1500 złotych dla mam! Jak otrzymać świadczenie "Mama 4+" w 2023 roku? Kto dostanie świadczenie? Sprawdź!

OPRAC.:
Norbert Uram
Norbert Uram
Mamy w Polsce mogą otrzymać dodatkowe pieniądze. Wszystko dzięki świadczeniu uzupełniającemu "Mama 4+". Program ma za zadanie zagwarantować niezbędne środki do życia osobom, które spełnią określone warunki. Świadczenie "MAMA 4+" mogą otrzymać również ojcowie! Jakie warunki trzeba spełnić?
Mamy w Polsce mogą otrzymać dodatkowe pieniądze. Wszystko dzięki świadczeniu uzupełniającemu "Mama 4+". Program ma za zadanie zagwarantować niezbędne środki do życia osobom, które spełnią określone warunki. Świadczenie "MAMA 4+" mogą otrzymać również ojcowie! Jakie warunki trzeba spełnić? pixabay.com
Mamy w Polsce mogą otrzymać dodatkowe pieniądze. Wszystko dzięki świadczeniu uzupełniającemu "Mama 4+". Program ma za zadanie zagwarantować niezbędne środki do życia osobom, które spełnią określone warunki. Świadczenie "MAMA 4+" mogą otrzymać również ojcowie! Jakie warunki trzeba spełnić?

1500 złotych dla wszystkich mam!

Świadczenie "Mama 4+" wsparcie dla osób, które w przeszłości poświęciły się wychowywaniu dzieci, rezygnując z kariery zawodowej lub pracując przez to zbyt krótko, by otrzymać prawo do co najmniej minimalnej emerytury. Ma ono zapewnić niezbędne środki utrzymania osobom, które spełnią określone warunki.

– Rodzicielskie świadczenie uzupełniające to przejaw solidarności społecznej, forma docenienia tych osób, które wychowując większą gromadkę dzieci, ciężko przecież pracowały – chociaż nie zawsze zawodowo. Ich wkład w budowanie przyszłości naszego kraju jest jednak nie do przecenienia. „Mama 4+” to bardzo ważny program. Nie godziliśmy się na to, by matka czwórki, piątku czy większej liczby dzieci jesień życia przeżywała bez prawa do nawet minimalnej emerytury. My to zmieniliśmy – wyjaśniała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Jak otrzymać świadczenie Mama 4+? Sprawdź w naszej galerii!

Program "Mama 4+" - kto może otrzymać pieniądze?

Aby otrzymać świadczenie z programu "Mama 4+" należy spełnić szereg określonych warunków. Świadczenie uzupełniające mogą otrzymać:

  • Matki, które ukończyły 60 lat oraz urodziły i wychowały lub tylko wychowały co najmniej 4 dzieci,
  • Ojcowie, którzy ukończyli 65 lat oraz wychowali co najmniej 4 dzieci, ponieważ matka dzieci zmarła, porzuciła je lub przez długi czas ich nie wychowywała.

ZOBACZ ZASADY 500 PLUS DLA MAŁŻEŃSTW

Należy jednak pamiętać, że:

Warunek urodzenia i wychowania lub wychowania dzieci dotyczy dzieci własnych, dzieci współmałżonka, dzieci przysposobionych lub dzieci przyjętych na wychowanie w ramach rodziny zastępczej, z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej. - możemy przeczytać w wyjaśnieniu ZUS

Świadczenie otrzymać mogą jedynie osoby, które mieszkają w Polsce i mają tutaj ośrodek interesów życiowych przez co najmniej 10 lat (po ukończeniu 16 roku życia), a także mają:

polskie obywatelstwo lub obywatelstwo jednego z państw członkowskich Unii Europejskiej albo państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) i mieć prawo pobytu lub prawo stałego pobytu w Polsce, lub, zalegalizowany pobyt w Polsce (w przypadku cudzoziemców).

Jak otrzymać świadczenie "Mama 4+"?

Aby otrzymać świadczenie, należy złożyć odpowiedni wniosek w oddziale ZUS lub KRUS. Prawidłowo wypełniony wniosek musi zawierać następujące informacje:

Dane osoby składającej wniosek, takie jak imię, nazwisko, adres zamieszkania i/lub korespondencji, numer PESEL, czy data urodzenia. W przypadku braku numeru PESEL można podać serię i numer dowodu osobistego lub paszportu.
Należy również pamiętać, aby podać informacje oraz niezbędne dane w jaki sposób ZUS ma zrealizować wypłatę świadczenia.

Wśród dokumentów muszą znaleźć się także informacje o sytuacji majątkowej i materialnej osoby składającej oraz inne dokumenty, które mogą wpłynąć na decyzję o przyznaniu świadczenia "Mama 4+".

Ile wynosi świadczenie "Mama 4+?

Kwota, jaką otrzymają świadczeniobiorcy, różni się u poszczególnych osób. Ci, którzy nie pobierają renty lub emerytury, mogą liczyć na pełną wysokość świadczenia. Wynosi ono tyle, ile najniższa emerytura, czyli maksymalnie 1588,44 złote. Jeśli jednak osoba ubiegająca się o świadczenie otrzymuje emeryturę lub rentę, obowiązuje zasada złotówka za złotówkę, czyli osoba, która otrzymuje 1300 złotych renty lub emerytury, otrzyma świadczenie w wysokości 288,44 złotych.

źródło: zus.pl

Strefa Biznesu: Wypalenie zawodowe coraz większym wyzwaniem dla firm

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie