Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zabytkowa willa Geyera w Łodzi będzie siedzibą podstawówki

Wiesław Pierzchała (opr. mar)
Początki willi, którą z czasem rozbudowano i przebudowano w stylu renesansu, sięgają 1840 roku
Początki willi, którą z czasem rozbudowano i przebudowano w stylu renesansu, sięgają 1840 roku Krzysztof Szymczak
Kończy się remont zabytkowej willi Geyera w Łodzi. Po zakończeniu prac do rezydencji przy ul. Piotrkowskiej 280 wprowadzi się prywatna szkoła podstawowa.

Zabytkowa willa znanego rodu fabrykanckiego Geyerów znajduje się u zbiegu ulic Piotrkowskiej i Milionowej, tuż przy Białej Fabryce. Wkrótce rezydencja odzyska dawny blask. Prace renowacyjne dobiegają już końca.

- Wymieniliśmy m.in. drewniane stropy, które były w fatalnym stanie. Od strony ul. Milionowej wybudowaliśmy łącznik, który w przyszłości połączy willę z budynkiem, który na razie jest w fazie projektowej - mówi Witold Pabiniak, prokurent inwestora, firmy Ventrue PFI. - Wszystkie prace, które pochłoną ponad 2 mln zł, przebiegają pod nadzorem służb konserwatorskich.

Z powodu robót trzeba było zdemontować słynny witraż secesyjny, wykonany przez renomowany zakład witrażów Stanisława Gabriela Żeleńskiego w Krakowie. Witraż przedstawia widok z 1829 roku na Białą Fabrykę i na pierwszy pałac Geyerów stojący przy skrzyżowaniu obecnych ulic Piotrkowskiej i Przybyszewskiego. Po zakończeniu remontu odrestaurowany witraż wróci na swoje miejsce.

Do wyremontowanej zabytkowej rezydencji wprowadzi się prywatna szkoła podstawowa. Wszystko wskazuje na to, że szkoła rozpocznie działalność zaraz po wakacjach.

Początki willi sięgają 1840 roku, gdy Ludwik Geyer zbudował przy swej fabryce piętrowy budynek kryty gontem. Na początku lat 70. XIX wieku syn Ludwika, Gustaw Geyer, przekształcił dom w swoją rezydencję. Później ją rozbudował, a następnie gospodarzem willi został Robert Geyer. Po wejściu Niemców w 1939 roku do Łodzi, Robert Geyer został zamordowany przez hitlerowców.

W PRL rezydencję przejęło państwo razem z dawną fabryką Geyerów. Fabryka działała jako zakłady im. Dzierżyńskiego „Eskimo”, a w willi były żłobek i przedszkole. Na początku III RP wprowadził się do niej Bank Przemysłowo-Handlowy, a od 1999 roku obecny właściciel wynajmował budynek firmie Amplico i teatrowi Arlekin.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto