Konrad Ciężki

avatarKonrad Ciężki

Łódź
Kocham Łódź. Równie mocno ją nienawidzę. Dziwna to relacja między nami. Uwielbiam łódzki industrial i ludzki potencjał drzemiący w mieszkańcach Łodzi. Parafrazując Tuwima. To, że się w Łodzi nie urodziłem, że w niej nie wzrastałem, ale blisko jedną trzecią swego wieku spędziłem - to nie jest ważne. Ważny jest natomiast inny fakt: że mnie Łódź ukształtowała - nie tylko artystycznie i moralnie, ale również politycznie.

YAPA 2012. Siedemnastu wykonawców walczyło o uznanie jury i publiczności

2013-03-14 09:49:51

Zakończyły się prezentacje konkursowe 37. Ogólnopolskiego Studenckiego Przeglądu Piosenki Turystycznej Yapa 2012 w Łodzi. Przez dwa dni o uznanie publiczności i jury walczyło siedemnastu wykonawców. W sobotę wieczorem na zakończenie konkursowej części przeglądu zagrały gwiazdy polskiej piosenki turystycznej. Kto wygrał przegląd Yapa 2012? Dowiemy się w niedzielę o godzinie trzynastej.W piątek wieczorem rozpoczęła się 37 Yapa. Jest to przegląd piosenki turystycznej i poetyckiej, który od samego początku (1974 r.) organizowany jest w Łodzi przez studentów. Yapa nie jest jedyną taką imprezą w Polsce, ale jak przekonują organizatorzy, na pewno jest jedyną w swoim rodzaju, której nie da się pomylić z innym festiwalem.

Każdego roku w marcu do Łodzi zjeżdżają wykonawcy i publiczność z całej Polski. Przez trzy dni grają i wspólnie śpiewają. Ludzi przyjeżdżających na Yapę łączy zamiłowanie do wędrówek po górskich szlakach, żeglowania po jeziorach i morzach. To właśnie uczestnicy Yapy, którzy śpiewają razem z wykonawcami, wyrażają głośny aplauz wspomagany m.in. gwizdkami, budzikami i syrenami strażackimi, wyróżnia Yapę spośród innych podobnych imprez.

Pierwsze dwa dni Yapy to głównie występy konkursowe. W tym roku o uznanie jury i publiczności walczyło siedemnastu wykonawców.

W piątek na konkursowej scenie zmierzyli się: 4razywroku, Gwiazdy z Zagranicy, Tomek Krzymiński, Bez Lipy, Nad porami roku, Maciek Baranowski z zespołem, Pod Wiatr, Pieprzyk. Formacja muzyczna Bez Lipy to łódzki reprezentant w konkursie.

Tradycyjne, Yapę otworzył solowy występ Jerzego Bożyka, od lat związanego z OSPPT Yapa. Mówi się o nim, że jest legendą, nestorem Yapy. Pierwsza piosenka jaką zagrał to Studenckie Lato, utwór przyjęty za hymn łódzkiego przeglądu piosenki turystycznej.

hOUUT9EJXzk

W przerwach między konkursowymi występami atmosferę podgrzewały koncert Basi Beuth oraz Tomasza Lewandowskiego. Gwiazdą wieczoru był zespół Słodki Całus Od Buby.

Sobotnie popołudnie to druga część przeglądu wykonawców konkursowych. Na scenie pokazali się: Drugie Piętro, Grupa Caraboo, Dusza we mgle, Po Drugiej Stronie Ulicy, Formacja Opowieści Kameralnych, Klucz od Kilwatera, Jednym Słowem, Latający Dywan, Kapsander.

Gwiazdą zamknięcia przeglądu wykonawców konkursowych była formacja Dom O Zielonych Progach.

O godzinie dziewiętnastej rozpoczął się koncert gwiazd Yapy 2012. Publiczność została przeniesiona w turystyczno-poetycki klimat dzięki występom: Janusza Strąkowskiego, Adama Drąga, Plateau - Projekt Grechuta, Bez Jacka, Do Góry Dnem, Cisza Jak Ta. Koncert zagrali też: Leonard Luther, Kuśka Brothers oraz Siostry Kępisty. Dziewczyny w ubiegłym roku zajęły I miejsce na Yapie 2011.

Jury tegorocznej Yapy spośród wykonawców konkursowych do koncertu laureatów zaprosiło: 4razywroku, Caraboo, Drugie Piętro, Dusze We Mgle, Latający Dywan, Nad Porami Roku, Po Drugiej Stronie Ulicy, Po Wiatr. Wśród tych wykonawców znajduje się zwycięzca Yapy 2012. Kto nim jest? Dowiemy się w niedzielę.

Niedziela to ostatni dzień 37. Ogólnopolskiego Studenckiego Przeglądu Piosenki Turystycznej Yapa 2012. O godzinie trzynastej zostanie odczytany werdykt jury i poznamy tegorocznego zwycięzcę przeglądu. Reszta wieczoru to koncert laureatów tegorocznej Yapy. Prócz nich zagrają też formacje: Chwila Nieuwagi i Egon Alter oraz Grupa Nijak.

POLECAMY: http://lodz.naszemiasto.pl/artykul/galeria/1316093,yapa-2012-nad-porami-roku-zwyciezca-festiwalu-zdjecia,id,t.html#1c85ac8f1ad77313,1,3,5;YAPA 2012. Nad Porami Roku zwycięzcą festiwalu

Wszystkie koncerty odbywają się w Studium Wychowania Fizycznego Politechniki Łódzkiej przy al. Politechniki 11 w Łodzi.

Yapa 2012 transmitowana jest na żywo w internecie. Występy można oglądać na http://www.yapa.art.pl/2012/;stronie organizatora.

Serwis lodz.naszemiasto.pl jest patronem medialnym wydarzenia.

Jesteś na profilu Konrad Ciężki - stronie mieszkańca miasta Łódź. Materiały tutaj publikowane nie są poddawane procesowi moderacji. Naszemiasto.pl nie jest autorem wpisów i nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanej informacji. W przypadku nadużyć prosimy o zgłoszenie strony mieszkańca do weryfikacji tutaj