Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zabytki w Łodzi. Lista gminnej ewidencji zabytków bogatsza o 13 nowych nieruchomości

Darek Matyjaszczyk
Cmentarz ewangelicko-augsburski obok skrzyżowania ul. Augustów i Rokicińskiej
Cmentarz ewangelicko-augsburski obok skrzyżowania ul. Augustów i Rokicińskiej materiały prasowe
Mamy nowe zabytki w Łodzi. Lista gminnej ewidencji zabytków jest bogatsza o 13 nowych nieruchomości. Na listę trafiły m.in.: cmentarz, dawna szkoła carska i kamienice mieszkalne...

Lista gminnej ewidencji zabytków to ponad 2200 obiektów. Niedawno na listę zostały wpisane: XIX-wieczny cmentarz, część dawnej fabryki Kindermana seniora, dawna szkoła carska i kamienice mieszkalne.

Po umieszczeniu nieruchomości na liście gminnej ewidencji zabytków, ich właściciele są zobowiązani do uzgadniania z miejskimi służbami konserwatorskimi pozwoleń budowlanych. Właściciele zabytków mogą starać się o pieniądze na remonty. Po nowelizacji ustawy o ochronie i opiece nad zabytkami, o dotacje będą mogli występować nie tylko właściciele zabytków rejestrowych, jak dotychczas, ale także tych znajdujących się w ewidencji. Te wpisy dają też możliwość zwolnienia z podatku od nieruchomości.

Najmniej znanym nowym zabytkiem spośród wpisanych na listę , jest nieczynny cmentarz ewangelicko-augsburski obok skrzyżowania ul. Augustów i Rokicińskiej. Schowany między sklepami, hurtowniami i warsztatami dzisiaj wygląda jak zwykły skwer. Znajdują się tam nadal ślady nekropolii – nagrobki między drzewami. Cmentarz powstał w latach 60. XIX wieku na terenie dawnej wsi Widzew.

Gmach fabryki przy ul. Struga 63, czyli dawnych zakładów Franciszka Kindermana, jest już wpisany do rejestru zabytków. Jednak na terenie zakładów znajdują się inne obiekty, które warto objąć ochroną. Są to budynki warsztatu oraz kotłowni z kominem.

Do ewidencji trafił także gmach dawnej szkoły carskiej przy ul. Przybyszewskiego 253. Ceglany budynek został wzniesiony w 1912 roku. Znajduje się na niej napis НАЧАЛЬНОЕ УЧИНИ, czyli szkoła podstawowa (nauczanie początkowe). W czasie, kiedy powstała, była to jedna z nielicznych szkół na terenie wsi Zarzew. Budynek ten wpisano do ewidencji na wniosek mieszkańca, który zwrócił uwagę na jego ciekawą historię.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto