Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Auta nauki jazdy wjadą na łódzkie osiedla. Egzaminy na prawo jazdy na osiedlowych drogach

Agnieszka Jasińska
Jeśli spółdzielnia nie oznaczy prawidłowo drogi, elki będą mogły wjechać na osiedle
Jeśli spółdzielnia nie oznaczy prawidłowo drogi, elki będą mogły wjechać na osiedle fot. Krzysztof Szymczak
Zgodnie z decyzją Urzędu Marszałkowskiego, egzaminatorzy łódzkiego WORD mogą sprawdzać kursanta na drogach niepublicznych. To rewolucja w egzaminach praktycznych na prawo jazdy.

- Jeśli droga nie jest oznakowana, czyli np. jeśli przed wjazdem na osiedle nie będzie znaku, że jest to droga wewnętrzna, to egzaminator może tam przeprowadzić sprawdzian - mówi Łukasz Kucharski, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Łodzi.

Oprócz nieoznakowanych dróg osiedlowych egzaminy na prawo jazdy będą mogły odbywać się na drogach, które nie są publiczne. To m.in. część ul. Maratońskiej i Armii Krajowej.

Żeby kursanci nie zablokowali ruchu na osiedlach, władze spółdzielni mieszkaniowych będą musiały zadbać o odpowiednie oznakowanie. - Niestety, bardzo często złomiarze kradną znaki drogowe i sprzedają na złom. To bardzo poważny problem i nie da się tego upilnować - wzdycha Wiesław Czekalski, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej Zagajnik w Łodzi. - A samochody nauki jazdy są bardzo poważnym problemem na osiedlu. Uliczki są wąskie, jest ciasno, są problemy z parkowaniem. To bardzo zły pomysł, żeby jeszcze kursanci uczyli się tu jeździć.

Nowe przepisy nie podobają się także Andrzejowi Kapelańskiemu, prezesowi spółdzielni Retkinia-Północ. - Kursanci powinni uczyć się gdzie indziej. Wśród bloków jest za ciasno. Tu naprawdę trzeba dobrze jeździć - podkreśla prezes Kapelański i zapewnia, że na terenie jego spółdzielni odpowiednie znaki drogowe będą na bieżąco sprawdzane.

Decyzja Urzędu Marszałkowskiego umożliwiająca prowadzenie egzaminów na terenie osiedli jest związana z wyrokiem Naczelnego Sądu Ad-ministracyjnego w tej sprawie.

Taki argument nie przekonuje Mieczysława Karbowańczyka, instruktora nauki jazdy i właściciela łódzkiej autoszkoły. Dlatego przygotowuje on w tej sprawie pismo do ministra infrastruktury i marszałka województwa łódzkiego.

- Przepisy w Polsce nie mogą powstawać na podstawie orzeczenia sądu - podkreśla Mieczysław Karbowańczyk. - Zgodnie z rozporządzeniem, egzaminy na prawo jazdy powinny odbywać się tylko na drogach publicznych. Jeśli odbywają się na innych, powinny zostać unieważnione.

Potwierdza to Henryk Waluda, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Sieradzu.

- U nas egzaminy odbywają się tylko na drogach publicznych - dodaje Henryk Waluda.

Czytaj także Zdążą przygotować stację Chojny na 16 października

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto