Wybierz region

Wybierz miasto

  Wystawa stała „Więzienie przy Długiej (Gdańskiej) w Łodzi 1885-1953”

  Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi / Więzienie polityczne
  Łódź, ul. Gdańska/13, +48 42 632 20 44

  Od 1.01.2010 do 31.12.2018

  • Wstęp wolny

  Usytuowany u zbiegu ulic Gdańskiej i Legionów w Łodzi budynek jest miejscem szczególnym. Wzniesiony jeszcze w okresie zaborów, aż do lutego 1953 roku pełnił funkcję więzienia, głównie politycznego. Jest on symbolem walki wielu pokoleń mieszkańców Łodzi i regionu łódzkiego o niepodległość i suwerenność Ojczyzny oraz o sprawiedliwość społeczną. Jego mury przez lata były niemym świadkiem cierpienia i męczeństwa przetrzymywanych w nim więźniów.
  Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi udostępnia mieszkańcom miasta nową wystawę stałą, której celem jest całościowe pokazanie historii więzienia przy Długiej (Gdańskiej). Należy nadmienić, że przez wiele dziesięcioleci ukrywano fakt, iż od 1945 r. , w okresie represji stalinowskich, więziono tu uczestniczki konspiracji niepodległościowej oraz kobiety protestujące przeciwko poczynaniom „ludowej” władzy. Przemiany demokratyczne w Polsce po 1989 r. pozwoliły podjąć starania o zaprezentowanie zwiedzającym, pozostającą „białą plamą”, przemilczaną historię więzienia z lat 1945-1953.

  Imprezy i Wydarzenia pochodzą z bazy danych Coigdzie.pl Sp. z o.o.

  Zgłoś wydarzenie do moderacji

  Ilość znaków do wykorzystania: 140

  Komentarze (0)

  Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w Polityce Prywatności. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

  Zaloguj się / Zarejestruj się!

  Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!

  Kto to powiedział? Będziesz zaskoczony! TOP cytatów 2018 QUIZ