Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

25 historii, które w 25 lat zmieniły Łódź nie do poznania

Piotr Brzózka
Światełko w centrum

Z opublikowanego niedawno raportu o stanie gminnych nieruchomości wyłania się czarny obraz. Z użytkowania powinna być wyłączona połowa kamienic, znajdujących się w zasobach komunalnych. Do rozbiórki nadaje się ponad 600 budynków, w kolejnych dwóch tysiącach nie opłaca się już robić kapitalnego remontu, mają służyć do czasu nakazu rozbiórki przez nadzór budowlany. Śródmieście Łodzi, zaniedbane w czasach PRL, w wolnej Polsce przeszło kolejną falę degradacji, przy czym do popadających w coraz większą ruinę kamienic doszły jeszcze budynki pofabryczne. 

Jeśli kończąca się kadencja Hanny Zdanowskiej miałaby przez kogoś zostać dobrze zapamiętana, to głównie ze względu na wagę, jaką prezydent przyłożyła do konieczności rewitalizacji miasta (choć gwoli sprawiedliwości zaznaczyć należy, że kwartały w rejonie Sienkiewicza/Nawrot planowo zaczęły się zmieniać już za czasów J. Kropiwnickiego). 

Uruchomiła Zdanowska program "Mia100 kamienic", co jednak dużo ważniejsze, wraz z premierem, przywiozła do Łodzi nadzieję na miliardy z rządowej i unijnej kasy. Miliardy, a nie miliony - nareszcie zaczynamy się poruszać w kwotach adekwatnych do skali problemu. Łódź potrzebuje tych pieniędzy jak tlenu. Warto byłoby tego nie zepsuć.
Światełko w centrum Z opublikowanego niedawno raportu o stanie gminnych nieruchomości wyłania się czarny obraz. Z użytkowania powinna być wyłączona połowa kamienic, znajdujących się w zasobach komunalnych. Do rozbiórki nadaje się ponad 600 budynków, w kolejnych dwóch tysiącach nie opłaca się już robić kapitalnego remontu, mają służyć do czasu nakazu rozbiórki przez nadzór budowlany. Śródmieście Łodzi, zaniedbane w czasach PRL, w wolnej Polsce przeszło kolejną falę degradacji, przy czym do popadających w coraz większą ruinę kamienic doszły jeszcze budynki pofabryczne. Jeśli kończąca się kadencja Hanny Zdanowskiej miałaby przez kogoś zostać dobrze zapamiętana, to głównie ze względu na wagę, jaką prezydent przyłożyła do konieczności rewitalizacji miasta (choć gwoli sprawiedliwości zaznaczyć należy, że kwartały w rejonie Sienkiewicza/Nawrot planowo zaczęły się zmieniać już za czasów J. Kropiwnickiego). Uruchomiła Zdanowska program "Mia100 kamienic", co jednak dużo ważniejsze, wraz z premierem, przywiozła do Łodzi nadzieję na miliardy z rządowej i unijnej kasy. Miliardy, a nie miliony - nareszcie zaczynamy się poruszać w kwotach adekwatnych do skali problemu. Łódź potrzebuje tych pieniędzy jak tlenu. Warto byłoby tego nie zepsuć. Grzegorz Gałasiński
Czym było 25 lat transformacji dla Łodzi? Przedstawiamy 25 historii, które odcisnęły na Łodzi największe piętno w mijającym ćwierćwieczu.
od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 25 historii, które w 25 lat zmieniły Łódź nie do poznania - Dziennik Łódzki

Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto