Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na Mazowszu odbyły się obchody 84. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego

Alicja Glinianowicz
Alicja Glinianowicz
Wideo
od 16 lat
Na Mazowszu odbyły się obchody związane z 84-rocznicą powstania Polskiego Państwa Podziemnego. Uroczystości rozpoczęły się msza świętą, następnie nastąpiło złożenie wieńców. Na koniec miała miejsce część artystyczna.

Mieszkańcy powiatu garwolińskiego na Mazowszu spotkali się w 84-rocznicę utworzenia Państwa Podziemnego, by wspólnie kultywować pamięć o tym wydarzeniu.

"Jeden z elementów wychowania patriotycznego"

- Uroczystość ta jest jednym z elementów wychowania patriotycznego – przyznała Lilla Nawrocka, dyrektor Zespołu Szkół im. S. Staszica w Miętnem.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w Parafii Podwyższenia Świętego Krzyża w Miętnem. Ksiądz prałat Edmund Szarek w słowie do wierzących podkreślił, że w tę rocznicę na nowo możemy odbudować w naszych sercach nadzieję i czuć się wolni.

Dalsza część obchodów miała miejsce w Dworku w Miętnem. Delegacje środowisk kombatanckich, samorządów, stowarzyszeń, związków zawodowych oraz szkół powiatowych złożyły kwiaty pod tablicą w hołdzie Polskiemu Państwu Podziemnemu.

- Pamięć o bohaterach naszej ojczyzny przekazywana jest nie tylko na lekcjach języka polskiego czy historii, ale również w taki sposób – poprzez kultywowanie jej za pomocą poezji, pieśni – powiedziała Olga Domańska, wicedyrektor Zespołu Szkół im. S. Staszica w Miętnem. – Dzisiaj zobaczyliśmy montaż słowno-muzyczny poświęcony pamięci Polskiego Państwa Podziemnego w wykonaniu uczniów z naszej szkoły, który przygotowali nauczyciele języka polskiego – dodała.

Na koniec odbyła się część artystyczna przygotowana przez uczniów. Można było obejrzeć wystawę Instytutu Pamięci Narodowej autorstwa Pawła Murawskiego "Polskie Państwo Podziemne" oraz wystawę dokumentów i fotografii z okresu okupacji niemieckiej.

27 września 1939 roku – tę datę przyjmuje się za początek Polskiego Państwa Podziemnego. Były to tajne struktury państwa polskiego, istniejące w czasie drugiej wojny światowej i podległe rządowi RP na uchodźstwie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto