Wybierz region

Wybierz miasto

  Wybitni artyści żydowscy z kolekcji Davida Malka

  Muzeum Miasta Łodzi / Pałac Poznańskich
  Łódź, ul. Ogrodowa/15, +48 42 254 90 00

  Od 2.11.2016 do 5.03.2017

  • 12zł

  Wybitni artyści żydowscy z kolekcji Davida Malka
  Termin: 2 listopada 2016 r. – 5 marca 2017 r.
  Miejsce: Aneks Jednego Mistrza
  Muzeum Miasta Łodzi, ul. Ogrodowa 15

  Wystawa została czasowo przeniesiona z Saloniku Muzycznego na pierwszym piętrze Muzeum, gdzie funkcjonowała w obecnym kształcie jako ekspozycja stała od 2006 roku. Początkowo był to depozyt przekazany przez reprezentującą właściciela prac w Polsce Fundację Signum, obecnie własność Muzeum Miasta Łodzi.
  Właścicielem prezentowanych w Aneksie prac był pierwotnie David Malek, Żyd rumuńskiego pochodzenia. W czasie wojny został wywieziony do Auschwitz, gdzie poznał dwóch łodzian, którzy tragicznie zmarli na jego oczach. Po latach zapragnął zobaczyć rodzinne miasto swoich przyjaciół. Oczarowany wnętrzami pałacu Poznańskich, w którym mieści się Muzeum Miasta Łodzi, postanowił pokazać tu swoją kolekcję dzieł sztuki artystów żydowskich, którą zaczął gromadzić po wojnie. W jego zbiorach można wyodrębnić prace artystów dawnych i współczesnych, tych, którzy przeżyli Holokaust i tych, którzy zginęli w czasie II wojny światowej. Pod względem formalnym i treściowym kolekcja jest bardzo zróżnicowana – od dzieł realistycznych, po kompozycje abstrakcyjne. Obejmuje zarówno obrazy olejne, jak i prace na papierze: akwarele, rysunki i grafiki; prace o tematyce żydowskiej, przedstawiające sceny religijne, jak i pejzaże, martwe natury, portrety, akty, sceny rodzajowe i kompozycje abstrakcyjne. Tym, co łączy wszystkie dzieła, jest żydowskie pochodzenie autorów, w wielu przypadkach to przedstawiciele międzynarodowego środowiska artystycznego Szkoły Paryskiej ale też artyści współcześni.
  Wystawa obejmuje dzieła m.in. Marca Chagalla, Maxa Libermanna czy związanych z Łodzią Jakuba Markiela, Icchaka Lichtensteina i Jankiela Adlera. Na uwagę zasługują grafiki i rysunki artystów, którzy działali na przełomie XIX i XX wieku, reprezentowali ważne europejskie ośrodki artystyczne – Berlin, Amsterdam, Zurych, Kraków – i którzy mieli znaczący wpływ na rozwój sztuki nowoczesnej w Niemczech, Holandii, Szwajcarii, jak Marcel Janco – urodzony z końcem XIX wieku w Bukareszcie, związany z awangardą międzywojenną wraz z Hansem Arpem przyczyniał się do powstania szwajcarskich ugrupowań dadaistycznych. Interesujący, choć mniej liczny zespół prac tworzą obrazy z XVIII i XIX wieku artystów nieznanych, odwołujące się do tematyki żydowskiej – obyczajowej i religijnej. Osobną grupę, będącą ważną częścią kolekcji Davida Malka, stanowią prace Leo Kahna, Piero Cividallego (obaj zmuszeni byli emigrować ze swoich ojczyzn przed nazizmem najpierw do Palestyny, później do Izraela: Kahn z Niemiec, zaś Cividalli z Włoch) i Samuela Teplera, który po zakończeniu drugiej wojny światowej wyemigrował do Izraela. David Malek posiadał pokaźny zbiór dzieł tych artystów, a do ich prezentacji przywiązywał szczególną wagę, bowiem łączyły go z nimi przyjaźń, pochodzenie i wspólne przeżycia.
  Wszystkie prezentowane w Aneksie Jednego Mistrza prace zostały przekazane Muzeum Miasta Łodzi w darze, wzbogacając zbiór judaiców oraz sztuki dawnej i współczesnej.

  Imprezy i Wydarzenia pochodzą z bazy danych Coigdzie.pl Sp. z o.o.

  Zgłoś wydarzenie do moderacji

  Ilość znaków do wykorzystania: 140

  Komentarze (0)

  Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w Polityce Prywatności. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

  Zaloguj się / Zarejestruj się!

  Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!

  Z pewnością nie wiesz, co znaczą te emotki! Większość osób używa ich źle! EMOJI QUIZ