Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Miejsce, do którego promienie Słońca nie docierały od 113 dni. W sobotę wielkie powitanie naszej gwiazdy

Przemysław Kaczałko
Przemysław Kaczałko
Miłośnicy Budnik zapraszają na spotkanie “Powitanie Słońca 2024” w Budnikach. Spotkanie odbędzie się w sobotę, 16 marca 2024 roku. Zbiórka o godzinie 9:00 na parkingu przy DW Krucze Skały (ul Wilcza 1) w Karpaczu oraz w Kowarach przy D.W. Przedwiośnie (ul. Górnicza 22).

Organizatorzy zapraszają na wspólną wędrówkę do Budnik oraz oprowadzenie po szlaku Miłośników Budnik wraz z opowiadaniem historii osady (osadnik z Budnik poprowadzi grupę z Karpacza). Planowane rozpoczęcie spotkania około godziny 11:00. W programie spotkania wiele atrakcji i ciekawostek oraz wizyta legendy Budnik Wołogóra. Warto zabrać ze sobą prowiant w postaci kiełbasy na ognisko. Na uczestników czeka niespodzianka.

UWAGA: Wspólne przejście do Budnik nie ma charakteru wycieczki zorganizowanej. Jej uczestnicy idą na własną odpowiedzialność.

Niezwykła historia Budnik

Budniki, czyli dawne niemieckie Forstbauden i Forstlangwasser to stara osada górska została założona w XVII w. przez uciekinierów religijnych. W wiosce nigdy nie mieszkało więcej niż 100 osób, a same Budniki miały najmniejszą szkołę w całych Prusach. Niewiele z niej zostało - w niektórych miejscach widać jeszcze fundamenty budynków, ale są też tablice informacyjne ze starymi fotografiami i opisami. Obecnie miłośnicy Budnik spotykają się dwa razy w roku, żeby pożegnać (listopad) i przywitać (marzec) Słońce.

Osada położona na zachodnim zboczu Kowarskiego Grzbietu, przy potoku Malina. Dawniej znajdowała się tu szkoła i schronisko turystyczne "Forstbaude". Po wojnie, głównie z uwagi na panujące tu warunki (od listopada do marca nie ma tu słońca), liczba mieszkańców malała, aż we wsi nie pozostał nikt, a jej zabudowania zaczęły popadać w ruinę. W latach 50. XX wieku plądrowano ten teren w poszukiwaniu rud uranowych. Do dziś po działaniach górników pozostała sztolnia.

Jak trafić do Budnik? Zobacz na mapie:

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto