Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zabytki w Łodzi. Lapidarium Detalu Architektonicznego przy Kościuszki [ZDJĘCIA]

Wiesław Pierzchała
Lapidarium Detalu Architektonicznego w Łodzi
Lapidarium Detalu Architektonicznego w Łodzi Grzegorz Gałsiński
Lapidarium Detalu Architektonicznego w Łodzi powstanie przy Kościuszki. Będą tam też biura miejskiego konserwatora zabytków oraz Miejskiej Pracowni Urbanistycznej.

Lapidarium Detalu Architektonicznego w Łodzi

Lapidarium Detalu Architektonicznego w Łodzi powstanie w budynkach między al. Kościuszki 19 a ul. Wólczańską 36, czyli w miejscu, gdzie był I komisariat policji. Stoi tam zabytkowa kamienica z początku XX wieku od al. Kościuszki, stylowa willa Józefa Bayera z końca XIX wieku od ul. Wólczańskiej i oficyny pośrodku.

Budynki były w fatalnym stanie. Dlatego policjanci musieli przenieść się do innej siedziby. Teraz obiekty czeka remont kapitalny, po którym to miejsce mocno się zmieni. Między al. Kościuszki a ul. Wólczańską powstanie pasaż dostępny dla przechodniów, czego do tej pory nie było.

Lapidarium to nic innego, jak zbiór części posągów, pomników, zabytkowych budowli itp. prezentowanych pod gołym niebem. I tak będzie na tym terenie. Pojawią się tam cenne elementy budynków i wyposażenia, które będzie można oglądać na dziedzińcu i na parterze w kamienicy. Do tej pory przedmioty te składowane są w magazynie miejskim na Widzewie i nikt nie może ich oglądać. Na szczęście wkrótce to się zmieni. Jak zostanie zagospodarowana odnowiona posesja?

W pasażu będzie można odpocząć i książki poczytać

Plan jest taki, że w kamienicy będą biura Miejskiej Pracowni Urbanistycznej, zaś willa, w której zachowały się stylowe sztukaterie i polichromie, stanie się siedzibą miejskiego konserwatora zabytków.

- W kamienicy powstanie sala konferencyjna, w której będą organizowane spotkania i dyskusje poświęcone ważnym dla miasta sprawom, nie tylko z dziedziny urbanistyki i architektury. Obok w sali wystawienniczej pojawi się interaktywna makieta Łodzi, na której będzie można zobaczyć, jak zmieniało się miasto w ciągu wieków. Z tej sali będzie przechodziło się do lapidarium, którego eksponatami będą sztukaterie i inne ozdoby pochodzące z rozebranych łódzkich budynków mieszkalnych i pofabrycznych. Ekspozycja będzie mogła się zmieniać, a magazyn z całą kolekcją detali, które posiada miejski konserwator zabytków, powstanie obok w nowej oficynie. Dziedziniec zamieni się w pasaż. Będzie można tam odpocząć, poczytać książki, spotkać się ze znajomymi - zapewnia Grzegorz Gawlik z zespołu prasowego Urzędu Miasta w Łodzi.

Posągi, drzwi z ościeżami i balustrady z kutego żelaza

- W magazynie mamy kilkaset przedmiotów, które gromadzimy od 2000 roku. Wśród nich są m.in. sztukaterie, posągi, zabytkowe drzwi z ościeżami, kafle i drzwiczki żeliwne od stylowych pieców kaflowych, które zostały rozebrane, ale jeden z nich w lapidarium zostanie odtworzony. Mamy też ozdobne balustrady balkonowe z kutego żelaza, a także żeliwne słupy pofabryczne oraz płyty żeliwne, którymi były kiedyś wykładane podłogi fabryczne. Nie mamy witraż, ale za to posiadamy okna z klatek schodowych z kolorowymi szkiełkami o motywach geometrycznych - wyjaśnia Aleksandra Sztuka, kierownik oddziału ds. zarządzania dziedzictwem Urzędu Miasta w Łodzi.

Najciekawsze i najpiękniejsze przedmioty trafią do lapidarium. Pośród nich będą też detale architektoniczne z rozebranej kamienicy przy ul. Składowej 21 i istniejącej kamienicy przy ul. Zielonej 5, fragmenty sztukaterii z pałacu Augusta Haertiga przy ul. Piotrkowskiej 236 oraz drzwi i okna z rozebranej fabryki Józefa Gampego i Ludwika Albrecha przy skrzyżowaniu ul. Rembielińskiego i al. Politechniki, w którym to miejscu jest obecnie Centrum Handlowe Sukcesja.

Zabytkowe kamienice w Łodzi

Na posesji z lapidarium najciekawsza jest nawiązująca do renesansu rezydencja z około 1880 roku. Jej właścicielem był przedsiębiorca Józefa Bayer mający w pobliżu skład drewna i desek. Po jego śmierci w 1907 roku willa została sprzedana przez spadkobierców Zofii Hirszbergowej, która w miejscu składu postawiła pawilon handlowy, zaś willę wynajęła pod klinikę trzem lekarzom. Byli to: Ludwik Falk, Zygmunt Golc i Stanisław Jelnicki. Po jej śmierci w 1920 roku posesję odziedziczyły trzy córki: Aniela, Eliza i Maria. W rezydencji zamieszkała Aniela z mężem - lekarzem Ignacym Majbaumem. I tak było do II wojny światowej, kiedy rezydencję zajęli Niemcy. Po wojnie jej użytkownikami najpierw zostali milicjanci, a potem policjanci. Dziś stoi pusta, niszczeje i jest zamknięta.

Wkrótce to się zmieni. Wykonawcą remontów na posesji z lapidarium jest ta sama firma, która - jak nas poinformował Grzegorz Gawlik - efektownie odnowiła dom Ottona Gehliga przy ul. Tuwima 17 i pałac Karola Poznańskiego, czyli siedzibę Akademii Muzycznej u zbiegu ul. Gdańskiej i 1 Maja, co jest dobrym prognostykiem.

Light Move Festival 2017 w Łodzi

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto