Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

1 września w Strońsku. Marszałek zapowiada inscenizację w Beleniu ZDJĘCIA

Agnieszka Olejniczak
Agnieszka Olejniczak
Agnieszka Olejniczak
Na cmentarzu w Strońsku w gminie Zapolice, przy mogile żołnierzy Armii Łódź poległych w bitwie o Beleń - Strońsko - Zapolice we wrześniu 1939 roku, marszałek Grzegorz Schreiber złożył kwiaty w rocznicę wybuchu II wojny światowej. W sobotę, 4 września, województwo łódzkie organizuje w Beleniu inscenizację bitwy na linii Warty.

1 września w Strońsku

W Strońsku w gminie Zapolice, 1 września na cmentarzu przy mogile żołnierzy Armii Łódź, marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber upamiętnił poległych w wojnie obronnej 1939 roku.

To właśnie ich poczynania w bitwie, jaka rozegrała się w pierwszych dniach września 1939 roku pokażą rekonstruktorzy podczas inscenizacji zaplanowanej na 4 września w Beleniu. Marszałek Szchreiber przypomniał, że nie tylko wielkie wydarzenia z czasów wojny są ważne, ale także warto pamiętać o tych w mniejszych ośrodkach i upamiętniać poległych na różnych polach walki.

- W tym miejscu chcemy upamiętnić tych, którzy tu walczyli. Ważne są również takie miejsca, stąd też nasza obecność symboliczna - podkreślał marszałek Grzegorz Schreiber.

Beleń i Strońsko to jedne z pierwszych pól bitewnych września 1939 roku. Dlatego też samorząd wojewódzki zaangażował się w zorganizowanie rekonstrukcji historycznej bitwy i 4 września zaprasza na inscenizację do Belenia.

Inscenizacja w Beleniu 4 września

Inscenizacja walk nad rzeką Wartą odbędzie się w sobotę 4 września między Strońskiem a Beleniem pod Zduńską Wolą. Początek wydarzenia o godz. 17. Będzie to również pierwsza odsłona nowego projektu Urzędu Marszałkowskiego „Łódzkie Pamięta”.

W przygotowanie wydarzenia zaangażowała się grupa rekonstrukcyjna Stowarzyszenie Historyczne Strzelcy Kaniowscy. Zapowiadają pokazy pirotechniczne i udział samolotów. Widowisko historyczne ma zawierać epizody nie tylko z bitwy w Beleniu, ale także walk na całej linii Warty.

Na miejsce wydarzeń, do Belenia w gminie Zapolice, publiczność zawiozą specjalne autobusy sieradzkiego MPK, które będą kursowały z Sieradza oraz dworca PKP w Zduńskiej Woli i będą skomunikowane z pociągami ŁKA z Łodzi. Szczegóły kursów na plakacie w GALERII ZDJĘĆ.

Bitwa o Beleń - Strońsko - Zapolice

W inscenizacji odtwarzane są wydarzenia z 4 i 5 września 1939 roku. Armia Łódź, w której skład wchodził 30 Pułk Strzelców Kaniowskich, odpierała natarcie niemieckiej 17 Dywizji Piechoty, która pod osłoną nocy przeprawiła się przez rzekę Wartę. Polscy żołnierze nie zdołali powstrzymać przeważających sił wroga.

Miejscowość Chojny i Beleń łączył dodatkowo drewniany most, wybudowany tuż przed wybuchem wojny. Został zniszczony około południa 4 września, ale nie całkowicie, co ułatwiło żołnierzom niemieckim przedostanie się na drugi brzeg Warty.

Około godz. 14 niemiecka artyleria rozpoczęła bardzo silny ostrzał polskich stanowisk, wszczynając bój o rzekę.

