Kiedyś ściągały do miasta tłumy nowych osadników szukających lepszego życia, teraz stoją puste i zapomniane. Mowa o łódzkich fabrykach.

Zobacz, jak idą prace nad projektem EC1 Miasto Kultury

Jednym z fenomenów Łodzi jest ilość stojących fabryk. Kiedyś ściągały do miasta tłumy nowych osadników szukających lepszego życia. Potem spełniały rolę "stabilizacyjną" miasta, dawały zatrudnienie. A na koniec większość z nich przekształcono na powierzchnie magazynowe, nieliczne wyremontowano i oddano do użytku, a o reszcie... zapomniano.

Łódź jest miastem wyjątkowym na skalę europejską. Od roku 1820, kiedy to władze państwowe zadecydowały o włączeniu tej niewielkiej osady (liczącej wtedy 767 mieszkańców) do grona "miast fabrycznych" - jako ośrodek tkacki i sukienniczy, zaczął się szybki rozkwit. Już w roku 1828 do miasta przyjechał Ludwik Geyer, a 20 lat później Karol Scheibler. Przed wybuchem I wojny światowej w Łodzi mieszkało już 600 tysięcy ludzi. Każdy wie, że miasto zawdzięczało siłę napędową fabrykom, lecz co dzisiaj się dzieje z tymi kolosami? Niektóre zostały poddane rewitalizacji, inne zburzone, a reszta czeka co im przyniesie czas. Ten artykuł jest o tej ostatniej grupie. Miłego oglądania.

Zobacz zdjęcia z naszych Foto Dejów:


>Elektrownia Scheiblera

>Fabryka  Scheiblera


>Polmos


>EC1


Wielki Turniej MM Łódź - wygraj roczny, dwuosobowy karnet do kina!

Kliknij w pierwsze zdjęcie, żeby rozpocząć przeglądanie fotogalerii:

Wiadomości Łódź, Wydarzenia Łódź

Komentarze (4)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Kazimierz Sadowski (gość)

miejsce. fabryka na księżym młynie przy ul. Tymienickiego, na przeciwko muzeum książki artystycznej dokładnie. Podpisy zdjęć są robocze do zmniejszania dlatego tak wyglądają

wito

fabryki. Co tu lokalizować? Wszystkie załączone zdjęcia pochodzą z jednej fabryki, za wyjątkiem zdjęć z Foto Dejów.