Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

39 lat temu w Rzymie dokonano zamachu na Papieża Jana Pawła II ZDJĘCIA, VIDEO

Redakcja
13 maja 1981 roku w Rzymie dokonano zamachu na Papieża Jana Pawła II
13 maja 1981 roku w Rzymie dokonano zamachu na Papieża Jana Pawła II Shaka, Domena Publiczna, wikipedia.it
39 lat temu -13 maja 1981 roku w Rzymie dokonano zamachu na Papieża Jana Pawła II. Zamachowiec oddał wtedy dwa strzały. Jan Paweł II przeżył cudem, bo kule minęły o kilka milimetrów najważniejsze organy wewnętrzne

Ali Agca oddał do papieża dwa strzały, po czym broń zacięła się. Uciekając zamachowiec usiłował jeszcze strzelać do biegnącego za nim policjanta oraz siostry Letizii Giudici, która zastąpiła mu drogę. Na ich szczęście pistolet nie wypalił. Zablokowała go łuska, która nie odskoczyła prawidłowo po ostatnim wystrzale.

Niedługo po zamachu Jan Paweł II napisał do Ali Agcy list. Niewysłany i nigdy nieopublikowany zachował się w notatkach pozostawionych przez Papieża. Jan Paweł II pytał w liście, dlaczego Agca strzelał do niego, skoro obaj wierzą w tego samego, jednego Boga. List był utrzymany w braterskim tonie. Miał być ogłoszony publicznie, ale Papież po pewnym czasie zmienił zdanie. Zamiast listu postanowił odwiedzić swego niedoszłego zabójcę w więzieniu, co stało się 27 grudnia 1983 roku. Ten gest i rozmowa w cztery oczy były na pewno bardziej wymowne niż opublikowanie listu.

Pistolet, z którego strzelano do Jana Pawła II trafił do Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II w Wadowicach
Broń znalazła się w Wadowicach dzięki współpracy m.in. z Muzeum Kryminologicznym w Rzymie. Broń wcześniej pełniła rolę dowodu w procesie przeciwko Ali Agcy. Do 2023 r. będzie można ją oglądać w gablocie znajdującej się w części Muzeum, która jest poświęcona cierpieniu Jana Pawła II.


Jakie eksponaty znajdują się w papieskim muzeum w Wadowicach?

Narzędzie zbrodni, torebka pewnej zacnej damy z Wadowic, cały żydowski sklep, narciarski sprzęt i kamień z Mount Everest, tryskająca woda, pamiętnik z zapiskami innej zacnej damy. W Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach przechowywane są różne pamiątki po Janie Pawle II. Niektóre mogą bardzo zaskoczyć zwiedzających. Kliknij w galerię zdjęć i zobacz eksponaty w papieskim muzeum.


W 2015 r. w Krakowie po raz pierwszy pokazano zakrwawioną sutannę Jana Pawła II

W 2015 roku w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie pokazano sutannę, którą miał na sobie Jan Paweł II w momencie zamachu. To relikwia, są na niej ślady krwi po postrzale w brzuch.

Sutannę odsłonił kard. Stanisław Dziwisz, wcześniej osobisty sekretarz Jana Pawła II. Wspominał momenty związane z zamachem i ratowaniem życia papieża. W tym moment w szpitalu Gemelli, kiedy lekarze powiedzieli: trzeba mu udzielić ostatniego namaszczenia, bo może nie przeżyć.

- Niech ta sutanna będzie świadkiem zamachu i jednocześnie świadkiem jego świętości - podkreślił. Wspominał też, że jeszcze ciężko ranny, papież powiedział mu, że przebacza temu, kto do niego strzelał.

WIDEO: Po raz pierwszy pokazano zakrwawioną sutannę Jana Pawła II

Autorka: Marta Paluch, Gazeta Krakowska

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

2024 Omówienie próbnej matury z matematyki z Pi-stacją

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto