Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Absolwenci Uniwersytetu Łódzkiego nagrywają słuchowiska

Maciej Kałach
Grzegorz Gałasiński
Absolwenci i studenci Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Łódzkiego nagrywają słuchowiska. Zajmują się adaptacją utworów, reżyserią, montażem i stroną aktorską. Efektów może słuchać każdy.

W czwartek premierą ostatniego odcinka adaptacji „Pięknej i Bestii” zakończył się pierwszy sezon działalności Soundsitive Studio, czyli grupy absolwentów i studentów Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Łódzkiego, którzy postanowili nagrywać słuchowiska radiowe. Rozwój internetu sprawił, że wcale nie potrzebują częstotliwości radiowej, aby prezentować swoje produkcje - umieszczają je bowiem na własnym kanale serwisu YouTube (jego nazwa pokrywa się z nazwą studia) i za pośrednictwem aplikacji SoundCloud, pozwalającej m.in. na słuchanie nagrań w smartfonie. Cieszenie się produkcjami grupy jest darmowe.

Pierwsza premiera: Sherlock Holmes

W styczniu 2017 Soundsitive Studio zaczęło publikację swojej pierwszej dużej produkcji. W kolejne zimowe czwartki ukazywały się odcinki słuchowiska „Wampirzyca z hrabstwa Sussex” na podstawie opowiadania Artura Conan Doyle’a o tym samym tytule, w przekładzie Lecha Niedzielskiego.

Podzielona na sześć części (każda o długości ok. 6 minut), dźwiękowa opowieść z pogranicza kryminału i horroru, wymagała obsadzenia wielu ról, w tym detektywa Sherlocka Holmesa, opracowania adaptacji, wyreżyserowania i montażu. Czy nie prościej byłoby ograniczyć się do zwykłego odczytania opowiadania przez jednego lektora? W końcu w ten sposób powstaje większość spośród obecnie nagrywanych audiobooków (czyli książek w wersji dźwiękowej)?

- Naszym zdaniem, forma słuchowiska daje słuchaczowi znacznie więcej. Więcej dźwięków, głosów, a przede wszystkim emocji - mówi Aleksandra Małecka, główna reżyserka, scenarzystka łódzkiego studia, która była przy jego początkach.

BaseCamp, czyli największy prywatny akademik w Łodzi. Otwarcie już wkrótce!

Zaczęło się od wiedźmina na zaliczenie zajęć

Aktualnie zespół studia to studenci i absolwenci dziennikarstwa i komunikacji społecznej oraz osoby związane z innymi kierunkami Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Jak opowiada Aleksandra Małecka, inspiracją do powstania grupy okazały się zajęcia uczelniane, poświęcone sztuce radiowej.

- Pod koniec roku akademickiego 2015/2016 na zaliczenie tych zajęć nagraliśmy słuchowisko na podstawie opowiadania „Okruch lodu” z tomu „Miecz Przeznaczenia” Andrzeja Sapowskiego - wspomina Aleksandra Małecka. Praca nad projektem (w tym opowiadaniu wiedźmin Geralt dowiaduje się, że jego partnerka, czarodziejka Yennefer, jest poważnie związana uczuciowo także z czarodziejem Istreddem) tak spodobała się studentom, że wkrótce postanowili nagrywać co innego - jednak już nie na zaliczenie.

Andrzeja Sapkowskiego w adaptacji grupy studentów Uniwersytetu Łódzkiego (zaś obecnie absolwentów, którzy stworzyli trzon Soundsitive Studio) na internetowych kanałach grupy nie znajdziemy. Może „Okruch lodu” z uniwerku mógłby zostać uznany za konkurencję dla „oficjalnej” adaptacji wiedźmińskich opowiadań? (czyli audiobooka, wydanego jako słuchowisko-superprodukcja między innymi z Krzysztofem Banaszykiem jako Wiedźminem Geraltem oraz z Anną Dereszowską w roli Yennefer).

Mile widziani aktorzy i muzycy

W pierwszym sezonie działalności Soudsitive Studio, po „Wampirzycy z hrabstwa Sussex” zaadaptowało książkę Roberta Louisa Stevensona „Doktor Jekyll i pan Hyde” - na trzyodcinkowe słuchowisko „Czarnobiali”. Potem studio wzięło na warsztat opowiadanie „Muzyka Ericha Zanna”, autorstwa Howarda Phillipsa Lovecrafta, oraz baśń „O chłopcu, który ruszył w świat, by poznać strach” autorstwa braci Grimm. W czerwcu zaczęła się internetowa emisja 5-odcinkowej adaptacji baśni Jeanne-Marie Leprince de Beaumont pt. „Piękna i Bestia”.

Soundsitive Studio skupia się na utworach klasycznych ze względów prawnych (nie trzeba płacić za możliwość adaptowania), ale nie tylko.

Łódzcy studenci bronią zakwestionowanego przez wojewodę kodeksu reklamowego

- Wiele utworów, często zapomnianych i niewykorzystanych, świetnie nadaje się do przełożenia na formę słuchowiskową - mówi Aleksandra Małecka.

Ale Soundsitive Studio nie wyklucza podjęcia współpracy z młodymi autorami współczesnych tekstów, którzy chcieliby spróbować przełożyć własne utwory na formę słuchowiska radiowego.

Jeszcze chętniej członkowie studia zaproszą do nagrań np. zespoły muzyczne - do tworzenia oprawy dla opowieści - oraz aktorów.

- Mamy dużą wiedzę na temat produkcji słuchowisk i jako aktorzy także dajemy z siebie wszystko, ale wsparcie profesjonalnych głosów byłoby dla nas dużą pomocą - mówi Konrad Suprun, odpowiedziany m.in. za montaż, a ostatnio Ojciec w „Pięknej i Bestii”.

Dotąd udało się namówić m.in. Tomasza Boruszczaka, aktora, lektora i dziennikarza telewizyjnego, zaś obecnie rzecznika Uniwersytetu Łódzkiego - dał głos jako Starzec w adaptacji baśni „O chłopcu, który ruszył w świat, by poznać strach”.

Po wakacjach - na drugi sezon działalności - Soundsitive Studio planuje opublikować własne adaptacje legend arturiańskich i utworu Josepha Rudyarda Kiplinga. W planach jest też tajemnicza produkcja „postapokaliptyczna”.

Rozwój Soundsitive Studio jest możliwy m.in. dzięki decyzji prof. Joanny Jabłkowskiej, dziekan Wydziału Filologicznego, która wydała grupie zgodę na korzystnie z istniejącego w siedzibie tej jednostki studia nagrań imienia prof. Elżbiety Pleszkun-Olejniczakowej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto