Zmarł Lucjan Muszyński

Lucjan Muszyński był uczestnikiem i współorganizatorem wielu uroczystości patriotycznych (© Krzysztof Szymczak)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Po ciężkiej chorobie zmarł w piątek w wieku 70 lat Lucjan Muszyński - radny trzech pierwszych kadencji Rady Miejskiej w Łodzi, działacz społeczny, patriota, piłsudczyk, znawca historii. W pamięci wielu łodzian pozostaną jego pełne determinacji i zapału działania na rzecz dekomunizacji nazw łódzkich ulic

Lucjan Muszyński poza Radą Miejską, działał też w Związku Piłsudczyków, Społecznym Komitecie Pamięci Józefa Piłsudskiego w Łodzi, w którym w latach 1994 - 2011 pełnił funkcję prezesa, w Związku Legionistów Polskich i ich Rodzin, a także w Związku Strzeleckim.

Co roku, w kolejne rocznice powstania styczniowego Lucjan Muszyński organizował marsze na trasie Łódź - Dobra dla upamiętnienia patriotycznego zrywu Polaków z 1863 roku. Również co roku brał udział w marszach Szlakiem Pierwszej Kompanii Kadrowej.

Przez całe życie Lucjan Muszyński niestrudzenie działał na rzecz krzewienia patriotyzmu wśród Polaków i kultywowania tradycji niepodległościowych. Był uczestnikiem i współorganizatorem wielu uroczystości patriotycznych i obchodów rocznicowych w Łodzi. Zainicjował też umieszczenie w mieście wielu tablic i pomników pamięci.

W kwietniu 2013 r. Lucjan Muszyński został uhonorowany przez IPN nagrodą "Świadek historii"

Komentarze (21)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Dobromił (gość) (Łodzianin pisokatolik)

c.d.
2. Cyt.: "czy dbanie o historię w polega na jej wypaczeniach? (...) ale po tzw. "obaleniu komuny" dochodzi już do takich idiotyzmów jakich NIGDY wcześniej nie było ..."
- Największe fałszowanie historii Polski było w czasach zaborów.
- Po 1945 r zgodnie z ideą walki klasowej polska historia była STRASZNIE zakłamywana, kultura i tradycja polska opluwana i ośmieszana.
- Olbrzymią rolę odegrali Żydzi będący na najwyższych stanowiskach w rządzie. Również matka Adama Michnika, która pisała podręczniki do szkół.
- Żydzi nadal mają olbrzymi wpływ na dalsze obrzydliwe zakłamywanie naszej historii.
- Kolejne polskie rządy temu NIC nie przeciwdziałają; w efekcie Polska bardzo wiele traci na arenie międzynarodowej.
To są nasze największe współczesne problemy - dotyczące historii. Ustosunkowuję się tylko do tego Twojego wpisu.

Jeśli obserwujesz moje wpisy, to wyraźnie widać, że nie popieram ŻADNEJ partii. Mam ten wielki komfort być niezależnym, mój umysł jest wolny i trzeźwy.

Mam gorącą prośbę.
Artykuł poświęcony jest śmierci zasłużonego i porządnego Człowieka. Uszanujmy Jego pamięć oraz smutek i żałobę Jego Rodziny.

Dobromił (gość)

Zgadzam się całkowicie co do zasady. W "szczegółach" zasadniczo się różnimy. Po 1945 r.:
1. Cyt.: "... ma się objawiać głupim, bezmyślnym i wręcz śmiesznym niszczeniem tego co było zanim to "my" doszliśmy do władzy?"
- Były nagminnie niszczone dwory i pałace - walka z wrogiem klasowym, a tak naprawdę niszczenie polskiej kultury i tradycji przez komunistów ogłupionych i opłacanych przez sowieckiego okupanta.
- W zamku w Krasiczynie żołnierze polscy - walcząc z UPA - wspólnie z oficerami palili piękne meble a później parkiet żeby się ogrzać.
- Były nagminnie niszczone przepiękne pałace i zamki, często do fundamentów - po przeklętych Niemcach nie może pozostać nawet najmniejszy ślad.
- Tysiące ZABYTKOWYCH kamienic na ziemiach odzyskanych zostało zdewastowanych; posłużyły do odbudowy m.in. Starówki w Warszawie.
- O dewastacji cmentarzy poniemieckich oraz wyciąganiu zmarłych z grobów w poszukiwaniu skarbów nie wspomnę, o niebywałym zdziczeniu przy profanacji zwłok, itd
- To jest bardzo niewiele przykładów na gorąco podanych. Bardzo wstydzę się za to co władza ludowa w swej bezgranicznej głupocie i prymitywizmie zrobiła.

Łodzianin pisokatolik (gość) (Dobromił)

"Dlaczego niektórzy ludzie w sprawach oczywistych zawsze muszą mącić i kręcić po swojemu? " o to samo chciałem zapytać, czyżby dbanie o historię ma się objawiać głupim, bezmyślnym i wręcz śmiesznym niszczeniem tego co było zanim to "my" doszliśmy do władzy? czy dbanie o historię w polega na jej wypaczeniach? postępują tak właściwie wszyscy, ale po tzw. "obaleniu komuny" dochodzi już do takich idiotyzmów jakich NIGDY wcześniej nie było, nienawiść pisokatolickiej władzy do poprzedników jest nie z tej epoki.

Dobromił (gość) (Łodzianin pisokatolik)

Nie jestem w PIS-ie i się tam nie wybieram. Nie mieszam spraw religii gdyż nie mam krańcowego i wypaczonego spojrzenia.

Dla mnie ważna jest tradycja i historia. Albo naród dba o swoją historię albo daje sobą manipulować i się ogłupiać.
Dlaczego niektórzy ludzie w sprawach oczywistych zawsze muszą mącić i kręcić po swojemu?

Łodzianin pisokatolik (gość) (Dobromił)

oczywiście, że nie powinny, jedynie słuszne nazwy ulic to te, które zaproponowałem, chwała Panu i naszym wielkim działaczom z PiS-u, nasza mądrość nie podlega dyskusji, Pan z Tobą Dobromił, wkrótce zamieszkasz na ulicy Świętego Karola Wojtyłły

Dobromił (gość) (Łodzianin pisokatolik)

Nie zapominaj, że 1945 r zmieniono bardzo wiele nazw ulic, zakładów pracy i szkół. Zniszczono tradycję i historię tych miejsc. Np.: ulice: Nowotki, Dzierżyńskiego, Marchlewskiego itd.
Czy one też powinny pozostać? A nazwy ulic nadane przez Niemców: Hitlera, Bormanna i Goebbelsa też powinny pozostać z szacunku dla historii ???

Łodzianin pisokatolik (gość) (zlosliwiec)

al. Włókniarzy też nabrała nowego wyrazu po zmianie nazwy (przynajmniej częściowo), zaraz jakoś tak radośnie się tamtędy jeździ, opony same szumią na melodię kościelnych pieśni .... jest po prostu cudownie w tym mieście, właściwie to wszystkie ulice powinny nosić imiona świętych, żołnierzy wyklętych i działaczy solidarności ze szczególnym uwzględnieniem dzisiejszych członków PiS-u

zlosliwiec (gość) (łodziak)

Ulica 8 marca tez byla ideologicznie niesluszna. Ul. Teresy stala sie sluszna po dodaniu roznych swietosci (w swieckim panstwie podobno). Tak, tak dobrze sie wtedy dekomunizatorzy bawili... Tak dobrze, ze nie zauwazyli, jak rozpada sie lodzki przemysl. Ale jakie pojecie o tym mogl miec polonista - pilsudczyk... Za 10-20 lat po tych ideologicznie slusznych ulicach beda sie snuly juz tylko tlumy zebrzacych emerytow i zdziczale psy.

mirek (gość)

w Polsce jest wielu przyzwoitych, zacnych ludzi tak jak Pan Muszyński. tylko dlaczego ich się nie pokazuje w mediach? cześć jego pamięci?

Dobromił (gość) (EMIL)

Pass MA rację, jednak w tak uroczystej chwili - moim skromnym zdaniem - nie powinien Ci zwracać uwagi.
Nawet ludziom dorosłym i doświadczonym nie zawsze wychodzą przemówienia publiczne. U Ciebie wystarczy drobny szlif a będziesz świetnym mówcą.
W każdym przemówieniu liczy się przede wszystkim uczciwość i autentyczność. Mnie Twoja szczera i bardzo ciepła wypowiedź ujęła.
Od razu Ciebie polubiłem.

Martwi mnie stawianie "-" przy tych wpisach, które wyrażają żal z powodu odejścia spokojnego i bardzo wartościowego Człowieka; składanie kondolencji dla Rodziny.

EMIL (gość)

Co ma piernik do wiatraka ?! Ja pisze o szacunku i współczuciu dla osoby która coś znaczyła i zaznaczyła się w moim życiu a ty mnie sprawdzasz za znajomości pisowni i interpunkcji ! Popraw mnie teraz że napisałem z malej a nie z dużej litery albo co tam sobie chcesz. Mam to w D...upie z dużej litery.
Z poważaniem Emil

pass (gość) (EMIL)

Emilu, jeżeli Pan Muszyński uczył Cię języka polskiego, to przez szacunek dla Jego osoby powinieneś napisać tak:
Niech spoczywa w spokoju !
Był moim nauczycielem j. polskiego w Szkole Podstawowej nr 188 w Łodzi.
Pamiętam Go jako zagorzałego piłsudczyka, patriotę oraz świetnego nauczyciela organizującego zjazdy do Dobrej.
Każdy apel z okazji 11 Listopada przypadał naszej klasie w udziale, gdzie recytowaliśmy wiersze, śpiewaliśmy piosenki patriotyczne oraz próbowaliśmy przekazać kawałek historii innym uczniom. Miałem przyjemność gościć u Niego i rozmawiać długo już po ukończeniu szkoły podstawowej i technikum.
Wspominam Go jako dobrego człowieka, zasługującego na spokojny, wieczny odpoczynek !
Szczere kondolencje dla Rodziny
EMIL

Dobry znajomy (gość)

Znałem Pana Lucjana pracując z nim w UML. nieraz wykonywałem dla niego różne prace związane organizowanymi przez niego uroczystościami.
Bardzo ceniłem jego zaangażowani , pasję w to czym się zajmował .
Wyrazy Współczucia dla rodziny .