Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zabytkowa willa w łódzkim skansenie odzyskuje blask. Będzie ją można zwiedzać także od środka [ZDJĘCIA]

(JED)
Willa została ustawiona odwrotnie niż pierwotnie. Obecne główne wejście było wcześniej wyjściem z willi do ogrodu.
Willa została ustawiona odwrotnie niż pierwotnie. Obecne główne wejście było wcześniej wyjściem z willi do ogrodu. Krzysztof Szymczak
Zabytkowa willa jest jednym z obiektów w Skansenie Łódzkiej Architektury Drewnianej przy Muzeum Włókiennictwa (Biała Fabryka, ul. Piotrkowska 282), które są obecnie remontowane. Dzięki temu będą przez cały rok dostępne dla zwiedzających i będzie je można oglądać nie tylko z zewnątrz, ale także od środka. Niestety dopiero w przyszłym roku.

Usytuowane w skansenie domki są docieplane specjalną pianką rezolową oraz instalowane jest w nich ogrzewanie, dzięki czemu nie będą zamykane na zimę jak do tej pory. Prace budowlane w zabytkowej willi, którą przeniesiono z Rudy Pabianickiej rozpoczęły się w marcu. Wśród koniecznych prac jest wykonanie izolacji termicznej metodą iniekcji krystalicznej czyli ostrzykiwania wewnętrznych i wewnętrznych fundamentów specjalnym preparatem chroniącym przed wilgocią.

Wewnątrz docieplono ściany za pomocą piany rezolowej, zainstalowano wentylację z odzyskiem ciepła. Przebudowa wnętrza rezydencji wymagała zmian konstrukcyjnych i wzmocnienia ścian nośnych. Wewnątrz zostanie zamontowana winda dla niepełnosprawnych oraz toalety dla zwiedzających, trwa remont werand tzw. ogrodów zimowych, kolejno odnowione zostaną tarasy. Na klatce schodowej zachowano oryginalny tynk, w ten sam sposób zostaną wykończone niektóre ściany. Oryginalne okna (niektóre z zachowanymi witrażowymi szybkami) zostaną uszczelnione, oczyszczone ze starego kitu okiennego i łuszczącej się farby. Willa zostanie pomalowana na kolor oliwkowy, taki jak oryginalny.

- Łodzianom może się ten kolor wydać zbyt ciemny, ale tak pierwotnie była pomalowana willa - tłumaczy Sławomir Ostrowski z Przedsiębiorstwa konserwacji Obiektów Zabytkowych, który zajmuje się renowacją drewnianego budynku.
Prace renowacyjne mają się zakończyć jesienią, ale oficjalne otwarcie obiektu, perły skansenu nastąpi dopiero we wrześniu 2020 roku, ponieważ wnętrze musi być udekorowane zgodnie z modą letniskową sprzed ponad stu lat. Ekspozycja będzie w całości poświęcona historii wakacyjnego wypoczynku łodzian i danego sposobu spędzania wolnego czasu.

Na modernizację willi oraz domków przeznaczono blisko 15,5 miliona złotych, ponad 8,9 miliona złotych pochodzi ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, reszta to wkład z budżetu miasta.

Willa z XIX wieku trafiła do skansenu z ulicy Scaleniowej na Rudzie w 2008 roku. Jej bliźniacza siostra, czyli identyczna willa niestety spłonęła. Przy ul. Milionowej budynek postawiono odwrotnie niż pierwotnie. Dzisiejsze główne wejście było wyjściem do ogrodu.
- Nie znamy historii tego miejsca, nie wiemy dla kogo została wybudowana, ale wiadomo że jej właścicielem był żydowski przedsiębiorca Szyia Światłowski, który kupił ją dla swojej żony - opowiada Magdalena Komarzeniec, zastępca dyrektora Centralnego Muzeum Włókiennictwa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto