Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nelly nie została zastrzelona. Trwają poszukiwania jej młodych

Martin Nowak, A. Świderska
Dwa młode rysie są poszukiwane przez leśników i nie tylko. To młode Nelly, którą znaleziono martwą w lasach pod Trzcianką

W ubiegłym tygodniu informowaliśmy o śmierci młodej wilczycy, którą znaleziono przy krajowej ,,dziesiątce". Wilczyca, niestety, została zastrzelona, co wywołało lawinę komentarzy w sieci. Kilka dni później, w lasach koło Trzcianki znaleziono martwą rysicę Nelly. Ta osierociła dwoje małych, które w maju przyszły na świat i które bez niej mogą nie przeżyć. Od tygodnia trwają poszukiwania kociaków.

- Z przykrością zawiadamiamy, że Nelly - rysica, która zamieszkała rok temu w okolicach Trzcianki została dziś znaleziona martwa w okolicach Wapniarni. Przyczyna śmierci jest na razie nie znana, będzie przeprowadzona sekcja. Poważniejszą sprawą jest, że dodatkowo osierociła dwoje kociąt urodzonych w maju. Ostatnie tygodnie spędziły pomiędzy Białą i Wrzącą. Proszę o kontakt gdyby ktoś zauważył rysie w okolicy, same sobie nie poradzą. (Tel. 605093721) - w środę 28 października poinformował Marcin Grzegorzek z Zachodniopomorskiego Towarzystwa Przyrodniczego.

Na początku, pojawił się podejrzenia, że rysica podobnie jak wilczyca padła ofiarą jakiegoś kłusownika. Tak jednak nie było. Okazuje się, że Nelly chorowała.

- Bezpośrednią przyczyną śmierci Nelly był ostry nieżyt jelit. Jego przyczyną może być zatrucie, bakterie, wirusy, jednostki chorobowe przenoszone przez koty domowe, z którymi rysie mają kontakt. Badania toksykologiczne zostaną zlecone. Wykluczono ponad wszelką wątpliwość postrzał, wypadek, pogryzienie - informuje Marcin Grzegorzek.

Teraz najważniejsze jest to, aby znaleźć młode Nelly, co nie jest łatwe.

RYSIE

W zachodniej Polsce rysie zostały wybite w drugiej połowie XVIII wieku. Po raz pierwszy od ponad 200 lat pojawiły się dopiero w 2014 roku w Puszczy Noteckiej. Sześć lat później na terenie pilskiej Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych żyje już kilkadziesiąt rysiów. Tyle tych pięknych i rzadkich zwierząt wypuszczono na wolność w ramach projektu „Powrót rysia do północno-zachodniej Polski” realizowanego przez Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyrodnicze wspólnie z Instytutem Biologii Ssaków PAN w Białowieży oraz Ośrodkiem Kultury w Mirosławcu (więcej o projekcie można znaleźć na stronie rysie.org.pl). Jeszcze wczoraj było ich 46. Dziś po śmierci Nelly jest 45.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Giganci zatruwają świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto