Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

1-majowa manifestacja na Piotrkowskiej przeciwko likwidacji łódzkich szkół [wideo]

Emilia Białecka *Emkanabe*
Emilia Białecka *Emkanabe*
Łodzianie wierzą, że manifestacje przeciwko likwidacji szkół w końcu odniosą skutek. Dzisiejszy 1-majowy pochód również miał formę protestu.

Zobacz, jak protestowali rodzice z likwidowanej szkoły w Mileszkach

Rano w pasażu Schillera zebrali się nauczyciele, rodzice uczniów ze szkół przeznaczonych do likwidacji, a także zainteresowana tematem młodzież, członkowie Związku Nauczycielstwa Polskiego i działacze SLD, z których to inicjatywy odbył się dzisiejszy protest.

"Stop likwidacji łódzkich szkół" - takie transparenty towarzyszą protestującym łodzianom od lutego tego roku, kiedy to zobaczyli listę szkół, mających zniknąć. Od tego czasu w Łodzi odbyła się już nie jedna manifestacja.

- Warto walczyć, wierzymy, że w końcu odniesiemy sukces - mówi zdecydowanie 16-letnia Anna z Gimnazjum nr 4 przeznaczonego do likwidacji. - Nie podoba nam się to, że nie możemy ukończyć szkoły w jednym miejscu, gdzie jest nam dobrze. U nas jest mało ludzi, więc wszyscy się znają i jest przyjazna atmosfera, a teraz chcą nas zmusić do zmiany szkoły i środowiska - burzy się gimnazjalistka.

Izabela Jerzmanowska, nauczycielka matematyki z tego samego gimnazjum, również wskazuje jako jedną z największych zalet szkoły panujące tam dobre stosunki. - Likwidacja naszego gimnazjum, to przerwanie procesu, który został zapoczątkowany dawno temu i dał pozytywne efekty - mówi. - Kiedy w końcu udało nam się doprowadzić do stanu, kiedy w szkole nie ma przemocy, nie ma fali, znamy każdego ucznia - słyszymy, że chcą ją zamknąć - ubolewa.

Solidarni z nauczycielami, uczniami i rodzicami byli dziś również zwykli łodzianie, którzy tak samo nie popierają likwidacji szkół. Bogusława Wiśniewska, matka i babcia, ściskała dziś w dłoni książkę Henryka Sienkiewicza o wymownym tytule "Za chlebem".

- To jest nasz kraj, nie można doprowadzać do tego, by Polacy uciekali za chlebem za granicę, dajmy młodym możliwość dobrego wykształcenia - mówi. - Kiedyś dążyło się do rozwoju oświaty, żeby teraz zamykać szkoły? - pyta w imieniu pokoleń.

Po trwającej około 40 minut manifestacji w pasażu Schillera, jej uczestnicy uformowali następnie pochód 1-majowy, by w takt orkiestry przejść ulicą Piotrkowską do placu Wolności.

Czytaj więcej o

likwidacji szkół w Łodzi

:

Kliknij w pierwsze zdjęcie, żeby rozpocząć przeglądanie fotogalerii:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Debata prezydencka o Gdyni. Aleksandra Kosiorek versus Tadeusz Szemiot

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto