Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zdaniem eksperta - dlaczego lubimy małe sklepy

Karolina Kowalska
prof. Krzysztof Jasiecki
prof. Krzysztof Jasiecki
Z prof. Krzysztofem Jasieckim z Instytutu Filozofii i Socjologii PAN rozmawia Karolina Kowalska.

Małe sklepiki upadają, choć co czwarty z ankietowanych przez OBOP twierdzi, że to właśnie w nich kupuje najchętniej. Jak to się dzieje?
W badaniach opinii publicznej ludzie deklarują często coś innego, niż robią w rzeczywistości. Mimo sympatii do sklepików osiedlowych w kryzysie zaczynamy zwracać większą uwagę na ceny. To one stają się kryterium. W okresie koniunktury na znaczeniu zyskują zaś małe sklepy specjalistyczne, np. z winem czy serami. Wówczas przywiązujemy bowiem większą wagę do ceny i jakości obsługi.

A ta w sklepach osiedlowych jest lepsza?
Przede wszystkim bardziej zindywidualizowana. W osiedlowym sklepiku znamy sprzedawczynię, a ona zna nas. Wie, co zwykle kupujemy, i może nam zaproponować produkt, który nas zainteresuje. Specjalnie dla nas zamawia świeżą bazylię i pomidory.

Bo wie, że w rodzinie wszyscy je lubią.
Wie przede wszystkim, ile osób liczy rodzina i że ostatnio na świat przyszły trojaczki, bo to do niej przyszliśmy z pytaniem o godną zaufania opiekunkę, a następnego dnia dostaliśmy namiary na kilka pań. Także szukając hydraulika, po telefon zgłosimy się do niej. W dzisiejszych czasach anonimowości trudno wpuszczać do domu kogoś obcego.

O dziwo sympatię dla małych sklepów deklaruje pokolenie najmłodsze, przyzwyczajone do anonimowości.
Być może to sposób ucieczki od tej anonimowości. Albo znak, że przechodzą do kolejnego etapu w życiu. Kiedy sprowadzałem się na swoje osiedle, mieszkańcy wracali późno z pracy i się nie znali. Kilka lat później pojawiły się dzieci i nawiązały się więzi spajające społeczność.

Która spotyka się w osiedlowym sklepiku?
Między innymi. Społeczności zawsze organizowały się wokół jakiejś instytucji, np. parafii czy właśnie osiedlowego sklepu. Dlatego te ostatnie mają ogromne szanse na przetrwanie. Niektóre, świadome swojej siły, organizują cykliczne imprezy dla dzieci, np. mikołajkowe, jeszcze bardziej integrując społeczność.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto