Wybierz region

Wybierz miasto

  Ekspozycja stała "Narzędzia i maszyny włókiennicze w zbiorach Centralnego Muzeum Włókiennictwa"

  Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi / Biała Fabryka
  Łódź, ul. Piotrkowska/282, +48 42 684 33 55

  Od 18.05.2012 do 31.12.2018

  • od 10zł

  Wystawa została przygotowana przez Dział Historii Technik Włókienniczych. Z blisko 650 posiadanych obiektów, do ekspozycji wybrano 59. Zgrupowano je w czterech działach wyodrębnionych z technologicznego punktu widzenia: przędzalnictwo, tkactwo, dziewiarstwo i wykończalnictwo. Dodatkowo pokazano urządzenia metrologii włókienniczej. Przędzalnictwo i tkactwo potraktowane jest w sposób szczególny. Rozwój narzędzi i maszyn ukazano w ciągu ewolucyjnym, od średniowiecza, aż do naszych czasów. Rozwój przędzalnictwa przedstawiony jest z wykorzystaniem 15 obiektów; cztery najstarsze - zostały zrekonstruowane.
  Rozwój krosien tkackich przedstawiony jest od X w. poczynając - od zrekonstruowanego krosna pionowego ciężarkowego, do współczesnego, rapierowego, typu MAV. W tej części ekspozycji prezentujemy 12 obiektów. Jest wśród nich kilka maszyn rzadkich, nie reprezentowanych w innych zbiorach muzealnych, jak choćby krosno firmy Moritz Bauer z 1910 roku. Podobnie w dziale przędzalnictwa pokazujemy unikatową, ulepszoną samoprząśnicę Hargreavesa z 1870 roku.
  W dziale dziewiarstwa eksponujemy tylko część jego ewolucji technicznej, chyba najciekawszą, a mianowicie początki burzliwego "okresu maszynowego" z lat 1900-1930. Na wystawie znajduje się 10 różnych maszyn do produkcji dzianin, pończoch i skarpet.
  Wykończalnictwo jest wielkim działem obejmującym różne procesy uszlachetniania wyrobów włókienniczych, zwłaszcza tkanin. Na wystawie sygnalizujemy tylko ten problem pokazując dwie maszyny związane z procesem druku na tkaninach.
  Metrologia włókiennicza rozwinęła się dopiero od 2 połowy XIX wieku. Zmechanizowanie produkcji wymagało wiedzy o budowie i najróżniejszych właściwościach włókien. Rosnące wymagania jakościowe odbiorców skłaniały do coraz bardziej wnikliwych badań laboratoryjnych poprzedzających produkcję. Na wystawie pokazujemy 26 różnych urządzeń pochodzących z końca XIX do lat 70-tych XX wieku, służących głównie do oceny przędzy.
  Wystawa jest czynna od 1 czerwca 1999 roku.

  Imprezy i Wydarzenia pochodzą z bazy danych Coigdzie.pl Sp. z o.o.

  Zgłoś wydarzenie do moderacji

  Ilość znaków do wykorzystania: 140

  Komentarze (0)

  Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w Polityce Prywatności. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

  Zaloguj się / Zarejestruj się!

  Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!

  Jak dobrą masz pamięć? Co wydarzyło się w roku 2018? QUIZ