W otoczeniu zieleni Miejskiego Ogrodu Botanicznego można nie tylko wypoczywać. W niedzielę można było również zadbać o swoje zdrowie, badając słuch. Specjalistyczny pojazd służący do takich badań odwiedził botanik w ...

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
W otoczeniu zieleni Miejskiego Ogrodu Botanicznego można nie tylko wypoczywać. W niedzielę można było również zadbać o swoje zdrowie, badając słuch. Specjalistyczny pojazd służący do takich badań odwiedził botanik w ramach Ogólnopolskiej Akcji Bezpłatnych Badań Słuchu Medi-Bus.

Za pomocą miniaturowej kamery i specjalnych słuchawek, we wnętrzu busa pokrytym wygłuszającą okładziną, pacjenci poddawani byli specjalistycznym badaniom.

Podróż do wnętrza ucha za pomocą kamery pozwala określić stan ucha środkowego. Pacjenci medi-busa otrzymali płyty CD z nagraniem z kamery oraz zdjęciem.

Druga część wizyty to badanie audiometryczne, dzięki któremu pacjent dowiaduje się, na jakim poziomie jest jego próg słyszenia.

- Okazało się, że podczas rozmowy z jedną czy dwiema osobami wszystko jest w porządku, ale przy większym gwarze mam już problem ze zrozumieniem wszystkiego - mówi Roman Sitko, którego żona namówiła na badanie, bo twierdziła, że telewizor jest zawsze zbyt głośno.

Protetyk słuchu Monika Miłoń przekonuje, że to właśnie zbyt głośne słuchanie muzyki czy telewizji niszczą nam słuch.

- Młodzież jest bardzo narażona na problemy. Słuchanie muzyki na słuchawkach wciśniętych do uszu, szczególnie, jeśli muzyka dociera do stojących obok osób, nie jest rozsądne. Takie osoby są potencjalnymi klientami laryngologów już za pięć lat - mówi.

Nie ma recepty na dobry słuch. Może go uszkodzić zbyt głośne otoczenie, jak na dyskotece, przewlekłe choroby, cukrzyca, nadciśnienie, stosowanie niektórych silnych leków czy przeciągi. Należy więc unikać sytuacji, w których narażamy się na utratę słuchu.

- Celem tej akcji jest przebadanie jak największej liczby osób. Ci, którzy mają stany zapalne, szumy uszne, lub niedosłyszą, dostają skierowanie do laryngologa. Zdarza się, że ktoś przychodzi do nas mówiąc, że ma zakorkowane ucho. Okazuje się, że wskutek nieleczenia stanu zapalnego, znacznie spadł poziom słyszalności w chorym uchu - mówi Miłoń.

Ci, którzy przegapili badania w botaniku, mogą skorzystać z bezpłatnych badań w przychodni Medicus przy ul. Wolności 270. Rejestrować się należy pod numerem telefonu 032 376-32-75.

Badanie w przychodni jest bardziej złożone od tego przeprowadzanego w Medi-Busie. Rozpoczyna się przeprowadzeniem testu z rozumienia mowy, nastepnie wykonywane są badania audiometryczne oraz za pomocą miniaturowej kamery, a na zakończenie pacjentowi tłumaczone są poszczególne wyniki.

Czytaj także

    Komentarze (0)

    Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

    Zaloguj się / Zarejestruj się!

    Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!