MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Tymczasowe miejsce pobytu dla kilkudziesięciu uchodźców z Ukrainy będzie w Zamościu zapewnione

Bogdan Nowak
Bogdan Nowak
O planach remontowych gmachu przy ul. Zagłoby w Zamościu poinformowano dziennikarzy we wrześniu ub. roku. W spotkaniu uczestniczył m.in. Jarosław Stawiarski, marszałek województwa lubelskiego oraz Artem Valah, konsul generalny Ukrainy w Lublinie
O planach remontowych gmachu przy ul. Zagłoby w Zamościu poinformowano dziennikarzy we wrześniu ub. roku. W spotkaniu uczestniczył m.in. Jarosław Stawiarski, marszałek województwa lubelskiego oraz Artem Valah, konsul generalny Ukrainy w Lublinie Bogdan Nowak
Inwestycja jest warta blisko 6,1 mln zł. Niemal w całości będzie sfinansowana z pieniędzy pozyskanych z Unii Europejskiej (wkład własny to ok. 100 tys. zł). Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Lublinie tworzy przy ulicy Zagłoby 8 w Zamościu tymczasowe miejsce pobytu uchodźców z Ukrainy. Podpisano umowę z wykonawcą na wykonanie tego zadania.

Lokalizacja ośrodka nie została wybrana przypadkowo. Po agresji Rosji na Ukrainę Zamość znalazł się na szlaku setek tysięcy uciekinierów z Ukrainy. Wielu z nich znalazło schronienie m.in. w miejscowym punkcie recepcyjnym oraz w domach mieszkańców Zamościan. Część uchodźców nadal korzysta z takiej pomocy. Teraz wsparcie będzie miało także inny wymiar.

Podpisana umowa

Prace przy ul. Zagłoby w Zamościu będą wykonane w ramach projektu pod nazwą „Lubelskie pomaga Ukrainie”. Na czym będą polegały? Gmach przy ul. Zagłoby (obiekt jest własnością samorządu województwa lubelskiego) ma powierzchnię ok. 1,5 tys. mkw. (funkcjonował w nim kiedyś Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy, ale obecnie jest pusty) i zajmuję działkę o wielkości dziesięciu arów.

Powstanie tam dziesięć samodzielnych mieszkań dla 40 osób, świetlica integracyjna z salą multimedialną, pralnia oraz gabinety dla specjalistów: psychologa, pedagoga, prawnika, doradcy zawodowego oraz tłumacza. Obok zaplanowano także plac zabaw dla dzieci oraz parking.

Umowa na ich wykonanie właśnie została podpisana. Pod dokumentem swój podpis złożyła Małgorzata Romanko, dyrektor ROPS w Lublinie oraz prezes Paweł Rozmus i wiceprezes Józef Małysz reprezentujący firmę „Budmat”. W tym wydarzeniu uczestniczył także Jarosław Stawiarski, marszałek województwa lubelskiego.

Dla osób niepełnosprawnych

Planowane zakończenie inwestycji to koniec października 2023 r. Co ważne, obiekt będzie dostosowany także do potrzeb osób z niepełnosprawnościami (w planach jest winda, odpowiednie podjazdy, przystosowane sanitariaty itd.).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Adamek na gorąco komentuje swój pierwszy występ we freakach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zamosc.naszemiasto.pl Nasze Miasto