W kryzysie częściej chorujemy. Dane ZUS nie pozostawiają co do tego żadnych wątpliwości. Ale w bardzo wielu przypadkach nasze dolegliwości są fikcyjne. W tym półroczu legnicki oddział ZUS w porównaniu z pierwszym ...

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
W kryzysie częściej chorujemy. Dane ZUS nie pozostawiają co do tego żadnych wątpliwości. Ale w bardzo wielu przypadkach nasze dolegliwości są fikcyjne.
W tym półroczu legnicki oddział ZUS w porównaniu z pierwszym półroczem roku ubiegłego, wypłaty z tytułu zasiłku chorobowego wzrosły o przeszło 64 procent i wyniosły ponad 15 mln zł. W całym minionym roku legnicki oddział ZUS zapłacił za chorobowe 20 mln zł.

- Niepokojący jest wzrost korzystających ze zwolnienia lekarskiego osób, które straciły pracę, albo zakończyły działalność gospodarczą - mówi Elżbieta Kurek, rzeczniczka legnickiego ZUS. - W tym półroczu wypłaciliśmy im 5,3 mln zł., prawie tyle samo co przez cały miniony rok. Wzrost absencji chorobowej, jaki zaobserwowaliśmy w pierwszym półroczu przełożył się na znaczne zwiększenie wydatków ponoszonych przez Fundusz Ubezpieczeń Społecznych, który tworzony jest ze składek wszystkich osób ubezpieczonych - dodaje Elżbieta Kurek.


Aby temu przeciwdziałać, ZUS rozpoczął realizację programu wzmożonej kontroli absencji chorobowej. Intensyfikacja działań będzie polegała na zwiększeniu liczby kontroli: wystawianych zwolnień lekarskich i prawidłowości ich wykorzystania. Zapowiada też dotkliwe kary wobec lekarzy, którzy je wystawili - cofnięciem uprawnień, albo, w skrajnych przypadkach, doniesieniem do prokuratury. Do tej akcji pracownicy chcą także zachęcić pracodawców, którzy też na tym tracą.

Czytaj także

    Komentarze (0)

    Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

    Zaloguj się / Zarejestruj się!

    Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!