Żałoba narodowa po śmierci Jana Olszewskiego w walentynki? Ma trwać trzy dni. Kiedy pogrzeb byłego premiera?

mm

Żałoba narodowa po śmierci Jana Olszewskiego może potrwać nawet trzy dni - podaje nieoficjalnie Polsat News. Rozpocznie się w walentynki 14 lutego. Pogrzeb byłego premiera odbędzie się w sobotę 16 lutego.

Źródło: TVN 24

Żałoba narodowa w walentynki? Ma trwać trzy dni

- Jest taki zamiar, żeby żałoba zakończyła się w sobotę po uroczystościach pogrzebowych i trwała dłużej niż jeden dzień. Żałoba zostanie ogłoszona przez prezydenta ma początku tego tygodnia – powiedział Andrzej Dera z kancelarii prezydenta.

W poniedziałek Polsat News podał nieoficjalnie, że żałoba narodowa po śmierci Jana Olszewskiego rozpocznie się w czwartek 14 lutego o godz. 12, zaś zakończy się w sobotę 16 lutego o godz. 18. Decyzja prezydenta Andrzeja Dudy czeka jeszcze na kontrasygnatę premiera Mateusza Morawieckiego.

Kiedy pogrzeb Jana Olszewskiego?

Były premier zmarł w ubiegły czwartek. Pogrzeb Jana Olszewskiego ma odbyć się w sobotę 16 lutego w Warszawie. Informację potwierdził w poniedziałek Kornel Morawiecki, który rozmawiał z żoną zmarłego polityka. Tego dnia na pewno będzie w Polsce obowiązywała żałoba narodowa. W Kancelarii Prezesa Rady Ministrów wystawiona została księga kondolencyjna. Można się do niej wpisywać od poniedziałku do dnia pogrzebu, pomiędzy godz. 9:00 a 19:00.

Żałoba narodowa. Odwołane imprezy, opuszczone flagi

Żałoba narodowa ogłaszana jest w przypadku śmierci ważnej i wybitnej osoby lub w przypadku dużej katastrofy, w której zginęło wiele osób. Wprowadzenie żałoby narodowej skutkuje odwołaniem imprez masowych, takich jak koncerty i zawody sportowe. W okresie obowiązywania żałoby narodowej flagi państwowe na gmachach publicznych zostają opuszczone do połowy masztu. Tradycyjnie przepasuje się także flagi kirem. Serwisy internetowe zmieniają szatę graficzną na czarno-białą. Stacje telewizyjne również dostosowują swoje loga do żałoby narodowej, dodatkowo rezygnują z emitowania komedii i programów rozrywkowych.

Żałoba narodowa po 1989 r. była w Polsce ogłaszana 17 razy. Ostatni raz - po zabójstwie Pawła Adamowicza - prezydent Andrzej Duda ogłosił dwudniową żałobę narodową, która obowiązywała 18 i 19 stycznia 2019 r.

  • 18 lipca 1997 - Powódź tysiąclecia (56 ofiar śmiertelnych w Polsce)
  • 12–14 września 2001 - Zamach na World Trade Center i Pentagon, w Nowym Jorku i Waszyngtonie, (2973 ofiary śmiertelne, w tym 5 Polaków)
  • 12–13 marca 2004 - Zamach w Madrycie 11 marca 2004 (191 ofiar śmiertelnych, w tym 4 Polaków)
  • 5 stycznia 2005 - Trzęsienie ziemi na Oceanie Indyjskim w 2004 (około 294 tys. ofiar śmiertelnych, w tym 1 Polak)
  • 3-8 kwietnia 2005 - Śmierć papieża Jana Pawła II
  • 14 lipca 2005 - Zamach w Londynie 7 lipca 2005 (52 ofiary śmiertelne, w tym 3 Polki)
  • 29 stycznia – 1 lutego 2006 - Katastrofa budowlana na Śląsku (2006) (65 ofiar śmiertelnych, 55 to Polacy)
  • 23–25 listopada 2006 - Katastrofa górnicza w kopalni Halemba (2006) (23 ofiary śmiertelne, wszystkie z nich to Polacy)
  • 23–25 lipca 2007 - Katastrofa polskiego autokaru we Francji (26 ofiar śmiertelnych, wszystkie z nich to Polacy)
  • 24–26 stycznia 2008 - Katastrofa lotnicza w Mirosławcu (w katastrofie zginęło 19 oficerów i jeden podoficer, wszyscy z nich to Polacy)
  • 14–16 kwietnia 2009 - Pożar hotelu socjalnego w Kamieniu Pomorskim (23 ofiary śmiertelne, wszystkie z nich to Polacy)
  • 21–22 września 2009 - Katastrofa górnicza w kopalni „Wujek” – „Ruch Śląsk” (20 ofiar śmiertelnych – 13 w dniu ogłoszenia żałoby, wszystkie z nich to Polacy)
  • 10-18 kwietnia 2010 - Katastrofa lotnicza pod Smoleńskiem (96 ofiar śmiertelnych, wszystkie z nich to Polacy. Wśród ofiar byli urzędujący prezydent RP Lech Kaczyński wraz z małżonką Marią, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, parlamentarzyści oraz wysocy urzędnicy państwowi i dowódcy wojskowi)
  • 5–6 marca 2012 - Katastrofa kolejowa pod Szczekocinami (16 ofiar śmiertelnych, 14 z nich to Polacy)
  • 3 listopada 2013 - Śmierć pierwszego premiera III RP Tadeusza Mazowieckiego
  • 23 grudnia 2018 - Katastrofa górnicza w Stonawie (13 ofiar śmiertelnych, 12 z nich to Polacy)
  • 18-19 stycznia 2019 - Zabójstwo prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza

POLECAMY:

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

13.02.2019, 13:18

no i co? najpierw kłamiecie o żałobie trzydniowej a teraz nie przepraszacie? zakłamane media

13.02.2019, 09:32

i racja- już tu inni wykazali,że to ograniczony osobnik i nie ma faktycznie się co zniżać do tego poziomu; idż precz!

13.02.2019, 09:29

ojojoj-bidulek,skwerek mu złodzieje zabudowali i kundel nie ma teraz gdzie srać jak popadnie /bo miro jako prawdziwy polak psiego gówna po swoim pupilku nie sprzątnie przecie/,ty to z tych bidulków nieudaczników co to całe życie do szkoły pod górkę, zawsze wiatr w oczy,nóż w plecy i ch..j w dupę.. ludzie, olejcie naprawdę tego dziada-frustrata ciepłym moczem i niech się sam zadławi swoją żółcią..

13.02.2019, 09:16

A miro cały czas sra tymi samymi tekstami,trzymając poziom każdej PiS-dy.
Z takim prostakiem i bezmózgiem proponuję nie dyskutować,nie dodawać mu energii,
Rozjuszony byk z kaczystanu,nastawia rogi.

13.02.2019, 09:11

Przecież to prostactwo nie może mieć nikogo przy sobie.
To coś musi bardzo nienawidzić ludzi.
Jeśli to jest coś podobnego do kobiety,to świadczy o niedoruchaniu i niedotlenieniu mózgu.

13.02.2019, 09:05

Ewa to siostra blizniaczka K.Pawłowicz i o mężu lub chociaż dmuchanku pomarzyć tylko może.. kijem tego nie ruszysz bez obrzydzenia..

13.02.2019, 08:42

Ewa i ty się uważasz za uczciwa kobietę, używając takiego języka i co pójdziesz w niedziele do spowiedzi i powiedz dla księdza że opluwałaś innych ludzi, kim ty jesteś biedna zagubiona istoto, żal mi tylko twego męża życie z tak kobieta jak ty to koszmar. Ogarnij się bo życie zleci ci na nienawiści

13.02.2019, 08:34

miro bez rych i zdzicha jak ci napisałem żebyś walił po ryjku wszystkich co nie lubią wielkiego Jarosława Kaczyńskiego , budowniczego Polski i wieżowców to masz ich walić baranie bez jajek , ciulu jeden i kwachu

13.02.2019, 08:23

No i co tuskomatoły? Żałoba od 15 do 19, więc nie musicie martwić się o pogański zwyczaj walentynek. A ja zdechniecie, to wasza rodzinka niech ma honor i do księdza po prośbie o pogrzeb nie biegnie a wasze zwłoki PO spaleniu spuści w klozecie.

13.02.2019, 07:06

do mira bez rozumu
Jaki przekaz dla dyzurnych trolli na dziś? Żebyś kiedyś coś od siebie napisał ćwierćinteligencie a nie tylko przepisywał bierzące nagłówki.
O śmierdzące jaja się nie obawiaj, zobaczysz ile ich będzie po zmianie ekipy rządzącej.

13.02.2019, 00:06

a skąd wiesz frajerku platfusowy,że nikt nie chce ze mną gadać.na szczęście,a raczej dzięki Bogu ty, to nie wszyscy he he he...

12.02.2019, 23:45

płyta ci się zacięła kaczy móżdżku- nikt tu z tobą nie chce gadać, ty uczciwy i miłujący..he,he

12.02.2019, 23:39

nie POlemizuję ze złodziejami i oszustami,sprzedawczykami Polski.wychowany zostałem w poczuciu uczciwości i miłości do Ojczyzny.każdy platfus to złodziej i oszust.ostatnie dni jurny stefan,dzisiaj złodzieje z Orlenu.co chwila jajko niespodzianka,a raczej śmierdzący zbuk.

12.02.2019, 23:27

miro -posłuchaj swego guru i SPIEPRZAJ DZIADU!!!

12.02.2019, 21:57

Ooooo
Pokazał się patologiczny wykładowca kaczyzmu.
miro już się nie ośmieszaj.Twardo bronisz jedynie słusznej linii" "dojnej zmiany".
Jestem pewien ,że w swoich kręgach masz obiecany jakiś ekstra stołek,co jest wzorowo
praktykowane i realizowane w tej ponoć uczciwej mafii.
Pamiętasz???
Dość arogancji władzy-będziemy słuchać ludzi,dość nepotyzmu,tanie państwo.
Te słowa obłudy i fałszu Polacy już dawno osikali ciepłym moczem.
Jeszcze tylko tę władze chcemy widzieć za kratkami i mamy
kraj wolny i szanowany.

12.02.2019, 21:40

myślę ANTYPISIOR że ta zagrycha to również ty. Rozbawiłeś mnie tym środowiskiem SB ha ha ha ha ha.ja natomiast jestem przekonany,że ty czerpałeś korzyści z rządów złodziei z platfusiarni, emeryturę komuś tobie bliskiemu zabrali lub jesteś niespełna rozumu że ich POpierasz z własnej i nieprzymuszonej woli po ich dziesięcioletnich rządach.
Te złodzieje ludzi okradali,mnie ukradli pieniądze z OFE,kazali zapierda..lać 2 lata dłużej,miałem taki ulubiony skwer,gdzie wychodziłem z psem na spacer,to mi lidla wpierdzielili ,bo jeden luj wziął łapówę,i takie tam różne pierdoły.nawet teraz zebrali wszystkie szumowiny nawet pedałów przytulili,żałosne to wszystko ha ha ha ha ha...ocknij się człowieku bo ich rządy na szczęście nigdy nie wrócą.

12.02.2019, 20:01

miro bez rycha i zdzicha wiesz ile jeszcze agentów jest koło waszego prezeska Kaczora , a ty czasami tez nie kapowałeś, bo twoje wypowiedzi świadczą ze mogłeś przebywać w środowisku SB to jest ich język którym ty się posługujesz , balwierzu nie do golony

12.02.2019, 18:53

gebels z urbanem to w kursko/kaczej tvp mogliby najwyżej kable nosić..

12.02.2019, 18:45

ps. to ja MEDIUM- Marta

12.02.2019, 18:43

ha! czym to ja jestem-medium?? miro-zaTRWAMżająco otumaniona człeczyno-nie używaj słów,których nie rozumiesz; pozostań przy swoich grubiaństwach i wyzwiskach- to twój poziom i kultura; twój i twoich TVP/TRWAM współwyznawców co to mają Boga i Ojczyznę na ustach a siano we łbie i diabła w sercu... wynoś się!!..

12.02.2019, 18:08

O- miro- nam się rozkręcił w tej gebelsowsko-pisowskiej narracjii.
Zejdź chłopie na ziemię,wyprany jesteś przez obecną swołocz kaczą z logicznego myślenia.
Na tym forum,nie wpisałeś jeszcze choć jednego komentarza,do którego można się odnieść
w merytoryczny sposób.Czytam i nie wierzę,że takie pisomatoły próbują kształcić ideologicznie
myślących poprawnie.

12.02.2019, 18:07

miro-i to jest twój poziom jełopie- bez epitetów,wulgaryzmów .gówna,śliny i jadu nie potrafisz funkcjonować i się wysłowić- i przez twój zlasowany móżdżek nie przechodzi wiadomość,iż można być zorientowanym w rzeczywistości bez kontaktów z medialnym szambem.... to straszne,że podobne tobie stada kreatur wciąż wycierają sobie bezprawnie gębę Ojczyzną,Polską,Narodem,itp

12.02.2019, 16:35

zagrycha widzisz jaką jesteś kłamliwą peowską łajzą,mówisz że nie czytasz,nie patrzysz a jesteś bardzo dobrze poinformowany w obecnej sytuacji POlitycznej.
Marto a kto ciebie tak oświecił czy raczej otumanił,że jesteś medium w ocenie innych ,ich kultury,wykształcenia i wiedzy?
Dobromił nie będę nikogo walił po ryjku,nie będę zniżał się do poziomu peowskich łajz dla których guru to jurny stefan,palikot,farmazon,czy bezzębny kasprzak.
PS.
Na pohybel zdrajcom,złodziejom i sprzedawczykom naszej Ojczyzny.

12.02.2019, 16:11

Bedę się modlił!

12.02.2019, 14:39

miro bez rycha i zbycha wal po ryjkach tych co nie lubią naszego Wodza Jarosława Kaczyńskiego , wielkiego guru