Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Akcja "Student na rowerze": Politechnika Łódzka, odc. 2

Redakcja
stojaki rowerowe
stojaki rowerowe Daniel Siwak
Trzy stojaki na trawie i irytujące szlabany przy Stefanowskiego. W drugim odcinku akcji przedstawiamy stan infrastruktury rowerowej na terenie kampusu A Politechniki Łódzkiej.

- Rowerem na uczelnie. Rusza akcja "Student na rowerze"

- Rowerem przez Łódź - dlaczego warto?

W ubiegłym tygodniu, w odcinku 1, pokazywaliśmy jak wygląda rowerowe otoczenie wokół kampusu B Politechniki Łódzkiej. W odcinku 2 przenosimy się kilkaset metrów dalej i przedstawiamy stan infrastruktury rowerowej na terenie kampusu A Politechniki Łódzkiej. Ta część wielobudynkowego kampusu, zlokalizowana jest między aleją Politechniki, Radwańską, Wólczańską oraz Żwirki.

Student na rowerze może dostać się tutaj czterema drogami: poprzez wjazd od alei Politechniki, wjazd od ulicy Wólczańskiej oraz dwoma furtkami na skrzyżowaniu Stefanowskiego (droga wew.) i Żwirki i Stefanowskiego (droga wew.) i Radwańskiej. Niestety nie prowadzi do nich żadna ścieżka rowerowa.

Wjeżdżając głównym wjazdem od ulicy Radwańskiej, a raczej furtką, najbliższy stojak znajduje się tuż obok Wydziału Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki (bud. A10) w pobliżu dyżurki ochrony. Tzw. "wyrwikoło" ma 10 miejsc, ale studenci przypinają swoje jednoślady też do latarni, poręczy a nawet do pobliskiego muru. Brakuje miejsc czy żacy nie ufają stojakowi?

Okazuje się, że gdyby przyszły student Politechniki Łódzkiej chciałby przyjechać na rowerze do Działu Rekrutacji, będzie musiał przypiąć swój jednoślad do poręczy. Ale to poręcz nie byle jaka, bo pałacyk, w którym znajduje się ten dział został wyremontowany. **

Trzy stojaki zamontowane na trawniku.
Jedyny na terenie kampusu A stojak na 25 rowerów
Stojak pod schodami to nie jest najlepszy patent

Szukając większego miejsca dla rowerów znajdujemy je kilkanaście metrów dalej przy budynku Katedry Aparatury Procesowej (bud. A8). Jest to dobrze już znany stojak wielomiejscowy na 25 rowerów. Niestety na tym liczba wielomiejscowych stojaków na tym terenie się kończy. Jadąc tym samym ciągiem, kilka miejsc znajdziemy jeszcze przy Wydziale Biotechnologii i Nauk o Żywności. Przy pozostałych budynkach liczba miejsc dla rowerów nie przekracza dziesięciu.

Tak jest przy Centrum Kształcenia Międzynarodowego, Instytucie Chemii Ogólnej (bud. A27) czy Wydziale Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów (bud. A33). Jednak wszystkie te stojaki są to tzw. "wyrwikoła, czyli według specjalistów - niestety bardziej przyjazne złodziejom. Ich wygląd też nie budzi zaufania. Przy Katedrze Dynamiki Maszyn (bud. A22) bardzo fajny tandem został przyczepiony do... kosza na śmieci.

Zaobserwowaliśmy też dwie ciekawostki. Trzy stojaki przy Dziale Osobowym zamontowane na trawniku, sprawiają wrażenie nieużywanych. Ciekawe dlaczego? Natomiast stojak pod budynkiem Katedry Dynamiki Maszyn (bud. A22) od strony Radwańskiej, został wciśnięty pod schody.**

A na koniec ciekawy kontrast spotkamy wyjeżdżając wewnętrzną Stefanowskiego od strony ulicy Radwańskiej. Tuż za szlabanami PŁ znajdziemy dwa nowo postawione przez urzędników ZDiT, srebrne stojaki "U-kształtne".

POLITECHNIKA ŁÓDZKA

Kampus akademicki A

(znajduje się w kwadracie ulic: alei Politechniki, Radwańskiej, Wólczańskiej, Żwirki)
Długo zastanawiałem się nad decyzją. Tym razem czerwone światło przyznałem za przeważającą ilość "wyrwikółek", stojak w trawie i jeden upchnięty pod schodami.

Infrastruktura rowerowa nie kończy się tylko na postawieniu stojaka. Ten stojak musi być rozsądnie zamontowany tam, gdzie będzie dobrze służył rowerzystom.
Przybliżona liczba miejsc rowerowychokoło 60
Oznaczenie i infrastruktura- utrudniony wyjazd poprzez zamontowane szlabany;
- brak oznaczeń dotyczących "parkingów" dla rowerów;
- brak zabezpieczeń przed warunkami atmosferycznymi;
- uliczki wyłożone betonowymi kostkami;
- w niektórych miejscach wysokie krawężniki;
- stojaki typu "wyrwikoło"


MM-ka przy współpracy z Witoldem Kopciem, Pełnomocnikiem Prezydenta Łodzi ds. Polityki Rowerowej rozpoczęła akcję "Student na rowerze".
Jej celem jest m.in. przegląd aktualnej infrastruktury rowerowej na łódzkich uczelniach wyższych.

Kolejne wyniki naszych obserwacji już wkrótce na łamach MM-ki. Niedługo również wystartuje serwis specjalny, gdzie będziecie mogli śledzićteksty związane z akcją "Student na rowerze". Akcję "Student na rowerze" wspiera serwis: RowerowaŁódź.pl.

Chcesz skomentować drugi odcinek cyklu? Jeździsz lub nie jeździsz rowerem na uczelnię? Na Twoim wydziale są stojaki lub parkingi rowerowe?
Weź udział w dyskusji! Napisz oraz prześlij zdjęcia: [email protected].

Czytaj więcej o

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto