Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wróciła możliwość porodów rodzinnych w skierniewickim szpitalu

Natalia Zwolińska
Natalia Zwolińska
Wojewódzki Szpital Zespolony w Skierniewicach
Wznowiono prowadzenie porodów rodzinnych w skierniewickim szpitalu. Od soboty (27 lutego) ponownie przywrócono tę możliwość. Sala była niedostępna ze względu na panującą pandemię. Ponieważ sytuacje epidemiologiczna nie uległa znacznej zmianie wprowadzono szereg obostrzeń, aby pacjentki mogły korzystać z możliwości porodu w towarzystwie najbliższej osoby.

Sala porodów rodzinnych w Skierniewicach

W Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Skierniewicach jest jedna sala, która spełnia wymogi przeprowadzenia porodu rodzinnego. W tej sytuacji nie każda pacjentka może skorzystać z tego rodzaju porodu. Decyzję o porodzie rodzinnym podejmuje kierownik oddziału lub lekarz dyżurny w zależności od dostępności sali oraz sytuacji epidemiologicznej panującej w oddziale.

Wymogi dla osób towarzyszących podczas porodu

Aby towarzyszyć przy porodzie należy przejść weryfikację prowadzoną przez personel oddziału. Niezbędne jest wypełnienie ankiety epidemiologicznej, na podstawie której osoba kierowana jest do przeprowadzenia testu na obecność SARS-COV 2. Test pobierany jest przez personel szpitala, wykonywany w szpitalu bezpłatnie w dniu porodu. Ujemny wynik testu warunkuje możliwość uczestnictwa w porodzie rodzinnym.

Osoba, która chce towarzyszyć w trakcie porodu zobowiązana jest do noszenia maseczki medycznej, rękawiczek, fartucha i butów ochronnych przez cały czas pobytu w szpitalu. Odzież wierzchnią należy pozostawić w szatni. Wymagane jest również zachowanie dystansu epidemiologicznego.

Inne możliwości

Osoba. Która towarzyszy rodzącej przebywa w sali porodów rodzinnych podczas porodu i maksymalnie do 2 godzin po porodzie. Ostateczna decyzja należy do lekarza dyżurnego. Są też inne możliwości dla kobiet, które rodzą w skierniewickim szpitalu. Jeżeli sala porodów rodzinnych jest zajęta, a warunki epidemiologiczne to umożliwią, to istnieje możliwość wejścia i przebywania osoby towarzyszącej z matką i noworodkiem również do 2 godzin. Na sali porodowej ogólnej nie ma możliwości towarzyszenia kobiecie.

Natomiast w przypadku planowanych cięć cesarskich ojciec dziecka ma możliwość kangurowania noworodka na sali porodowej do 2 godzin po urodzeniu. Oczywiście wszystkie osoby, które chcą przebywać po porodzie z matką i noworodkiem muszą pozytywnie przejść weryfikację przez personel medyczny. Wszystkie osoby dopuszczone do przebywania z matką i dzieckiem muszą mieć ujemny wynik testu na SARS-COV 2 oraz posiadać strój ochronny. Na oddziale położniczo-ginekologicznym nadal obowiązuje bezwzględny zakaz odwiedzin.

Wróciła możliwość porodów rodzinnych w skierniewickim szpitalu

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na skierniewice.naszemiasto.pl Nasze Miasto