(© arch. Polskapresse)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Przypominamy. Jeśli właściciel nieruchomości nie odśnieży chodnika przed domem może dostać do 500 zł mandatu. Za odgarnięcie śniegu z chodnika na ulicę grozi trzykrotnie wyższa kara, a nawet sumienne odśnieżanie nie gwarantuje, że nikt przed domem się nie pośliźnie za co poszkodowany może żądać odszkodowania. Prawo nie zawsze jednak każe właścicielowi nieruchomości „chwytać za łopatę”.

Pierwszy atak zimy zaskoczył w weekend chyba nawet meteorologów. Przerwy w dostawie prądu, opóźnienia na kolei i drogach to tylko kilka z kłopotów, na które można natrafić w trakcie obfitych opadów śniegu. Dla właścicieli nieruchomości oznaczają one także początek sezonu odśnieżania. Warto przypomnieć, że zgodnie z prawem, to na właścicielach nieruchomości ciąży obowiązek odśnieżenia i skucia lodu z chodników przylegających bezpośrednio do nieruchomości.

Gdy właściciel, pomimo obowiązku odśnieżania chodnika nie zrobi tego, może dostać mandat. Przeważnie wystawiają je strażnicy miejscy. Grzywna wynosi najczęściej 100 zł, choć maksymalna jego wysokość to 500 zł. Nieprzyjęcie mandatu skutkuje przekazaniem sprawy do sądu grodzkiego. Ten może wymierzyć karę wysokości nawet 5 tys. złotych.
Jeszcze gorzej byłoby, gdyby właściciel oczyszczał chodnik, ale wyrzucał śnieg na drogę. Za takie rozwiązanie grozi mandat na kwotę do 1500 zł. Gdy ponadto wyrzucony na drogę śnieg będzie przyczyną wypadku, to osoba która odgarnęła śnieg na drogę może odpowiadać jak za przestępstwo, co w skrajnym przypadku oznacza karę pozbawienia wolności.

Zgodnie z danymi Eurostatu aż 52 proc. Polaków mieszka w domach jednorodzinnych. Jeśli przed ich domem znajduje się chodnik, powinni zająć się jego odśnieżaniem. W lepszej sytuacji są mieszkańcy domów wielorodzinnych. W ich przypadku obowiązek odśnieżania scedowany jest często na zarządcę nieruchomości - o ile został powołany.

Przeważnie pozbyciem się śniegu zajmie się więc spółdzielnia lub wspólnota mieszkaniowa. Jeśli zarządcy nie ma, czyli np. w mieszkaniach bezczynszowych za odśnieżanie chodnika położonego bezpośrednio przy nieruchomości odpowiadają solidarnie właściciele mieszkań. Mogą więc sami „chwycić za łopaty” lub wynająć firmę, która zajmie się odśnieżaniem. Rozwiązanie takie, nie tylko w przypadku mieszkań bezczynszowych, ale wszystkich nieruchomości ma ten plus, że pozwala uniknąć odpowiedzialności cywilnej właściciela nieruchomości, gdy idąc chodnikiem przed domem, ktoś się pośliźnie i zrobi sobie krzywdę.

Za nieszczęśliwy wypadek, do którego przyczyniło się nieodśnieżenie chodnika odpowiada właściciel nieruchomości. Tym bardziej więc warto utrzymywać „swój” fragment drogi w należytym stanie, aby nikomu nie wyrządzić krzywdy. Nawet jednak najbardziej sumienne odśnieżanie nie gwarantuje, że nie dojdzie do nieszczęśliwego wypadku. Przed jego skutkami właściciela nieruchomości może ochronić ubezpieczenie OC nieruchomości. Może ono pokryć ewentualne roszczenia osoby, która doznała uszczerbku idąc chodnikiem przed ubezpieczonym domem. Koszt takiej w większości przypadków nie powinien przekroczyć kilkudziesięciu złotych rocznie. Może się też zdarzyć, że takie ubezpieczenie będzie dodane dodatkowo do innej polisy, którą kupujemy w celu zabezpieczenia naszej nieruchomości.

W pewnych sytuacjach właściciel nieruchomości nie musi odśnieżać chodnika przed swoim domem. Będzie tak po pierwsze wtedy, gdy na chodniku dopuszczony jest płatny postój samochodów. Po prostu jeśli gmina pobiera opłaty za parkowanie, sama powinna też uprzątnąć śnieg. Podobnie będzie, gdy przed domem znajduje się przystanek. W takim wypadu to na przedsiębiorstwie komunikacyjnym ciąży obowiązek odśnieżania.

Najważniejszy wydaje się jednak fakt, że ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach zakłada, że właściciel działki musi odśnieżyć chodnik, o ile jest on położony bezpośrednio przy granicy nieruchomości. Gdy więc pomiędzy granicą działki, a chodnikiem znajduje się miejski pas zieleni, odpowiedzialna za odśnieżanie jest gmina.

Czytaj także

  Komentarze (16)

  Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

  Zaloguj się / Zarejestruj się!

  zasypana (gość)

  A co grozi firmie odśnieżajacej, która usuwając śnieg z ulicy zasypała mi wjazd na posesję?

  Maciej (gość) (hal)

  "hal" czytaj ze zrozumieniem, granicą nie jest płot, jeżeli działka dochodzi do chodnika odśnieżasz, jeżeli działkę dzieli np: rów melioracyjny- nie ty odśnieżasz tylko miasto.
  Jeżeli twa działka dochodzi do chodnika dom stoi 200m od chodnika a płot jest np 30m od chodnika i tak odśnieżasz. Płot nie zawsze jest granicą. i jak to widzisz to dzwoń do straży!

  niobe (gość)

  A co w sytuacji kiedy plug zepchnie snieg na chodnik? Przeciez na waskich uliczkach to jest notoryczny problem! Co zrobic ze sniegiem jak nie ma sie ogrodka? Gdzie go usunac? Roztopic w garnku i wlac do sedesu? Jak sie uchwala jakies przepisy to powinny byc zgodne ze zdrowym rozsadkiem!

  hal (gość)

  Z tym pasem zielni to jest zajefajny pomysl. Wszyscy znamy cwaniaczkow co to ogrodzenia sobie poprzesuwali do samego chodnika zeby miec "morgow" wiecej i tak na jednej ulicy jest kilka plotow przy samym chodniku(nawet jezdni) a kilka 0,5m "cofnietych" I wtedy nie ma zmiluj -slizgajcie sie do woli i wzywajcie straz do pazerow co to kazga piedz ziemi musza zawlasczyc!

  sobieski (gość)

  mate29 to nie USA to Łódź w Polandii tutaj nikt nic nie wie jak coś potrzeba ale zbierać kase to potrafi , a durny naród popluje sie pod nosem i dalej od nowa polka ludowa

  KierowcaProfessional (gość)

  Nadal miasto jest sparaliżowane przez opady śniegu! Kiedy miasto uprzątnie śnieg? Ile jeszcze ludzi musi przez to zginąć? Kiedy kierowcy będą bezpieczni?

  mate29 (gość)

  Dziennikarze co roku piszą to samo ! mają gotowe artykuły
  Ale zawsze brak jest ważnej informacji ile czasu jest na odśnieżenie chodnika po ustaniu opadów atmosferycznych !!! (bo w czasie opadów chodnik musi być biały).
  W USA w ubiegłym roku po opadach śniegu w Nowym Jorku szkoły i rzędy zostały zamknięte a służby oczyszczające miały 3 dni na odśnieżenie .

  Piotr (gość)

  To ta pani na zdjęciu niepotrzebnie odsnieża --- ewidentnie widać, że między chodnikiem a ogrodzeniem coś jest (miejski pas zieleni?)) To może zacznijmy sądzić się z miastem...

  nowos (gość)

  za rzucenie śniegu na jezdnie 3 krotnie wiekszy mandat ......., żarty sobie robia- to może MPO czy jakiejs innej firmir wystawmy 10 krotny mandat za zsówanie śniegu z drogi prosto na nasze posesje co .

  MS (gość)

  "Gdy więc pomiędzy granicą działki, a chodnikiem znajduje się miejski pas zieleni, odpowiedzialna za odśnieżanie jest gmina"
  A tego nigdy nie robi... i gdzie mam to zgłosić???

  Kejk (gość)

  "Nieprzyjęcie mandatu skutkuje przekazaniem sprawy do sądu grodzkiego"
  Nie ma już sądów grodzkich:
  http://pl.wikipedia.org/wiki/S%C4%85d_grodzki

  gość (gość)

  oczekuję wystawienia mandatu osobą odpowiedzialnym za nieusuwanie pryzm śniegu z miejsc parkingowych które są w centrum i za które musimy płacić wyższe opłaty teraz.

  Jakiś dzielny strażnik miejski się odważy?

  ludek (gość)

  U mnie przed blokiem jest teren miasta przez całą poprzednią zimę dwa razy odśnieżyli wiec komu trzeba wystawić mandat zdanowskiej i czy straż miejska przyjedzie jak zadzwonie i proszę o interwencje