Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pożar w Laskowie okazał się paleniem śmieci. Sprawca dostał bardzo wysoki mandat (ZDJĘCIA)

Anna Karbowniczak
Anna Karbowniczak
Strażacy jechali do pożaru, a na miejscu okazało się, że na jednej z posesji w Laskowie ktoś celowo podpalił śmieci. Wezwano policję, która ukarała sprawcę aż 1000 zł mandatu

Aż 1000 złotych mandatu otrzymał sprawca zdarzenia, które miało miejsce w sobotę 14 marca 2020 r. na terenie jednej z posesji w Laskowie. Członkowie Ochotniczej Straży Pożarnej w Szamocinie, którzy opisali całą sytuację na Facebooku, określili ją mianem skandalicznej.

Trudno się temu dziwić, gdyż zgłoszenie, które otrzymali, brzmiało początkowo dość dramatycznie. Mówiło o pożarze i silnym zadymieniu. Kiedy jednak na miejsce udały się wozy gaśnicze OSP z Szamocina i Laskowa, wyszło na jaw, że prawda jest zupełnie inna. Rzekomy pożar okazał się w rzeczywistości nielegalnym paleniem śmieci.

Na terenie posesji, której dotyczyło wezwanie, strażacy zastali dwie osoby i płonące pozostałości sprzętu RTV i AGD, mebli, kabli, dętek i węży.

- O sytuacji tej natychmiast drogą radiową poinformowaliśmy Stanowisko Kierowania Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Chodzieży. Na miejsce zadysponowany został patrol policji – informują członkowie OSP w Szamocinie. - Nasze działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i ugaszeniu płonących odpadów przy pomocy jednej linii gaśniczej tj. szybkie natarcie – dodają.

Sprawca zdarzenia ukarany został najwyższym możliwym mandatem w kwocie 1000 zł.

Trujemy my, a nie przemysł

Eksperci alarmują, że to nie wielkie zakłady przemysłowe, a spaliny samochodowe i właśnie palenie śmieci w głównej mierze odpowiadają za zły stan powietrza w Polsce. Dwutlenek siarki, pył, dwutlenek azotu, benzo(a)piren, benzen, tlenek węgla… To tylko kilka przykładów z długiej listy substancji toksycznych, które ulatują do atmosfery podczas palenia śmieci i które jesteśmy zmuszeni wdychać. Niekiedy nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, że dręczący nas kaszel, duszności, nawracające infekcje czy alergie to właśnie skutek zanieczyszczenia powietrza.

Zanieczyszczenie powietrza zwiększa śmiertelność z przyczyn sercowo-naczyniowych o 20 proc., oddechowych o 22 proc. i śmiertelność całkowitą o 20 proc.

- Smog powoduje wzrost liczby zgonów - to bezsporny fakt. Udowodnione jest także, że w dni, gdy przekroczone są normy stężenia szkodliwych substancji w powietrzu, zwiększa się dwukrotnie liczba hospitalizacji z powodu zapalenia płuc. Ponadto z naszych obserwacji wynika, że w czasie występowania smogu wzrasta ryzyko wystąpienia zawałów serca i udarów mózgu. Zaostrza się też astma oskrzelowa i przewlekła obturacyjna choroba płuc, a to z kolei prowadzi do niewydolności oddechowej i krążeniowej - wymienia dr Krzysztof Czarnobilski, specjalista chorób wewnętrznych i geriatra.

Jednym z najgroźniejszych zanieczyszczeń powietrza jest pył zawieszony. Wynika to z faktu, że jego drobiny przenoszą na swej powierzchni inne toksyczne zanieczyszczenia, np. dioksyny i metale ciężkie. To dlatego pył drażni nasze drogi oddechowe, wywołując kaszel, duszności, a po dłuższym czasie może powodować przewlekły nieżyt oskrzeli.

Współpraca: Katarzyna Stańko

Pożar w Laskowie okazał się paleniem śmieci. Sprawca dostał ...

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chodziez.naszemiasto.pl Nasze Miasto