Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Festiwal Warszawa Singera 2022. Warszawiaków czeka aż tydzień z kulturą żydowską. W programie m.in. koncerty, recitale i spektakle

Martyna Konieczek
Martyna Konieczek
mat. pras.
Już pod koniec sierpnia w stolicy odbędzie się 19. edycja Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera. Zgodnie z tradycją na festiwalu dominować będzie muzyka i teatr. Miłośnicy kultury żydowskiej mogą spodziewać się więc zarówno dużych koncertów plenerowych, jak i kameralnych, recitali czy koncertów z cyklu Singer Jazz Festiwal. Nie zabraknie też premier teatralnych i pokazów znanych już sztuk, a także spotkań literackich, pokazów filmów, wystaw oraz spacerów miejskich. Ale to nie wszystko! Sprawdźcie program w artykule poniżej.

19. edycja Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera odbędzie się w dniach 27 sierpnia - 4 września w wielu miejscach stolicy. Wydarzenie jest prawdziwą kulturalną wizytówką stolicy, która przyciąga nie tylko warszawiaków, ale też gości z innych miast. W programie zawsze znajduje się wiele interesujących wydarzeń z dziedziny muzyki, teatru, filmu czy literatury. Nie inaczej jest w tym roku.

Warszawa Singera - koncerty. Międzynarodowi artyści, różnorodne gatunki

Po raz pierwszy na festiwalu zagości izraelska wokalistka YASMIN LEVY, uważana jest za jedną z najciekawszych i najbardziej utalentowanych artystek world music. Do niej należał będzie finał 19. edycji Warszawy Singera, który odbędzie się w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej.

W tym roku na Plac Defilad powróci Noc Klezmerów, którą artystycznie poprowadzi KOMMUNA LUX - Klezmer & Odessa Gangsta Folk z Ukrainy i, jak uprzedzają organizatorzy, będzie i głośno, i kolorowo.

W tradycyjnym inauguracyjnym koncercie kantoralnym w Synagodze im. Małżonków Nożyków po raz pierwszy w Polsce wystąpią wybitni kantorzy młodego pokolenia z Izraela Nachman Turgeman i Netanel Olivisky.

W tym roku poza wydarzeniami nawiązującymi do niezwykłego klimatu tego miejsca - ostatniej i jedynej z warszawskich synagog, które nie tylko przetrwały II wojnę światową, ale i działają do dziś - odbędą się także koncerty jazzowe i kameralne. Podczas otwarcia jazzowej odsłony festiwalu swój nowy projekt „KOPTYCUS” zaprezentuje skład Oleś Brothers & Dominik Strycharski. Tegoroczny koncert klasyczny „Webern, Wajnberg, Mahler - refleksje” zaprezentują Marcin Zdunik i Harmonium Duo, czyli Hubert Giziewski & Iwo Jedynecki. Trio BASTARDA w składzie Paweł Szamburski (klarnet), Tomasz Pokrzywiński (wiolonczela) oraz Michał Górczyński (klarnet kontrabasowy) zaprezentują mistyczne, żydowskie pieśni bez słów - chasydzkie Niguny.

Nina Stiller, Raphael Rogiński i Natalia Przybysz z premierowym koncertem, a także w repertuarze muzyki świata Trio Francesca Bruno oraz zjawiskowa aktorka i wokalistka Silvia Lorenzo z Włoch wystąpią w Teatrze Kwadrat. Na tej samej scenie zobaczymy kolejną muzyczną premierę – tanga hebrajskie zaprezentuje uwielbiany przez publiczność Marcin Masecki oraz, po raz pierwszy na festiwalu, wybitny muzyk Edgar Tsalikov z Niemiec - wymieniają organizatorzy.

Wyjątkowymi gośćmi tegorocznej edycji festiwalu, zaproszonymi przez Teatr Żydowski, będą również Frank London, słynny amerykański kompozytor i trębacz, laureat nagrody Grammy oraz Eleanor Reissa, amerykańska aktorka i piosenkarka wykonującą repertuar pieśni jidyszowych i żydowskich. Artyści zaprezentują specjalny program sięgający do tradycyjnych pieśni jidysz, do którego zaproszeni zostaną polscy, ukraińscy i europejscy muzycy klezmerscy na plenerowej scenie na Pl. Grzybowskim.

Ale to nie wszystko. Na Scenie Letniej Teatru Żydowskiego koncertowo pojawią się m.in.: Olga Avigail Mieleszczuk i trio Kol Ishe z programem Żydowskie Pieśni Ukrainy - Shpil Mir A Dumke!, ukraińska artystka Natalia Utesheva Kasyanchyk w projekcie „Skarby muzyki klezmerskiej i chasydzki nigun - TYLKO TY”, a także TROI - Quartett z Austrii z opracowaniem muzycznym tekstów Rajzel Żychlinski, Anna Riveiro w repertuarze pieśni sefardyjskich, Adrianna Dorociak (aktorka Teatru Żydowskiego) prezentująca utwory z projektu „Leśman/Fantazje”, a także Genady Iskhakov. Gościem specjalnym XIX edycji festiwalu będzie legenda polskiej piosenki Sława Przybylska, przy fortepianie wybitny muzyk i kompozytor Janusz Tylman.

Warszawa Singera - teatr

Na scenach Teatru Żydowskiego zobaczymy m.in.:

  • MADAGASKAR - Horror metafizyczny inspirowany losami wybitnych Polaków żydowskiego pochodzenia. Madagaskar w reżyserii Gosi Dębskiej to w spektaklu wyimaginowane zaświaty - dla tych, z którymi nie wiemy, co począć. To przestrzeń zsyłki dla dusz o niewiadomym pochodzeniu, zawiłej przeszłości czy podejrzanych rysach. Spotkamy tam Stanisława Lema, Helenę Rubinstein, Juliana Tuwima, Helenę Deutsch, Samuela Goldwyna, Ludwika Zamenhofa. Czuwa nad nimi żydowska pramatka. Nasi rozbitkowie w absurdalny, niekiedy groteskowy sposób walczą o przetrwanie, próbując uciec z wyspy.
  • JENTL - Współczesne odczytanie tekstu Singera rozsławionego przez film w reżyserii i głównej roli Barbry Streisand. Historia dziewczyny Jentl, która stała się uczniem jesziwy o imieniu Anszel to przejmujący opis walki o wolność człowieka. „Chciałam być wolna, mam czego chcę” - śpiewa Jentl w spektaklu Roberta Talarczyka. Ta deklaracja brzmi gorzko, ale ma w sobie siłę i determinację osoby, która nie tylko chce zmienić siebie, ale również świat, zapisany w tradycji i przyzwyczajeniach innych.
  • BALKON GOLDY - Amerykański „one-woman show” o żelaznej damie Izraela, premier Goldzie Meir z Ernestyną Winnicką w roli głównej, w reżyserii Marty Miłoszewskiej. Sztuka opowiada nie tylko biografię Goldy Meir, jej drogę z Milwaukee do stanowiska premiera Izraela, ale przybliża jedną z najbardziej fascynujących karier XX wieku. Przede wszystkim zaś jest opowieścią o emancypacji kobiety, która postanowiła sprzeciwić się światu mężczyzn.

Będą też programy muzyczno-kabaretowe i inne projekty przygotowane przez aktorów Teatru Żydowskiego oraz jedna z najcieplej odbieranych imprez przygotowywanych co roku przez dyrektor festiwalu, Gołdę Tencer, czyli „W kuchni mamy Soni”.

Do programu Festiwalu powracają także Salon Literacki pod kierownictwem literackim Remigiusza Grzeli, cykl Klub Miłośników Kultury Żydowskiej oraz Mistrzowie Czytają, dzięki któremu mamy szansę posłuchać najlepszej prozy żydowskiej w wybitnych interpretacjach znanych aktorów. Na te literackie spotkania oraz wykłady, warsztaty i wystawy organizator zaprasza do Austriackiego Forum Kultury.

Przez cały czas trwania festiwalu Centrum Kultury Jidysz i Uniwersytet Trzeciego Wieku zapraszają do siedziby przy Andersa 15 na spotkania z żydowską kulturą i sztuką tradycyjną podczas spotkań literackich, warsztatów kulinalnych i artystycznych, koncertów, a także na sesję naukową.

Pełen program festiwalu znajdziecie TUTAJ

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto