Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Aleja czy szlak gwiazd?

Anna Pawłowska
Czy część gwiazd Alei Sławy zostanie przeniesionych z ul. Piotrkowskiej do pasażu Rubinsteina?
Czy część gwiazd Alei Sławy zostanie przeniesionych z ul. Piotrkowskiej do pasażu Rubinsteina? fot. Grzegorz Gałasiński
Aleja Gwiazd na ulicy Piotrkowskiej w Łodzi rozrasta się z roku na rok. W nowym sezonie ma wzbogacić się o kilka nowych obiektów.

Ale rodzi się pytanie o jej przyszłość. Powinna rozwijać się wzdłuż Piotrkowskiej na całej jej długości, czy może skupić się w centrum, wychodząc poza główną ulicę?

Jan Machulski, kiedy wymyślił Aleję Gwiazd, umieścił ją na Piotrkowskiej, wzorując się na Alei Sław w Los Angeles. Ostatnio pojawił się jednak pomysł, żeby łódzki gwiazdozbiór utworzył filmowy szlak łączący Grand Hotel, ul. Moniuszki, gdzie kiedyś mieściła się słynna filmowa kawiarenka Honoratka i Spatif poprzez pasaż Rubinsteina.

Po remoncie wróciły na Piotrkowską gwiazdy Leona Niemczyka, Wojciecha Pszoniaka. W przyszłym tygodniu zostaną ponownie zamontowane gwiazdy Zbigniewa Cybulskiego i Bogumiła Kobieli. Do końca roku Aleja Gwiazd pozostanie w gestii Zarządu Dróg Miejskich i Transportu, od nowego roku przejdzie pod zarząd wydziału promocji. Miasto chce wypracować wspólnie z kapitułą przyznającą nagrody pewien harmonogram, który określi i uporządkuje pojawianie się gwiazdowych tablic. W każdym roku pojawią się dwie nowe, cztery wymagające remontu zostaną poddane niezbędnym zabiegom naprawczym. Urząd zamierza także zadbać o to, żeby wszystkie gwiazdy w regularnych odstępach czasu były czyszczone i konserwowane chemicznie.

- Jednym z wielu projektów, o jakich dyskutujemy z kapitułą nagród, jest utworzenie szlaku filmowego łączącego trzy filmowe miejsca: Grand Hotel, Spatif i dawną Honoratkę - mówi Jarosław Olbrychowski, nowy komisarz filmowy urzędu miasta. - Chodzi o to, by aleja nie dochodziła do Placu Wolności. Na pewno nie znikną gwiazdy spod Hotelu Grand, ale te z drugiej strony ulicy można by przenieść.

Komisarz filmowy przekonuje, że sąsiednie gwiazdy powinny wiązać się ze sobą tematycznie, tworzyć szlak, wówczas można by je włączyć do programu internetowego przewodnika po mieście.

- Kwestia innego rozłożenia gwiazd pojawiła się w rozmowach prywatnych, nie została poddana pod obrady kapituły- mówi Elżbieta Czarnecka, sekretarz kapituły Alei Gwiazd. - Od początku pracowałam z Janem Machulskim, jego założenie było takie, że Piotrkowska miała świecić gwiazdami. Do Placu Wolności jest jeszcze daleko, do Placu Niepodległości jeszcze dalej.

- Pierwszy raz słyszę o pomyśle tworzenia szlaku - dodaje Robert Gliński, rektor łódzkiej szkoły filmowej, członek "gwiezdnej" kapituły. - Na razie nie za bardzo mi się to podoba, ale zależy też, jaki pomysł będzie miało miasto na wykorzystanie tej przestrzeni.

W tym sezonie pojawi się kilka nowych gwiazd: pioniera animacji Władysława Starewicza, aktora Aleksandra Fogiela oraz reżyserów - Stanisława Różewicza, Witolda Leszczyńskiego, Janusza Majewskiego i Janusza Morgensterna.

- Kiedy jakaś instytucja zgłasza kandydata jednocześnie deklaruje, że pokryje koszty gwiazdy. Całość "gwiezdnych prac" to sześć tysięcy złotych - wyjaśnia Elżbieta Czarnecka.

O zamontowane gwiazdy, jako element promocyjny, dba urząd miejski. Koszty jej remontu, w zależności od jego rozmiarów, wynoszą od 4 do 6 tys. zł.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto