Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gdzie na rehabilitację po koronawirusie? Lista placówek w Piotrkowie i powiecie piotrkowskim

kw, mat. NFZ
Gdzie na rehabilitację po koronawirusie? Lista placówek w Piotrkowie, powiecie piotrkowskim i województwie
Gdzie na rehabilitację po koronawirusie? Lista placówek w Piotrkowie, powiecie piotrkowskim i województwie Dariusz Śmigielski
Gdzie na rehabilitację po koronawirusie? Kto może skorzystać? NFZ przygotował listę 78 placówek w całym województwie, które świadczą usługi w zakresie stacjonarnej i ambulatoryjnej rehabilitacji dla osób, które przechorowały Covid-19. Terapia trwa 6 tygodni i polega na wykonywaniu treningów oddechowych, wytrzymałościowych i interwałowych. Wszystko po to, aby pacjenci jak najszybciej odzyskiwali pełną sprawność. Z rehabilitacji ambulatoryjnej mieszkańcy Piotrkowa i powiatu skorzystają m.in. w SSW im. Mikołaja Kopernika w Piotrkowie, w NZOZ Zakład Rehabilitacji Leczniczej Dla Dzieci i Dorosłych E. Gizler, K. Gizler w Piotrkowie, Instytucie Zdrowia Medicall Sp. Z o.o. w Piotrkowie, NZOZ Centrum Zdrowia w Moszczenicy oraz w AMICUS-MED R.W. Szymańscy Sp. j w Czarnocinie i w Wolborzu.

Gdzie na rehabilitację po koronawirusie? Lista placówek w Piotrkowie i powiecie piotrkowskim

Ozdrowieńcy poCovid-19, którzy zmagają się z powikłaniami po chorobie, mogą korzystać z rehabilitacji ambulatoryjnej i domowej w 78 placówkach medycznych w całym województwie łódzkim. Rehabilitacja trwa 6 tygodni, pacjenci mogą korzystać nawet z 3 wizyt terapeutycznych w każdym tygodniu. Terapia polega na wykonywaniu treningów oddechowych, wytrzymałościowych i interwałowych. Wszystko po to, aby pacjenci jak najszybciej odzyskiwali pełną sprawność.

Jak przypomina Anna Leder, rzecznik NFZ w Łodzi, od 2 czerwca w rehabilitacji stacjonarnej wprowadzono zmiany, dzięki którym leczeniem zostanie objęta większa grupa pacjentów.

  • zrezygnowano ze skali Barthel (skali, którą mierzy się samodzielność pacjenta)
  • zmieniono kryteria kwalifikacji do programu
  • wprowadzono skalę PCFS, która ocenia się, w jakim stopniu przebycie COVID-19 wpływa na codzienne życie pacjenta
  • do skierowania nie trzeba już dołączać wyniku badania OB, tylko EKG
  • jeśli pacjent nie posiada aktualnego badania EKG, będzie mógł je wykonać u realizatora rehabilitacji przy przyjęciu

Z rehabilitacji stacjonarnej można skorzystać w 3 szpitalach: SP ZOZ USK im. WAM Uniwersytetu Medycznego w Łodzi - Centralny Szpital Weteranów; Poddębickim Centrum Zdrowia Sp. z o.o; ZOZ w Łowiczu - Oddział Fizjoterapii i Rehabilitacji.

REHABILITACJA STACJONARNA

Osoby, które chcą skorzystać z rehabilitacji stacjonarnej muszą mieć wystawione skierowanie od lekarza POZ.
Do rehabilitacji w trybie stacjonarnym i uzdrowiskowym kwalifikowani są pacjenci, u których występują:

  • powikłania lub następstwa w zakresie układu oddechowego
  • lub układu krążenia
  • lub układu nerwowego
  • lub narządu ruchu
  • lub spadek siły mięśniowej
  • lub stopień nasilenia duszności.

Program rehabilitacji po COVID-19 gwarantuje od 2 do 6 tygodni kompleksowej rehabilitacji po chorobie COVID-19. Do programu będzie można dołączyć do 6 miesięcy od zakończenia leczenia związanego z COVID-19.

Lekarz podejmie decyzję o skierowaniu pacjenta do programu na podstawie wyników kilku badań:

  • badania obrazowe RTG lub MR lub TK klatki piersiowej z opisem wykonane w czasie leczenia lub po zakończeniu leczenia ostrej fazy choroby
  • aktualna morfologia, CRP (białko ostrej fazy)
  • aktualne badanie EKG
  • inna dokumentacja medyczna dotycząca leczenia COVID-19 lub objawów pocovidowych, mająca wpływ na ocenę stanu zdrowia pacjenta
  • przy dominującym problemie kardiologicznym badanie echokardiograficzne serca wykonane w czasie lub po zakończeniu leczenia ostrej fazy choroby

Kompleksowy program rehabilitacji postcovidowej obejmuje m.in.:

  • kinezyterapię ze szczególnym uwzględnieniem treningu wytrzymałościowego, ćwiczeń oddechowych, ćwiczeń efektywnego kaszlu, ćwiczeń ogólnousprawniających, ćwiczeń na wolnym powietrzu;
  • opukiwanie i oklepywanie klatki piersiowej, drenaże ułożeniowe;
  • inhalacje indywidualne;
  • terenoterapię, treningi marszowe;
  • balneoterapię – według indywidualnych wskazań;
  • masaż leczniczy – według indywidualnych wskazań;
  • hydroterapię, fizykoterapię – według indywidualnych wskazań;
  • treningi relaksacyjne;
  • edukację zdrowotną i promocję zdrowia, w tym np. naukę prawidłowej techniki używania inhalatorów, eliminację nałogów i innych czynników ryzyka chorób cywilizacyjnych, prozdrowotną zmianę stylu życia;
  • leczenie dietetyczne – według indywidualnych wskazań;
  • wspomaganie rehabilitacyjne schorzeń współistniejących

Rehabilitowany pacjent ma prawo do konsultacji z personelem medycznym oraz może skorzystać z profesjonalnej terapii psychologicznej. Ponadto każda placówka uczestnicząca w programie zapewnia pacjentom badania diagnostyczne, leki i wyroby medyczne, które są niezbędne do uzyskania najlepszych rezultatów programu leczenia.

REHABILITACJA PO COVID AMBULATORYJNA I DOMOWA

Oto lista placówek w Piotrkowie i powiecie piotrkowskim, w których można skorzystać z ambulatoryjnej rehabilitacji po Covid-19:

  • Samodzielny Szpital Wojewódzki im. M. Kopernika w Piotrkowie, ul. Rakowska 15, tel. 44 648 03 49, 44 648 03 00
  • NZOZ Zakład Rehabilitacji Leczniczej Dla Dzieci i Dorosłych E. Gizler, K. Gizler w Piotrkowie, al. 3 Maja 2, tel. 44 648 25 75
  • Instytut Zdrowia Medicall Sp. Z o.o. w Piotrkowie, ul. Wojska Polskiego 77, tel. 662 107 803 wew. 3
  • Joanna Forma, Moszczenica, ul. Piotrkowska 47G, tel 780 033 068, 780 033 069
  • AMICUS-MED R.W. Szymańscy Sp. j. w Czarnocinie, ul. Poniatowskiego 3, tel. 44 615 50 07
  • AMICUS-MED R.W. Szymańscy Sp. j. w Wolborzu, ul. Sportowa 32/34, tel. 44 615 50 07

Rehabilitacja postcovid w gabinecie fizjoterapeutycznym

Do programu rehabilitacji COVID-19 w gabinecie fizjoterapeutycznym kwalifikują się ozdrowieńcy, nie później niż do 6 miesięcy od zakończenia choroby. Chodzi np. o pacjentów z utrzymującą się dusznością, która poważnie utrudnia normalne funkcjonowanie.

Rehabilitacja postcovid w domu

Pacjenci, którzy przeszli COVID-19, ale mają trudności z samodzielnym poruszaniem także skorzystają z rehabilitacji postcovidowej. Specjalnie z myślą o nich, program obejmuje również wizyty domowe. Podobnie, jak w przypadku rehabilitacji w gabinecie fizjoterapeutycznym, u pacjenta muszą występować duszności, a Dodatkowo o zakwalifikowaniu do rehabilitacji w domu decydują m.in. ocena siły mięśniowej, występowanie zespołu słabości po pobycie pacjenta na oddziale intensywnej terapii.

Z rehabilitacji domowej można skorzystać nie później niż do 6 miesięcy od zakończenia leczenia COVID-19.

Zabiegi i wizyty fizjoterapeutów w rehabilitacji domowej i ambulatoryjnej są realizowane na podstawie skierowania. Skierowanie wystawi pacjentowi m.in. lekarz rodzinny.

Pacjentów czeka m.in. wizyta wstępna fizjoterapeutyczna, podczas której specjalista przeprowadza szczegółowy wywiad z pacjentem oraz wykonuje podstawowe próby i badania, m.in. oddechowe i wysiłkowe, aby ocenić stan zdrowia pacjenta na początku programu. Wyniki badań początkowych będą porównywane z wynikami po zakończeniu programu i posłużą do oceny efektów terapii.

Kolejna wizyta to konsultacja terapeutyczna, podczas której fizjoterapeuta ustala z każdym pacjentem kalendarz indywidualnych wizyt terapeutycznych. Program zakłada trzy takie wizyty w każdym tygodniu rehabilitacji. Jednak, gdy stan zdrowia będzie tego wymagał, pacjent może liczyć na dodatkową wizytę w trakcie programu.

Terapia polega na wykonywaniu treningów oddechowych, wytrzymałościowych i interwałowych. Wszystko po to, aby pacjenci jak najszybciej odzyskiwali pełną sprawność. Ponadto pacjenci poznają ćwiczenia, które już po zakończeniu programu, będą mogli samodzielnie i bezpiecznie wykonać w domu.

W zależności od potrzeb i stanu zdrowia chorego możliwe jest włączenie dodatkowych elementów terapii, m.in. technik odksztuszania, treningu równowagi, specjalnych metod rehabilitacji dla pacjentów z problemami neurologicznymi.

Po zakończeniu ćwiczeń i treningów fizjoterapeuta i pacjent spotykają się na wizycie końcowej. Powtarzają badania i testy wykonane podczas pierwszej wizyty i porównują osiągnięte wyniki, m.in. próby zmęczeniowe i oddechowe (określające skalę występowania duszności).

Pacjenci dostaną praktyczne wskazówki i szczegółowe plany treningowe, które ułatwią im samodzielnie dochodzenie do zdrowa. M.in. skorzystają z gotowych porad i ćwiczeń dotyczących duszności i zespołu przewlekłego zmęczenia po infekcji wirusowej. Otrzymają również plany z zestawami ćwiczeń do samodzielnego stosowania w domu, dzięki którym będą dopasowywać skalę trudności i intensywności treningu do możliwości własnego organizmu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na piotrkowtrybunalski.naszemiasto.pl Nasze Miasto