyli ukośnica
Begonie to przepiękne kwiaty, które nie zawsze doceniamy, a to błąd. Mają one wiele ciekawych gatunków, które różnią się kształtem liści, kolorem i wielkością kwiatów oraz wymaganiami. Wprawdzie wszystkie begonie są łatwe w uprawie, ale ich oczekiwania znacznie się różnią. Dotyczy to przede wszystkim ekspozycji na słońce oraz zapotrzebowania na wodę.
Niektóre odmiany begonii różnią się od siebie w takim stopniu, że trudno uwierzyć, iż to wszystko ta sama rodzina. Łączy je budowa kwiatów (to szczegóły raczej dla znawców), ale też pewna cecha charakterystyczna dla kształtu liści. Bez względu na kolory, które mogą być bardzo różne, a także dość zróżnicowane kształty, liście begonii zawsze są niesymetryczne, a ich brzegi u nasady są ścięte pod różnym kątem. Stąd właśnie pochodzi inna nazwa begonii, czyli ukośnica.
Begonia to roślina idealna w miejsca nasłonecznione i do cienia
Begonie można uprawiać w ogrodach, a większość z nich czuje się dobrze również w pojemnikach na balkonach i tarasach. Ich wielką zaletą, poza urodą, jest ich wielkie zróżnicowanie. Można wybierać wśród rozmaitych kolorów kwiatów i liści, ale są też begonie o różnej wielkości i pokroju. A także takie, które lubią słońce, oraz kwiaty idealne do cienia. W ich uprawie w krajowych warunkach spotyka się kilka gatunków, ich odmiany oraz bardzo atrakcyjne mieszańce.
Kiedy sadzić begonie w ogrodzie i na balkonie?
Decydując się na begonie trzeba pamiętać, że większość z nich pochodzi z tropików i jest wrażliwa na zimno. Dlatego zaleca się, by w ogrodach i na balkonach sadzić je po 15 maja, kiedy teoretycznie mija ryzyko przymrozków. Oczywiście wiele zależy od pogody w danym roku, więc jeśli kusi nas, by posadzić je wcześniej, warto sprawdzić prognozy pogody.
Polecamy begonie, które warto posadzić w ogrodzie i na balkonie
Zobacz, jak wyglądają różne gatunki i odmiany begonii.
Begonia bulwiasta to odmiana pięknie kwitnąca w cieniu i półcieniu
Begonie bulwiaste należą do najbardziej okazałych gatunków tej rośliny. Szczególnie odmiany o pełnych kwiatach, kojarzących się z różami, wyglądają przepięknie. Te begonie mogą też mieć kwiaty półpełne lub pojedyncze, w przeróżnych kolorach: białe, żółte, czerwone, różowe; bywają też dwubarwne. Mają również piękne liście, ciemne i pokryte włoskami, czasem z wzorem na blaszkach.
Uprawa begonii bulwiastej
Begonie bulwiaste najlepiej rosną i kwitną w półcieniu, a nawet cieniu. Nie wystawiajmy ich na ostre, bezpośrednie słońce! Poza tym należy zapewnić im żyzną i przepuszczalną ziemię oraz regularne podlewanie. Nie lubią ani zbyt mokrej ziemi, ani przesuszonej – podłoże powinno być lekko wilgotne.
Begonie bulwiaste teoretycznie można uprawiać w gruncie, ale łatwiej zadbać o nie, kiedy są posadzone w doniczkach. Wtedy wygodniej jest kontrolować wilgotność podłoża (pamiętajmy, że w doniczce koniecznie musi być odpływ!). Poza tym tych roślin tych lepiej nie narażać na intensywne opady deszczu, które zniszczą ich kwiaty i liście. Doniczkę łatwiej przenieść w osłonięte miejsce lub w takim ustawić.