Wybierz region

Wybierz miasto

  Wystawa Stała "Rekonstrukcja Wnętrza Izby Warsztatowej z i Poł. Xix W."

  Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi / Biała Fabryka
  Łódź, ul. Piotrkowska/282, +48 42 684 33 55

  Od 14.01.2013 do 31.12.2018

  • Wstęp wolny

  Z dwóch istotnych przyczyn ekspozycja nie jest wiernym odtworzeniem izby warsztatowej, z wyposażeniem, takiej, jakie były w domkach łódzkich tkaczy w pierwszej połowie XIX wieku.
  Domy nie zachowały się. Ostatnie, już w bardzo złym stanie, rozebrano w połowie ubiegłego wieku. Nie zachowały się z tego okresu krosna i narzędzia pomocnicze. W 2 połowie XIX w. tania produkcja fabryczna stopniowo prowadziła do likwidacji warsztatów rękodzielniczych. Wyposażenie było niepotrzebne, zajmowało miejsce. Drewniane urządzenia, nie mające już żadnej wartości likwidowano, przeznaczano na opał. Izby zamieniano na mieszkania.
  Ekspozycję przygotowaliśmy w mniejszym, dwuczęściowym wnętrzu. Obiekty pochodzą z naszych zbiorów, ale są późniejsze – z przełomu XIX/XX w. Nie pokazujemy pełnego wyposażenia izby warsztatowej; wszystkich urządzeń nie mamy.
  Z zewnątrz budynek jest bardzo podobny do domów tkaczy, jednak w przeszłości żadne z jego pomieszczeń nie pełniło funkcji izby warsztatowej. Dom był wyłącznie mieszkalny, jest tylko "tradycyjnie" zgodny z architekturą łódzką. Wzniesiony później, w drugiej połowie XIX w., podzielony wewnątrz na cztery jednakowe mieszkania dwuizbowe i czteroizbowe poddasze. To był pierwszy dom zamożnej wielopokoleniowej rodziny protestanckiej. Ten najstarszy w skansenie należał do Karola Benicha. Rodzina przemysłowca zachowała go być może z powodów sentymentalnych.

  Imprezy i Wydarzenia pochodzą z bazy danych Coigdzie.pl Sp. z o.o.

  Zgłoś wydarzenie do moderacji

  Ilość znaków do wykorzystania: 140

  Komentarze (0)

  Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w Polityce Prywatności. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

  Zaloguj się / Zarejestruj się!

  Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!

  Kto to powiedział? Będziesz zaskoczony! TOP cytatów 2018 QUIZ