ZUS zapewnia nam bezpłatną rehabilitację leczniczą. Wniosek o skierowanie do jednego z ośrodków rehabilitacyjnych może wypisać nasz lekarz. Jeżeli tylko jesteśmy ubezpieczeni, nieważne czy pracujemy, jesteśmy na ...

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
ZUS zapewnia nam bezpłatną rehabilitację leczniczą. Wniosek o skierowanie do jednego z ośrodków rehabilitacyjnych może wypisać nasz lekarz.

Jeżeli tylko jesteśmy ubezpieczeni, nieważne czy pracujemy, jesteśmy na emeryturze, czy też pobieramy zasiłek dla bezrobotnych, w razie potrzeby możemy zgłosić się do ZUS z wnioskiem o skierowanie nas na bezpłatny turnus rehabilitacyjny. Wniosek (na dowolnym formularzu) wypisuje nam lekarz prowadzący leczenie, a my składamy go w oddziale ZUS właściwym dla naszego miejsca zamieszkania. Trafia on do lekarza orzecznika, który ostatecznie decyduje o tym, czy rehabilitacja jest nam rzeczywiście niezbędna.
Jeśli jego decyzja będzie dla nas pozytywna, już po ok. 1,5 miesiąca od złożenia wniosku, możemy zostać skierowani na turnus leczniczy, który średnio trwa ok. 24 dni. Jeżeli nie jesteśmy na zwolnieniu lekarskim, takie zwolnienie wystawi nam ośrodek, do którego pojedziemy na leczenie.

ZUS zapłaci

Najważniejsze jest to, że nic za nie nie zapłacimy, bo ZUS pokrywa pełne koszty programu rehabilitacji: całodobową opiekę medyczną, zabiegi lecznicze, wyżywienie i zakwaterowanie. Zakład zwraca również równowartość kosztów podróży z miejsca naszego zamieszkania do ośrodka i z powrotem – ale najtańszym środkiem komunikacji publicznej. – Obecnie współpracujemy z ponad 30. ośrodkami rehabilitacyjnymi w całej Polsce – mówi Marlena Nowicka, rzecznik prasowy ZUS w Poznaniu. – Między innymi, w: Ciechocinku, Sopocie, Rabce, Szczawnie, Inowrocławiu, Połczynie, Kudowie, Kołobrzegu, Konstancinie i Szczawnicy.

Nie wszyscy wiedzą

Program rehabilitacji obejmuje, poza rehabilitacją fizyczną: rehabilitację psychologiczną, edukację zdrowotną, naukę zasad zdrowego żywienia oraz promocję zdrowia.
– Wciąż nie wszyscy lekarze wiedzą o tym, że mogą wypisać swoim pacjentom wniosek o taką rehabilitację – uważa Magdalena Jerzak, kierownik referatu prewencji, rehabilitacji i świadczeń rzeczowych ZUS w Poznaniu. – Liczba wniosków z roku na rok jednak rośnie. W pierwszym kwartale tego roku, z regionu I i II oddziału ZUS w Poznaniu i podległych mu inspektoratów – obejmującego m.in.: Swarzędz, Suchy Las, Nowy Tomyśl, Międzychód, Szamotuły, Grodzisk Wlkp., Środę Wlkp., Śrem, Oborniki, Gniezno, Koło, Słupcę, Konin, Turek i Wrześnię – na rehabilitację skierowaliśmy ok. 1200 osób.

CZYTELNICY PYTAJĄ

Mam 28 lat. Dwa lata temu przeszłam poważne złamanie nogi. Skończyło mi się już zwolnienie lekarskie i świadczenie rehabilitacyjne. Dalej pracuję, ale ciągle odczuwam skutki złamania. Czy mogę ubiegać się o rehabilitację z ZUS?

Może starać się pani o rehabilitację leczniczą w ramach prewencji rentowej z ZUS. Należy tylko złożyć wniosek wypełniony przez lekarza prowadzącego ze wskazaniem rodzaju schorzenia. Natomiast o skierowaniu do ośrodka na rehabilitację zadecyduje lekarz orzecznik ZUS.

Mam 57 lat. Od ośmiu lat jestem na rencie z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Rentę przyznaną mam na stałe. Czy mogę ubiegać się o rehabilitację?

Niestety nie. ZUS kieruje na rehabilitację tylko osoby z orzeczoną czasową niezdolnością do pracy, które rokują powrót do niej po zakończeniu rehabilitacji.

Dr Zdzisław Madeja, Główny Lekarz Orzecznik Oddziału ZUS w Poznaniu

ZUS kieruje osoby nie tylko na rehabilitację poza miejscem zamieszkania. Biorąc pod uwagę prośby ubezpieczonych, z racji na problemy finansowe bądź względy osobiste, podpisaliśmy umowy także np. z ośrodkami w Poznaniu. Kierujemy tutaj osoby ze schorzeniami narządu ruchu i układu krążenia.

Program jest skierowany do:

- ubezpieczonych w ZUS
- ze schorzeniami narządu ruchu, układu krążenia, układu oddechowego lub ze schorzeniami psychosomatycznymi

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!