Anna Stępień-Kraska z Łodzi uczy jak osiągnąć sukces poprzez nasze talenty

Materiał informacyjny ASANKA Mind Quest

Redakcja: Jesteś konsultantką talentów Mówi się, że każdy z nas rodzi się z jakimiś talentami. Czy my sami je odkrywamy, czy jednak ktoś musi pomóc nam je odkryć?

Anna Stępień-Kraska: Każdy z nas rodzi się z unikalnymi predyspozycjami. Jedne bardziej, drugie mniej wpisują się w ogólnie przyjęte schematy i poglądy świata, społeczeństwa czy rodziny. Tutaj ukrywa się pierwsze wyzwanie w docenieniu naszych możliwości. Jeżeli nasze predyspozycje „przypadną do gustu” naszemu otoczeniu, jesteśmy za nie chwaleni, łatwo jest wzrastać i się rozwijać. Jednak, gdy są one w opozycji do światopoglądu naszych bliskich, opiekunów, społeczności w której żyjemy zaczyna się proces zwątpienia w siebie, swoją sprawczość, poczucia wykluczenia, braku zrozumienia itd. Gdy uwierzymy, że coś jest z nami nie tak pojawia się kolejna, dużo silniejsza blokada - nasze własne przekonanie zakorzenione w naszym umyśle. Często obserwuje się takie sytuacje, gdy np. rodzice chcą, aby dziecko poszło na renomowane studia, miało wysoko płatną pracę i wywierają presję w tym kierunku. Wszelkie decyzje inne niż ich pogląd są wyśmiewane, umniejszane lub wyszydzane. Młody człowiek, który pragnie miłości i akceptacji od najbliższych porzuci swoje pasje, pogrzebie swój talent tylko po to, aby zadowolić ukochanych rodziców. Taki schemat myślenia ciągnie się później w głowie dorosłego człowieka, który zamiast słuchać siebie podporządkowuje się oczekiwaniom innych.

Te różnice bardzo często mają wpływ na to czy odkrywamy nasz talent sami, czy potrzebujemy wsparcia. Tutaj nie ma czego tak na prawdę odkrywać. Talent jest i już. Trzeba go sobie jedynie uświadomić i zacząć używać. Uwierzyć w niego.

Czy może być tak, że np. mam talent do gry na gitarze, a nigdy na niej nie grałem? I nie dowiem się o tym talencie.

To pytanie dotyczy pasji, nie talentu. Póki człowiek żyje ma możliwość odkryć swój talent. Choć akurat sama gra na gitarze to umiejętność lub pasja, którą kształtujemy na bazie naszych talentów, czyli naszego naturalnego sposobu myślenia, odczuwania i zachowania. Każda osoba z którą do tej pory pracowałam przejawia trzy wzory reakcji, gdy zdiagnozujemy jakie talenty reprezentuje:

  1. „To oczywiste. Od zawsze wiedziałam, że mam do tego predyspozycje.”
  2. „O rany, do tej pory słyszałam, że to moja wada i robiłam wszystko, aby to zmienić.”
  3. „Czułam, że to jest moje, ale nie miałam odwagi i wiedzy jak to wykorzystać.”

Natomiast Pasję możemy odkryć poprzez próbowanie, doświadczanie i eksperymentowanie w życiu jak najwięcej. Nasze talenty są tutaj doskonałym drogowskazem.

Czy umiejętności a talenty to coś innego dla Ciebie?

Zdecydowanie. Możesz na przykład być ekspertem kaligrafii. Sama umiejętność pisania fantazyjnych liter to umiejętność, którą można wykształcić posiadając taki talent jak maksymalizacja, czy osiąganie. Możesz być świetnym piłkarzem, lekkoatletą bo masz talent do rywalizacji. Możesz być twórcą dzieł składających się z mikroskopijnych elementów dzięki talentowi skupienie. Nasze umiejętności kształtowane są przez nasze talenty.

Nie każdy sprawdza wszystkie możliwości, jest to nierealne. Jak jednak odkryć te kluczowe talenty?

Polecam oczywiście narzędzia dzięki, którym takie talenty się diagnozuje. Ja pracuję z Wealth Dynamics oraz Talentami Gallupa, które w połączeniu dają olbrzymią wiedzę i samoświadomość, gdy tylko ktoś z nimi szczerze popracuje.

Co zrobić, aby racjonalnie i odpowiednio wykorzystać talenty w życiu?

Podstawą jest ich zrozumienie. Talent, tak jak wszystko jest dualny, może więc być naszym kluczem do sukcesu lub kotwicą ciągnącą na dno. Dlatego tak ważne jest nauczenie się jak z niego korzystać. Wiedzieć w jakich aspektach i na jakich etapach naturalnych procesów zachodzących w społeczeństwie, biznesie, związku, realizacji projektów jest on naszym sprzymierzeńcem a na jakich należy się wycofać i docenić talenty kogoś innego by wspólnie odnieść sukces. I tutaj przechodzimy do innego bardzo ważnego aspektu. Wszystkie talenty się uzupełniają. Współpraca pomiędzy nimi umożliwia rozwój. Brak zrozumienia i tarcia prowadzą do destrukcji. To niby takie oczywiste, ale mało kto o tym pamięta. Polecam zrobić bezpłatny test na mojej stronie WWW: https://www.asanka.pl/test/

Czy na poznanie naszych talentów ma wpływ wiek? U dziecka, może być to chyba łatwiejsze. A może się mylę?

Tutaj od razu chce przestrzec przed diagnozowaniem dzieci. Niestety większość ludzi ma tendencję do szufladkowania i rodzice działają podobnie. Znajomość talentów ma być wsparciem w naszym rozwoju. Zamiast tego często stanowią wymówkę i zakładanie z góry, że komuś coś się uda lub nie. Potrzeba bardzo dużej wiedzy i świadomości, aby umiejętnie prowadzić dziecko w tym procesie.

Dorośli natomiast często są tak przesiąknięci narzuconymi przekonaniami co powinni i jak należy się zachować, że trudno im przyjąć do wiadomości, że ich potencjał ukryty jest w spojrzeniu z zupełnie innej perspektywy na własne życie. Gdy wynik badania kłóci się z ich dotychczasowym światopoglądem mogą stwierdzić, że to metoda jest zła.

Tak więc zasady nie ma, są tendencje. Każda osoba to jednak indywidualny przypadek.

Czy są jakieś zawody, albo dziedziny - w których talenty są priorytetem?

Tak. Wszystkie. Przykładem może być muzyka, taniec, sztuki wizualne, sport, aktorstwo, teatr, pisarstwo, projektowanie graficzne, programowanie, matematyka, nauki ścisłe, a także wiele innych dziedzin, w których kreatywność i umiejętności praktyczne są kluczowe. W tych dziedzinach, talent naturalny może stanowić kluczowy czynnik sukcesu, jednakże ważne jest również ciężka praca, pasja i zaangażowanie, które pomagają rozwijać te talenty i przekuwać je w sukces zawodowy.

We współczesnym świecie coraz więcej szefów czy liderów do swoich zespołów szuka odpowiednich osób, właśnie z danym talentem. Jakie talenty są ważne dla tworzenia zespołów?

Różnorodne. Aby zespół osiągał wysokie wyniki i pracował sprawnie członkowie tego zespołu powinni uzupełniać wzajemnie swoje predyspozycje. Nie ma więc jakiś szczególnych talentów, które są rekomendowane. Co innego z umiejętnościami. Tutaj w zależności od projektu będą się one różnić. Dlatego ważne jest aby pamiętać o obu wątkach. Odpowiednie umiejętności w połączeniu z odpowiednimi talentami dadzą najlepsze rezultaty. Jedno bez drugiego ma gorsze szanse powodzenia. To jest aż tak proste i zarazem tak złożone. Tę wiedzę można wykorzystać również przy wyborze partnerów biznesowych. Znajomość talentów własnych i naszego otoczenia pomaga w każdym aspekcie życia od komunikacji w związku, rodzinie, pracy, zespole, czy biznesie.

Dziękuję za rozmowę.

ASANKA Anna Stępień-Kraska

Przedsiębiorczyni, edukatorka finansowa, konsultantka talentów, coachka, inwestorka, szkoleniowiec.

Jako jedna z nielicznych w Polsce posiada certyfikację metody Sacred Money Archetypes® by Kandall SummerHawk. Pracuje w oparciu o matodologię Talent/Wealth Dynamics by Roger Hamilton oraz Talentów Gallupa CliftonStrenghts, a także Archetypów Marki. Prowadzi szkolenia z edukacji finansowej, warsztaty i sesje coachingowe. Jej marka ASANKA Zmierz się z przygodą organizuje wydarzenia związane z aktywnością outdoorową, szkolenia sportowe oraz z pierwszej pomocy przedmedycznej dla rowerzystów i osób aktywnie spędzających czas. Marka Dehoust Polska - zbiorniki bezciśnieniowe na media płynne - jest kontynuacją firmy rodzinnej.

www.asanka.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto