Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

100 granitowych tablic oznaczy granice Litzmannstadt Getto

Matylda Witkowska (opr.wm)
100 granitowych tablic oznaczy granice Litzmannstadt Getto
100 granitowych tablic oznaczy granice Litzmannstadt Getto Grzegorz Gałasiński
W ramach obchodów 70. rocznicy likwidacji Litzmannstadt Getto, sto płyt chodnikowych oznaczy przebieg granic getta. Będą też tablice z planami.

W początkach sierpnia 100 granitowych tablic z napisem "Litzmannstadt Getto 1940-1944" zostanie zamontowanych w chodnikach w miejscu, w którym przebiegu granic stworzonego przez Niemców getta. Tablice będą mieć wymiary 50 na 25 cm, czyli połowy standardowej płyty chodnikowej.

Dodatkowo na Bałutach zamontowanych zostanie siedem tablic informacyjnych, zgodnych z Systemem Informacji Miejskiej, z mapami dawnego getta.

Granitowe tablice montowane w chodnikach zastąpią poprzednie oznaczenia granic getta. Powstały one na chodnikach i jezdniach w 2004 r. z okazji 60. rocznicy likwidacji getta – namalowano wtedy, co kilka metrów, białą farbą napisy "Litzmannstadt Getto 1940-1944". Okazało się jednak, że malowane napisy są nietrwałe, a turyści, którzy próbowali obejść granice getta gubili się na Bałutach.

Nowe tablice to tylko jeden z ponad 50 elementów planowanych na sierpień uroczystości związanych z 70. rocznicą likwidacji Litzmannstadt Getto, które przygotowuje Centrum Dialogu im. Edelmana w Łodzi.

Główne uroczystości odbędą się w piątek, 28 sierpnia. W planach są uroczystości religijne na cmentarzu żydowskim i uroczystości oficjalne na stacji Radegast. Planowany jest też bogaty program kulturalny, m.in. koncert Kwartetu Czterech Kultur z orkiestrą smyczkową, a także koncert "Pieśni z łódzkiego getta" zespołu klezmerskiego Brave Old World.

Wstęp będzie bezpłatny, jednak pierwszeństwo wejścia będą miały osoby, które zarejestrują się na stronie internetowej centrumdialogu.com.

Zaproszenia wysłano do kilku tysięcy osób, potwierdziło je 70 ocalałych z getta i ich rodzin. Jak podkreślają organizatorzy 70. rocznica to jeden z ostatnich momentów, by porozmawiać z wiekowymi już naocznymi świadkami niemieckiej okupacji Łodzi.

* * * * *

Litzmannstadt Getto utworzono na terenie Bałut w lutym 1940 r. decyzją niemieckich władz. Trafiło do niego ok. 200 tys. osób, przeżyło kilkanaście tysięcy. Większość zginęła w Chełmnie nad Nerem. Ostatni transport z getta do Auschwitz odjechał 29. sierpnia 1944 r.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto