18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

ZGAGA - nie lekceważ palącego problemu

Artykuł sponsorowany
Przewlekła nieleczona zgaga i refluks żołądka mogą wywołać stan przednowotworowy przełyku tzw. Przełyk Barreta.

Z powodu zgagi cierpi codziennie około 10 proc. populacji. Jeśli nie jest to dolegliwość okazjonalna, lecz występuje często i regularnie, może być objawem refluksu żołądkowo-przełykowego, czyli zaburzenia w którym kwasy i enzymy żołądkowe powodują urazy śluzówki przełyku.

Dolegliwości związanych z refluksem nie wolno lekceważyć. U niektórych pacjentów z tą chorobą prawidłowe komórki przełyku ulegają uszkodzeniu, które z czasem może spowodować stan zapalny oraz genetyczne zmiany komórek. Tkanka przyjmuje wtedy inną postać mikroskopową oraz cechy tkanki jelitowej. Stan ten nazywamy „metaplazją nabłonka” lub przełykiem Barretta. Jeśli objawy refluksu – zgaga, zarzucanie pokarmu oraz bóle w klatce piersiowej – występują częściej niż 3 razy w tygodniu, pacjent powinien skonsultować się z lekarzem.

Wiedza na temat przełyku Barreta w społeczeństwie jest nikła, pochodzi najczęściej z internetu – mówi gastroenterolog dr n. med. Tomasz Romańczyk. – Niestety, część lekarzy też nie zna obowiązujących standardów leczenia.

Jak diagnozowany jest przełyk Barreta?

Zdiagnozowanie przełyku Barretta wymaga przeprowadzenia zabiegu endoskopii górnego odcinka układu pokarmowego. Tkanka zmieniona chorobowo przyjmuje inny kolor podczas badania, co ułatwia wykonanie biopsji do oceny patologicznej. Obecność komórek jelitowych w przełyku (metaplazja jelitowa) potwierdza istnienie przełyku Barretta.

Osoby, które cierpią na zgagę i refluks powinny pozostawać pod opieką gastrologa – uważa dr n. med. Tomasz Romańczyk. – Zwłaszcza chorzy po 40. roku życia, u których nie powinno się podejmować długotrwałej terapii farmakologicznej bez wykonania badania endoskopowego. Na takie badanie pacjenta może skierować także lekarz pierwszego kontaktu.

Istnieją różne typy lub stopnie zaawansowania przełyku Barretta, oceniane na podstawie biopsji i badania mikroskopowego. Stopnie zaawansowania obejmują: metaplazję jelitową (IM) bez dysplazji, IM z dysplazją niskiego stopnia, oraz IM z dysplazją wysokiego stopnia. Pojęcie „dysplazja przełykowa” odnosi się do nieprawidłowości tkanki przełyku bardziej narażonej na raka. Obecność dysplazji może zwiększać ryzyko wystąpienia raka (stąd przełyk barretta zaliczany jest do stanów przednowotworowych ) sama dysplazja nie jest uznawana za stan nowotworowy. Wyższe stopnie dysplazji mogą zostać uznane za stan nowotworowy, jeśli wystąpią objawy inwazji tkanki.

Zobacz w jaki sposób refluks kwasu żołądkowego może doprowadzić do raka przełyku

Leczenie przełyku Barreta

Polskie doświadczenia w leczeniu przełyku Barreta są stosunkowo niewielkie, to nowa gałąź gastroenterologii i chirurgii gastrologicznej – zaznacza dr n. med. Tomasz Romańczyk. – Wcześniej chorzy ci byli leczeni dopiero po rozpoznaniu raka przełyku. Jedynie kilka ośrodków w Polsce stosuje metody endoskopowe (jak HALO czy mukozektomię endoskopową).

Najczęściej stosowana terapia lekowa inhibitorami pompy protonowej i która ma na celu przede wszystkim opanowanie objawów refluksu. Ustąpienie objawów refluksu nie oznacza cofnięcie się zmian przełyku barretta. Stosowany dotychczas sposób leczenia „ watch and wait” po najnowszych publikacjach w najbardziej prestiżowym czasopiśmie brytyjskim NEJM ( New England Journal of Medicine) odchodzi do lamusa. W związku z możliwością rozwoju raka w miejscu dysplazji uważa się obecnie, że należy podejrzane zmiany w przełyku poddać leczeniu.

Metoda RFA ( ablacja falami radiowymi)

Jedną z najskuteczniejszych metod leczenia przełyku Barreta jest ablacja falami radiowymi (system Halo). Jest to terapia endoskopowa, która polega na fotodynamicznej resekcji błony śluzowej, czyli nagrzaniu tkanki do momentu jej obumarcia. Zabiegi przeprowadzane są ambulatoryjnie i nie wymagają hospitalizacji. Lekarz wprowadza endoskop do przełyku pacjenta w celu identyfikacji tkanki przełyku Barretta. Następnie dokonuje ablacji chorych tkanek.

Sam zabieg trwa około 30 minut – mówi dr n. med. Tomasz Romańczyk. – W niektórych przypadkach zachodzi konieczność jego powtórzenia. Jedynym możliwym powikłaniem może być zwężenie w miejscu leczenia. Powikłanie to występuje rzadko i może być skutecznie leczone endoskopowo.

Technologia ablacji jest stosowana w medycynie od dawna. Wykorzystuje się ją do zapobiegania krwawieniom wewnętrznym i usuwania tkanek zmienionych chorobowo. Tkanka przełyku Barreta jest cienka, dzięki ablacji można usunąć ją całkowicie, nie niszcząc sąsiednich zdrowych komórek. Tym, co wyróżnia system Halo jest również to, że możliwe jest kontrolowanie głębokości ablacji (działania fal na tkanki), przez co odsetek powikłań jest znikomy a skuteczność metody wysoka. Nową technologią można wykorzystywać przy bardzo zaawansowanych stadiach przełyku Barretta, a nawet we wczesnym stadium raka. Badania kliniczne prowadzone w USA i Europie dowiodły, że u 70 proc chorych w rok po zabiegu nie stwierdzono nawrotu stanu przednowotworowego.

Zabiegi nową metodą są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Więcej informacji na stronie www.przelykbarretta.pl

Wyłącznym dystrybutorem metody leczenia przełyku Barretta (system Halo) jest łódzka firma Hammermed (www.hammer.pl). Jej podstawową działalnością jest dostarczanie wysokospecjalistycznych materiałów medycznych do szpitali i prywatnych klinik, w tym produktów ratujących życie. HAMMERmed specjalizuje się w diagnostyce i leczeniu chorób układu pokarmowego, naczyniowego, moczowego,intensywnej terapii, ginekologii a także leczeniu niepłodności i diagnostyce raka piersi. Firma organizuje warsztaty, propaguje innowacyjne metody leczenia a także bierze udział w procesie legislacyjnym dotyczącym materiałów medycznych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto