Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zostań absolwentem, na którego czeka praca

Redakcja
Absolwenci uczelni narzekają, że nie mogą znaleźć pracy, a firmy - że wspomniani absolwenci studiowali „nie to co trzeba". Jak więc pogodzić oczekiwania potencjalnych pracowników i pracodawców?

Oczywiście, jak najlepiej dopasować program studiów do wymagań rynku pracy. Trzeba tylko poznać te wymagania i uwzględnić je w programie studiów.
Tak zrobiono na Wydziale Fizyki Technicznej, Informatyki i Matematyki Stosowanej Politechniki Łódzkiej. Powstał dzięki temu projekt studiów zamawianych z informatyki. Wcześniej zbadano oczekiwania trzydziestu wybranych firm z branży IT regionu łódzkiego. Udało się też uzyskać współfinansowanie projektu ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach POKL.

Dotychczasowy program studiów informatycznych, choć oceniany bardzo wysoko, należało, według ankietowanych firm, uzupełnić o:
- elementy nowoczesnej ścieżki kształcenia zintegrowane z zapotrzebowaniem rynku,
- kształtowanie kompetencji miękkich oraz praktyczne przygotowanie do wejścia na rynek pracy,
- bliższą współpracę studentów i potencjalnych pracodawców jeszcze w okresie studiów.

Spełnieniu tych oczekiwań służyć będzie uzyskany przez Instytut Informatyki projekt. Obejmie on wsparciem aż 220 osób. W projekcie przewidziano następujące działania:

1. Pomoc finansową - stypendia 1.000zł - dla 80 najlepszych studentów. Ci z pierwszego semestru uzyskają je na podstawie liczby punktów z rekrutacji. Potem decydować będzie średnia ocen. Stypendium będzie można dostawać łącznie przez 9 miesięcy w roku w ciągu pierwszych sześciu semestrów nauki.
2. Dostosowanie - poprzez zajęcia wyrównawcze z matematyki, fizyki i informatyki - wiedzy nowych studentów zdobytej w szkołach średnich do poziomu gwarantującego efektywną naukę.
3. Wprowadzenie czterech specjalistycznych modułów jako dodatkowych zajęć:
* Grafika komputerowa w filmie i reklamie;
* Grafika komputerowa w rozrywce i grach komputerowych;
* Szkolenie inżynierów i architektura oprogramowania;
* Administracja sieciami.

Przedmioty zostaną opracowane i będą współprowadzone przez przedstawicieli przemysłu z branży IT. Każdy moduł składa się z 2-3 dodatkowych przedmiotów semestralnie, które będą realizowane oprócz podstawowego cyklu kształcenia na I stopniu studiów. O przyjęciu studentów na zajęcia dodatkowe będzie decydowała średnia ze studiów.

4. Praktyczne warsztaty przedsiębiorcze i w zakresie umiejętności miękkich. Po I i II roku studiów planowane są miesięczne warsztaty wyjazdowe. Studenci będą mieli pokryte koszty przejazdu, pobytu oraz zapewnionych trenerów i infrastrukturę szkoleniową.
5. Dwutygodniowe staże w innowacyjnych firmach, które praktycznie przygotują studentów do podjęcia pracy.
6. Wsparcie kobiet podejmujących studia na Politechnice poprzez wprowadzenie przedmiotu „Budowanie ścieżki kariery dla kobiet".
7. Szkolenie dla wszystkich uczestników projektu z „Ochrony środowiska naturalnego i rozwiązań proekologicznych w procesie produkcji".
Inne szczegółowe informacje odnośnie projektu znajdą się w odpowiednich regulaminach, które zostaną przedstawione studentom na początku najbliższego semestru.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto