Wybierz region

Wybierz miasto

  Czytanie performatywne z okazji Manify

  Dom Literatury w Łodzi
  Łódź, ul. Franklina Roosevelta/17, +48 42 636 68 38

  19:00 - 20:30 Środa, 8 marca

  • Wstęp wolny

  Dom Literatury w Łodzi i Kolektyw Szechiny zapraszają na czytanie performatywne „Nikt nie wierzy, że staje się już” na podstawie tekstu Małgorzaty Rejmer „Bukareszt. Kurz i krew” oraz fragmentów dokumentujących losy Polek związane z prawami reprodukcyjnymi.
  Muzyka i śpiew: Suavas Lewy/ Ola Kozioł
  Czytanie towarzyszy obchodom Manify 2017 Manifa Łódź
  8 marca 2017 / godz. 19.00 / Dom Literatury w Łodzi /
  ul. Roosevelta 17 / wstęp wolny
  Czy wiecie, że Międzynarodowy Dzień Kobiet obchodzimy już od 117 lat i to nie tylko w Europie, ale również w Afryce i Azji? To również dzień, w którym szczególnie warto pamiętać o prawach reprodukcyjnych kobiet, które stanowią niezbywalne prawa człowieka. Jak wszystko, co dotyczy wolności, prawa te nie są nam dane raz na zawsze – niejednokrotnie trzeba ich bronić i walczyć o ich zachowanie. Pamiętajmy o tym!
  Z tej okazji Kolektyw Szechiny zaprasza na czytanie performatywne fragmentów prozy Małgorzaty Rejmrer „Bukareszt. Kurz i krew” oraz tekstów dokumentujących losy Polek związane ze zdrowiem i prawami reprodukcyjnymi. Czytaniu towarzyszyć będzie muzyka na żywo w wykonaniu Suavasa Lewy'ego i śpiew Oli Kozioł.
  Dekret nr 770, który wprowadzono w Rumunii to zakaz stosowania antykoncepcji oraz przerywania ciąży. Stał się symbolem zniewolenia kobiecych ciał w imię interesów demograficznych narodu. Wszedł w życie jesienią 1966 roku i przyczynił się do tragedii i śmierci wielu kobiet. Jego twórcą był tyran, który lubił nazywać się ojcem narodu: Nicolae Ceaușescu. Prawa reprodukcyjne to prawa człowieka – walczymy o ich zachowanie na całym świecie. Czarne protesty pokazały, że Polki nie boją się mówić głośno o własnym życiu i zdrowiu. Ale czy Polska potrafi wyciągnąć lekcję z rumuńskich doświadczeń?
  Scenariusz oparty na historiach zebranych w reportażu Małgorzaty Rejmer przeczyta Kolektyw Szechiny – nieformalna grupa łodzianek z różnych środowisk, które łączy przekonanie, że warto promować literaturę pisaną przez kobiety, organizować spotkania z pisarkami i dyskusje wokół ich książek. W 2012 roku czytałyśmy „Monologi waginy” Eve Ensler, a w kolejnych latach – z udziałem pisarek – utwory Sylwii Chutnik, Joanny Bator, Olgi Tokarczuk, Małgorzaty Czyńskiej i Angeliki Kuźniak oraz Małgorzaty Rejmer.
  Małgorzata Rejmer (ur. 1985) — doktorantka w Instytucie Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. W 2009 roku wydała debiutancką powieść „Toksymia” nominowaną do Nagrody Literackiej Gdynia. W 2013 roku opublikowała książkę „Bukareszt. Kurz i krew”, za którą otrzymała Nagrodę Newsweeka im. Teresy Torańskiej za najlepszą książkę z dziedziny literatury faktu.

  Imprezy i Wydarzenia pochodzą z bazy danych Coigdzie.pl Sp. z o.o.

  Zgłoś wydarzenie do moderacji

  Ilość znaków do wykorzystania: 140

  Komentarze (0)

  Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w Polityce Prywatności. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

  Zaloguj się / Zarejestruj się!

  Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!

  Rok w 2018 w kinie - QUIZ nie tylko dla kinomanów!