W rejonie Belenia od szosy Sieradz - Zduńska Wola do Podłężyc ulokowano I batalion mjr. Bronisława Kamińskiego, we wsiach Beleń i Beleń-Zagórzyce znajdował się 3 batalion mjr. Romualda Borysowicza, a pozostałą część zajmował 2 batalion kpt. Konstantego Supińskiego.

Około godz. 16 żołnierze niemieccy podjęli próbę forsowania rzeki pod wsią Chojne. Próba została udaremniona. W odwecie artyleria niemiecka ostrzelała stanowiska polskiego pułku i trafiła m.in. schron dowódcy pułku.

Po północy przeciwnik położył nawałę ogniową na Beleń, Beleń-Zagórzyce oraz Strońsko, przedostał się na prawy brzeg rzeki i opanował Beleń. Broniąca Belenia 8 kompania polska poniosła szczególnie duże straty i opuściła stanowiska. W takiej sytuacji mjr Borysowicz osobiście poprowadził do przeciwuderzenia odwodową 7 kompanię, której dowódcą był por. Jerzy Kucharski. Pododdział wpadł w ogień niemieckiej broni maszynowej. Podczas walki na bagnety poległ por. Kucharski, a mjr Borysowicz został ciężko ranny i wyniesiony z pola bitwy.

5 września o świcie natarcie niemieckie pod Beleniem zostało zatrzymane nowym uderzeniem kompanii: 7 i 8. 3 batalion poniósł duże straty w ludziach (około 50%). Niemcy ponownie uderzyli na słabo broniony Beleń i zdobyli go.

Próbowano jeszcze zlikwidować niemiecki przyczółek pod Beleniem uderzeniami: I pułku kawalerii KOP w godz. nocnych na wzgórze 185 z wiatrakiem, 3 baonu 31 pSK (został rozproszony ogniem artylerii), 2 baonu 30 pSK na Strońsko, wspartego pododdziałami 28 DP od południa. Natarcie to nie przyniosło powodzenia z powodu braku wsparcia artylerii.

Kolejne uderzenia przeprowadziły baony ON „Wieluń I" i „Wieluń II" oraz 92 kompania czołgów rozpoznawczych.

Największą akcją dnia był kontratak 4 pp Legionów z Kielc pod dowództwem płk. Bronisława Laliczyńskiego. Pułk, mimo brawurowego ataku i zajęcia Zapolic, zaległ tuż przed Strońskiem, nękany pociskami niemieckiej artylerii.

Przez prawie cały dzień 5 września na całym odcinku trwały kontrataki polskie, których zadaniem było wyparcie Niemców za rzekę. Niestety wszystkie te akcje - z uwagi na brak wsparcia polskiej artylerii i huraganowy ogień niemieckiej artylerii zza rzeki - zakończyły się niepowodzeniem.

Bitwa, jaka rozegrała się 4 i 5 września 1939 roku pochłonęła około 900 ofiar po stronie polskiej. 300 poległych spoczywa w zbiorowej mogile w Strońsku. 120 z nich nie jest znanych z imienia i nazwiska.

Mogiła żołnierska kryje prochy tych, którzy polegli w walkach na linii Strońsko - Beleń - Zapolice 4 i 5 września 1939 roku oraz ich dowódców. Pochowano tam między innymi żołnierzy 30 i 31 pułku Strzelców Kaniowskich, 4 pułku piechoty Legionów z Kielc, I pułku kawalerii KOP oraz żołnierzy Obrony Narodowej.

Zostali pochowani w Strońsku, gdzie spoczęli także ich dowódcy - major Jan Motz, oficer 1 Pułku Szwoleżerów, który zginął w walkach koło Zmyślonej, jak również pułkownik Bronisław Laliczyński, dowodzący 4 Pułkiem Piechoty Legionów w Kielc, jaki przybył do Zapolic z odsieczą. Pułkownik zmarł w roku 1966 w Londynie, ale pochowany został w Strońsku ze swoimi żołnierzami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na zdunskawola.naszemiasto.pl Nasze Miasto