Konrad Ciężki

avatarKonrad Ciężki

Łódź
Kocham Łódź. Równie mocno ją nienawidzę. Dziwna to relacja między nami. Uwielbiam łódzki industrial i ludzki potencjał drzemiący w mieszkańcach Łodzi. Parafrazując Tuwima. To, że się w Łodzi nie urodziłem, że w niej nie wzrastałem, ale blisko jedną trzecią swego wieku spędziłem - to nie jest ważne. Ważny jest natomiast inny fakt: że mnie Łódź ukształtowała - nie tylko artystycznie i moralnie, ale również politycznie.

Kup kostkę i weź udział w budowie Pomnika Łodzian-Nowego Millenium na Piotrkowskiej

2013-03-14 09:48:42

Już można kupić imienne kostki, które zostaną wmurowane w Pomnik Łodzian-Nowego Millenium. Fundacja Ulicy Piotrkowskiej chce rozbudować dotychczasowy Pomnik Łodzian-Przełomu Tysiącleci. Na reprezentacyjnej ulicy Łodzi pojawić się mają kolejne kostki brukowe z nazwiskami mieszkańców, którzy je wykupią. Nowych kostek ma być ponad dziewięć tysięcy.Jest to szansa dla tych, którzy żałują, że nie mają swojej kostki wmurowanej w ulicę Piotrkowską. Już rozpoczęła się internetowa sprzedaż imiennych kostek, które zostaną wmurowane http://lodz.naszemiasto.pl/artykul/1244403,przebudowa-ulicy-piotrkowskiej-wiecej-zieleni-na-lodzkim,id,t.html; w nową nawierzchnię reprezentacyjnej ulicy Łodzi.

W ten sposób na odcinku Piotrkowskiej od ul. Nawrot do ul. Andrzeja Struga, powstać ma Pomnik Łodzian-Nowego Millenium, który uzupełni istniejący od 10 lat Pomnik Łodzian-Przełomu Tysiącleci.

- Potrzeba nam znaków wspólnej tożsamości. To jest taki sposób zjednoczenia łodzian. Myślę, że to też idea wspomagająca samą ulicę Piotrkowską - mówiHanna Zdanowska, prezydent łodzi. Przyznała, że sama czeka z niecierpliwością, żeby kupić swoją kostkę.

Kostki można zamawiać na stronie http://pomnik.piotrkowska.pl/;pomnik.piotrkowska.pl

Do wyboru są cztery rodzaje kostek o różnych cenach:

Za 93 zł zakupimy jedną standardową kostkę, na której zostanie utrwalone podane przez nas imię i nazwisko.

Za 120 zł można kupić standardową kostkę, na której znajdą się imiona i nazwiska dwóch osób.

Płacąc 500 zł uzyskujemy prawo do zakupu standardowej kostki, na której znajdzie się nazwa firmy, organizacji lub instytucji.

Za 1500 zł kupimy niestandardową kostkę, na której znajdzie się wskazana przez nas treść. Korzystając z tej opcji uzyskujemy również prawo do zakupu dowolnej ilości kostek dla siebie lub osób i organizacji przez nas wskazanych.

Od wtorku (6 marca) kostki będzie można kupić też osobiście w siedzibie Fundacji Ulicy Piotrkowskiej (ul. Piotrkowska 102). Dla pierwszych dwustu osób, które dokonają zakupu kostki osobiście, druga będzie gratis.

Na pomysł stworzenia obu pomników wpadli członkowie Fundacji Ulicy Piotrkowskiej. Na przełomie tysiącleci każdy łodzianin, który chciał, aby jego nazwisko widniało na łódzkim bruku, mógł wykupić sobie kostkę nazwaną przez pomysłodawców "Pietrynką".

Pomnik odsłonięto w styczniu 2002 roku, a dotąd swoje kostki wmurowane w nawierzchnię ulicy, ma ponad 13,4 tys. osób, firm i instytucji. Teraz w związku z planowaną modernizacją i przebudową Piotrkowskiej, autorzy pomysłu postanowili rozbudować projekt. Nowe kostki będzie mogło kupić nawet 9400 osób i utworzą one Pomnik Łodzian-Nowego Millenium.

Istniejący już pomnik zostanie poszerzony i oba będą miały ok. trzech metrów szerokości. Nowy pomnik będzie powstawał od ul. Nawrot a "spotkają się" one na wysokości pasażu Schillera.

Kostki będzie można kupić prawdopodobnie tylko do końca maja, bo latem mają ruszyć prace modernizacyjne na pierwszym z remontowanych odcinków Piotrkowskiej. Renowacja całej ulicy ma kosztować ok. 60 mln zł.

Jesteś na profilu Konrad Ciężki - stronie mieszkańca miasta Łódź. Materiały tutaj publikowane nie są poddawane procesowi moderacji. Naszemiasto.pl nie jest autorem wpisów i nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanej informacji. W przypadku nadużyć prosimy o zgłoszenie strony mieszkańca do weryfikacji tutaj