Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zabytkowy Monopol Wódczany zamieni się w Monopolis [ZDJĘCIA]

red.
Monopolis w Łodzi
Monopolis w Łodzi mat.promocyjne
Zabytkowe budynki łódzkiego Monopolu Wódczanego zostaną odrestaurowane i zmienią się w Monopolis. Obok biur w postindustrialnej przestrzeni pojawią się także restauracje, kawiarnie, punkty usługowe, kameralny skwer i teatr.

Zabytkowe budynki dawnego Monopolu Wódczanego zlokalizowane są w centrum Łodzi u zbiegu al. Piłsudskiego i ul. Kopcińskiego. Już wkrótce ta postindustrialna przestrzeń zmieni się nie do poznania. Monopolis będzie nie tylko centrum biurowym, ale stanie się też miejscem, w którym łodzianie będą mogli spędzać wolny czas.

- Chcemy, aby Monopolis było miejscem, które będzie żyło również po godzinach pracy, otwartym na wszystkich mieszkańców, w którym łodzianie będą czuli się dobrze i znajdą coś dla siebie - mówi Krzysztof Witkowski, prezes zarządu firmy Virako, która odpowiada za inwestycję.

W Monopolis powstanie ponad 23 tys, mkw. najwyższej klasy biur. Biura znajdą się w głównym gmachu dawnej rozlewni wódki i dwóch nowych budynkach. Goście i klienci Monopolis będą mieli do dyspozycji także restauracje, kawiarnie, punkty usługowe, kameralny skwer, zielone tarasy na dachu, muzeum poświęcone historii Monopolu Wódczanego, galerię sztuki, teatr, spa z basenem, klub malucha i przedszkole.

ZOBACZ TEŻ: Noc Muzeów 2017 w Łodzi. Lista muzeów i instytucji [PROGRAM]

Projekt Monopolis przygotowała polska pracownia Grupa5 Architekci we współpracy z łódzką pracownią Jerzego Lutomskiego.

- Zachowaliśmy historyczne proporcje zabytkowych budynków, nie ingerowaliśmy w to, co w nich najważniejsze, przybudowami. Dodatkowe powierzchnie biurowe umieściliśmy w nowych bryłach - mówi Rafał Grzelewski, główny projektant Monopolis. - Na najniższej kondygnacji znajduje się wspaniała piwnica. Uznaliśmy, że nie powinna pełnić funkcji zaplecza, magazynu dla części biurowej, ale należy wydobyć ją na zewnątrz. Zaprojektowaliśmy zagłębiony, lecz otwarty pasaż z dwoma poziomami przestrzeni do odpoczynku i spędzania czasu. Pasaż połączyliśmy z parterem inwestycji terenowymi kaskadami, które urządzają i porządkują przestrzeń.

Prace budowlane w Monopolis rozpoczną się w drugiej połowie tego roku. W pierwszym etapie zostaną odrestaurowane i zaadaptowane do nowych funkcji historyczne budynki dawnego Monopolu Wódczanego. Budynek M1, podobnie jak pozostałe zrewitalizowane przestrzenie Monopolis, zostanie oddany do użytku w drugiej połowie 2018 roku. W kolejnych etapach powstaną budynki M2 i M3, które mają zostać ukończone odpowiednio w 2019 i 2020 roku.

- Łódź słynie już z adaptacji pofabrycznych przestrzeni do nowych funkcji. Monopolis ma szansę stać się jednym z niepowtarzalnych projektów nie tylko w Łodzi, ale i poza jej granicami - mówi Hanna Zdanowska, Prezydent Łodzi. - Dawny Monopol, z uwagi na specyfikę swojej działalności, był od powstania niedostępny dla szerokiej publiczności. Monopolis będzie za to otwarte, zapraszające do środka. Nie trzeba być klientem restauracji, czy najemcą biura, aby spędzić czas w jego przestrzeniach.

Monopol Wódczany, trzeci co do wielkości zespół fabryczny, po zakładach Karola Scheiblera i Izraela Poznańskiego, został zbudowany w 1902 r. i przez wiele lat stanowił ważny element rozwoju miasta. Dzięki poczynionym inwestycjom, łódzki zakład stał się najnowocześniejszym w polskiej branży spirytusowej. Największy rozkwit i sukcesy nastąpiły pod koniec lat 70.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto