Konrad Ciężki

avatarKonrad Ciężki

Łódź
Kocham Łódź. Równie mocno ją nienawidzę. Dziwna to relacja między nami. Uwielbiam łódzki industrial i ludzki potencjał drzemiący w mieszkańcach Łodzi. Parafrazując Tuwima. To, że się w Łodzi nie urodziłem, że w niej nie wzrastałem, ale blisko jedną trzecią swego wieku spędziłem - to nie jest ważne. Ważny jest natomiast inny fakt: że mnie Łódź ukształtowała - nie tylko artystycznie i moralnie, ale również politycznie.

Scenografia Klub & Kawiarnia. Nowy lokal w Łodzi

2013-03-14 09:56:49

Scenografia Klub & Kawiarnia to nowe miejsce na imprezowej mapie Łodzi. Lokal powstał w kamienicy przy ul. Zachodniej, gdzie kiedyś działało kino Cytryna. Impreza na otwarcie nowego klubu Scenografia rozpoczyna się w piątek i potrwa dwa dni. Wstęp jest bezpłatny."http://www.klubscenografia.pl;Scenografia Klub & Kawiarnia" to połączenie klubu muzycznego i kawiarni, w którym główną rolę ma odgrywać scena i zmienna aranżacja lokalu. Nowoczesne oświetlenie oraz dekoracje mają stworzyć niepowtarzalny klimat.

Wnętrza Scenografii nawiązują do kultury kabaretowej z początku XX wieku. W wystroju dominują motywy secesyjne. Całości dopełniają stalowe barierki i potężne filary podtrzymujące antresole. To współczesna architektoniczna interpretacja ducha kabaretu i secesji.

Klub zlokalizowany jest w podwórku zabytkowej kamienicy Adolfa Manteuffela przy ulicy Zachodniej 81/83 (dawne Kino Cytryna). Przy lokalu powstaje parking dla klientów, który ma pomieścić 50 samochodów (wjazd od ulicy Próchnika).

Właściciele Scenografii zapewniają, że każdego dnia można tu liczyć na inne atrakcje. Klub ma być zarówno miejscem spotkań, jak i wydarzeń kulturalnych o różnorodnym charakterze, wystaw, wernisaży, pokazów filmowych i wizualnych. Ale nie tylko. W Scenografii odbywać się będą koncerty i imprezy klubowe, a także pokazy taneczne. Klub otwarty będzie siedem dni w tygodniu.

Wrażenie robi ponad dziesięciometrowy bar i to co znajduje się na jego półkach. W ofercie jest blisko 150 rodzajów alkoholu, w tym mało znane likiery i miody pitne. Barmani przygotowali też wiele propozycji dla osób nie pijących alkoholu.

W Scenografii za whisky zapłacimy do 15 zł, kieliszek wódki kosztuje 6 zł, a za porcję alkoholu średniej klasy zapłacić trzeba około 10 zł.
Otwarcie Scenografii
Impreza potrwa dwa dni. W piątek zagrają DJ Mark Rojal, DJ Luk Van B z gitarowym akompaniamentem Wojtka Lężaka oraz gość specjalny DJ Amarante, rezydentka klubów Dekada oraz Herezja, założycielka Alfa Dj's Academy. Dodatkowo odbędzie się pokaz tańca w stylu burlesque w wykonaniu Project Salsa.

W sobotę w Scenografii zagrają: DJ Just2one i DJ Infinity z akompaniamentem trębacza oraz MC KRiBa. To nie wszystko. Podczas imprezy wystąpi też formacja Citizen grająca rock, funk i rap. Na scenie zobaczymy łódzki reggaeowo-rockowy zespół Wah Na Tah i rockową formację Sound Of Silence.

Obie imprezy rozpoczną się o godzinie 21. Wstęp bezpłatny.
Zanim powstał klub Scenografia
Dzieje dwupiętrowej kamienicy, w której mieści się Scenografia Klub & Kawiarnia sięgają 1879 roku. Wybudował ją Adolf Manteuffel według projektu Hilarego Majewskiego. Budynek wzniesiono z przeznaczeniem na hotel. Choć Manteuffel kierował restauracją przy Piotrkowskiej, to w hotelarstwie nie odniósł większych sukcesów. Dlatego dwadzieścia trzy lata później sprzedał interes braciom Petrykowskim. Nowi właściciele "Hotel Adolfa Manteufla" prowadzili do wybuchu II wojny światowej. Był to wówczas jeden z najlepszych hoteli w Łodzi.

Po wojnie kamienicę przejęły władze komunalne i na jedenaście lat budynek popadł w zapomnienie. W 1956 roku znalazł tu schronienie Studencki Teatr Satyry "Cytryna", działający w dawnej kawiarni hotelu do końca lat osiemdziesiątych. W 1997 roku powstało tu kino. Nazwa "Cytryna" została. Repertuar obfitował w koncerty, występy teatralne, wystawy. Wówczas kino cieszyło się sporym zainteresowaniem łodzian.

W 2007 roku w "Kino Cytryna" zainwestowała warszawska firma, specjalizująca się w organizowaniu wydarzeń kulturalnych. Jednak dwa lata później zrezygnowano z dalszego wspierania instytucji. Ostatni seans w "Cytrynie" przy Zachodniej odbył się 26 września 2009 roku.

Historia pokazała, że kamienica na rogu Zachodniej i Próchnika od przeszło stu lat jest miejscem spotkań, kultury i rozrywki. Jak przekonują właściciele "Scenografii", powstały tu klub to powrót do przeznaczenia budynku z jego lat świetności. Wystrój lokalu został pomyślany tak, by odtworzyć jak najwięcej elementów z kawiarni dawnego Hotelu Adolfa Manteuffela.

Jesteś na profilu Konrad Ciężki - stronie mieszkańca miasta Łódź. Materiały tutaj publikowane nie są poddawane procesowi moderacji. Naszemiasto.pl nie jest autorem wpisów i nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanej informacji. W przypadku nadużyć prosimy o zgłoszenie strony mieszkańca do weryfikacji tutaj