Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

1500 złotych dla mam! Jak otrzymać świadczenie "Mama 4+" w 2023 roku? Kto dostanie świadczenie? Sprawdź!

OPRAC.:
Norbert Uram
Norbert Uram
Mamy w Polsce mogą otrzymać dodatkowe pieniądze. Wszystko dzięki świadczeniu uzupełniającemu "Mama 4+". Program ma za zadanie zagwarantować niezbędne środki do życia osobom, które spełnią określone warunki. Świadczenie "MAMA 4+" mogą otrzymać również ojcowie! Jakie warunki trzeba spełnić?
Mamy w Polsce mogą otrzymać dodatkowe pieniądze. Wszystko dzięki świadczeniu uzupełniającemu "Mama 4+". Program ma za zadanie zagwarantować niezbędne środki do życia osobom, które spełnią określone warunki. Świadczenie "MAMA 4+" mogą otrzymać również ojcowie! Jakie warunki trzeba spełnić? pixabay.com
Mamy w Polsce mogą otrzymać dodatkowe pieniądze. Wszystko dzięki świadczeniu uzupełniającemu "Mama 4+". Program ma za zadanie zagwarantować niezbędne środki do życia osobom, które spełnią określone warunki. Świadczenie "MAMA 4+" mogą otrzymać również ojcowie! Jakie warunki trzeba spełnić?

1500 złotych dla wszystkich mam!

Świadczenie "Mama 4+" wsparcie dla osób, które w przeszłości poświęciły się wychowywaniu dzieci, rezygnując z kariery zawodowej lub pracując przez to zbyt krótko, by otrzymać prawo do co najmniej minimalnej emerytury. Ma ono zapewnić niezbędne środki utrzymania osobom, które spełnią określone warunki.

– Rodzicielskie świadczenie uzupełniające to przejaw solidarności społecznej, forma docenienia tych osób, które wychowując większą gromadkę dzieci, ciężko przecież pracowały – chociaż nie zawsze zawodowo. Ich wkład w budowanie przyszłości naszego kraju jest jednak nie do przecenienia. „Mama 4+” to bardzo ważny program. Nie godziliśmy się na to, by matka czwórki, piątku czy większej liczby dzieci jesień życia przeżywała bez prawa do nawet minimalnej emerytury. My to zmieniliśmy – wyjaśniała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Jak otrzymać świadczenie Mama 4+? Sprawdź w naszej galerii!

Program "Mama 4+" - kto może otrzymać pieniądze?

Aby otrzymać świadczenie z programu "Mama 4+" należy spełnić szereg określonych warunków. Świadczenie uzupełniające mogą otrzymać:

  • Matki, które ukończyły 60 lat oraz urodziły i wychowały lub tylko wychowały co najmniej 4 dzieci,
  • Ojcowie, którzy ukończyli 65 lat oraz wychowali co najmniej 4 dzieci, ponieważ matka dzieci zmarła, porzuciła je lub przez długi czas ich nie wychowywała.

ZOBACZ ZASADY 500 PLUS DLA MAŁŻEŃSTW

Należy jednak pamiętać, że:

Warunek urodzenia i wychowania lub wychowania dzieci dotyczy dzieci własnych, dzieci współmałżonka, dzieci przysposobionych lub dzieci przyjętych na wychowanie w ramach rodziny zastępczej, z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej. - możemy przeczytać w wyjaśnieniu ZUS

Świadczenie otrzymać mogą jedynie osoby, które mieszkają w Polsce i mają tutaj ośrodek interesów życiowych przez co najmniej 10 lat (po ukończeniu 16 roku życia), a także mają:

polskie obywatelstwo lub obywatelstwo jednego z państw członkowskich Unii Europejskiej albo państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) i mieć prawo pobytu lub prawo stałego pobytu w Polsce, lub, zalegalizowany pobyt w Polsce (w przypadku cudzoziemców).

Jak otrzymać świadczenie "Mama 4+"?

Aby otrzymać świadczenie, należy złożyć odpowiedni wniosek w oddziale ZUS lub KRUS. Prawidłowo wypełniony wniosek musi zawierać następujące informacje:

Dane osoby składającej wniosek, takie jak imię, nazwisko, adres zamieszkania i/lub korespondencji, numer PESEL, czy data urodzenia. W przypadku braku numeru PESEL można podać serię i numer dowodu osobistego lub paszportu.
Należy również pamiętać, aby podać informacje oraz niezbędne dane w jaki sposób ZUS ma zrealizować wypłatę świadczenia.

Wśród dokumentów muszą znaleźć się także informacje o sytuacji majątkowej i materialnej osoby składającej oraz inne dokumenty, które mogą wpłynąć na decyzję o przyznaniu świadczenia "Mama 4+".

Ile wynosi świadczenie "Mama 4+?

Kwota, jaką otrzymają świadczeniobiorcy, różni się u poszczególnych osób. Ci, którzy nie pobierają renty lub emerytury, mogą liczyć na pełną wysokość świadczenia. Wynosi ono tyle, ile najniższa emerytura, czyli maksymalnie 1588,44 złote. Jeśli jednak osoba ubiegająca się o świadczenie otrzymuje emeryturę lub rentę, obowiązuje zasada złotówka za złotówkę, czyli osoba, która otrzymuje 1300 złotych renty lub emerytury, otrzyma świadczenie w wysokości 288,44 złotych.

źródło: zus.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto