Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Żydowicz: Łódź łamie prawa autorskie Roba Kriera do planów NCŁ

Łukasz Kaczyński, (opr. dem)
Według Fundacji Sztuki Świata, dworzec Łódź Fabryczna powstaje w innym miejscu niż zakładała autorska koncepcja Roba Kriera
Według Fundacji Sztuki Świata, dworzec Łódź Fabryczna powstaje w innym miejscu niż zakładała autorska koncepcja Roba Kriera Paweł Łacheta
W środę Marek Żydowicz odwiedził Łódź. FSŚ poinformowała, że władze Łodzi łamią prawa autorskie wykorzystując koncepcję NCŁ, którą stworzył Rob Krier. Sprawa już trafiła do sądu.

Marek Żydowicz, jeden z założycieli FSŚ mówi, że chce wyjaśnić dlaczego w Polsce, która jest częścią UE bezkarnie nadużywa się praw autorskich.

Fundacja Sztuki Świata zaprosiła Kriera do Łodzi w 2007 r. Architekt nakreślił koncepcję urbanistyczną dla ok. 30 ha Nowego Centrum Łodzi. FSŚ w ramach darowizny przekazała koncepcję NCŁ Kriera.

Fundacja Sztuki Świata żąda zwrotu planu Nowego Centrum Łodzi

Żydowicz w środę poinformował, że FSŚ do wycofania darowizny skłoniło odkupienie od Fundacji przez Łódź EC1 i ignorowanie jej przez władze Łodzi przy tworzeniu NCŁ. Podstawą do tego miała być opisana w prawie 'rażącą niewdzięczność' władz Łodzi w stosunku do Fundacji Sztuki Świata.

Rob Krier upoważnił Fundację Sztuki Świata i mecenasa Artura Wdowczyka, specjalistę od prawa autorskiego do podjęcia działań, które doprowadzą do zaniechania wykorzystywania projektu przez władze Łodzi. Krier nie życzy sobie wykorzystywania jego nazwiska i planu.

Adam Zdunek, wiceprezes Zarządu FSŚ mówi, że konsorcjum Systra stworzyło w 2008 r. na bazie Kriera plan urbanistyczny okolic dworca. Od 2009 do 2014 r. zmieniono w koncepcję Kriera m.in. przebieg osi Bramy Miasta i kwartały, gdzie miało być Camerimage Łódź Center, zmniejszył się Rynek Kobro, zniknął Rynek Strzemińskiego, dworzec ulokowano inaczej niż nakreślił to Krier.

Błażej Moder, dyrektor zarządu NCŁ mówi, że koncepcja Kriera ma wymiar ogólny. Łódź otrzymała ją w darowiźnie. Uznano, że można wykorzystać jej elementy, dostosowując je do wymogów prawnych, technicznych, w tym własnościowych. Według Modera cofnięcie tej darowizny jest nieskuteczne. Na dziś nie ma podstaw sądzić, że jednostronne oświadczenie woli cofa darowiznę.

Żydowicz podkreśla, że w całej sprawie nie chodzi o blokowanie rozwoju Łodzi lub robienie komuś na złość. FSŚ chce by było tak, jak wielokrotnie deklarowali liderzy PO: by budować na mocnych fundamentach, opierając się na prawie.

Warto przeczytać artykuł z 2008 roku:

Fundacja Sztuki Świata stoi także na stanowisku, że prezydent Łodzi narusza prawa majątkowe, które pozostają przy FSŚ. Roszczenia finansowe mogą wynieść trzykrotną wartości projektu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto