Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Za nękanie SMS-ami i telefonami można będzie trafić za kratki

Agnieszka Jasińska
Stalking, czyli uporczywe nękanie i nagabywanie, będzie ścigany jako przestępstwo
Stalking, czyli uporczywe nękanie i nagabywanie, będzie ścigany jako przestępstwo Wojciech Markos Markiewicz
Uporczywe i złośliwe nagabywanie za pomocą SMS-ów już niedługo przestanie być bezkarne. Za kratki będzie mógł pójść też ten, kto "obsypuje nas" nas prezentami w przeróżnych telefonicznych konkursach i loteriach.

We wtorek Sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka rozpoczyna pracę nad projektem zmiany kodeksu karnego, dzięki którym stalking, czyli uporczywe nękanie i nagabywanie, będzie ścigany jako przestępstwo. Resort sprawiedliwości chce, by był zagrożony karą do trzech lat pozbawienia wolności. Natomiast jeśli w wyniku nękania pokrzywdzony popełni samobójstwo, to sprawcy będzie grozić od 2 do 12 lat więzienia.

Pani Katarzyna z Łodzi jest nękana SMS-ami od trzech tygodni. Dostaje je o każdej porze dnia i nocy. Nie wie, kto jest ich nadawcą i coraz bardziej boi się o siebie. Właśnie ze strachu prosi o anonimowość.

- Najpierw dostałam pięć pustych SMS-sów. Odpisałam, pytając, o co chodzi. Wtedy zadzwonił telefon. Odebrałam. Usłyszałam w słuchawce męski głos. Powiedział, że przeprasza za puste SMS-y, że to pomyłka - opowiada. - Następnego dnia dostałam kolejne, tym razem z innego numeru telefonu. Pomyślałam, że jak będę je ignorować, to ktoś da sobie w końcu spokój. Niestety, tak się nie stało. SMS-y cały czas przychodzą. Najwięcej dostaję ich w nocy.

Nie wie dlaczego jej numer telefonu trafił w niepowołane ręce. - Można mnie znaleźć na portalach społecznościowych, ale nie dodawałam tam swojego numeru telefonu. Zamierzam zgłosić sprawę na policję - mówi.

Pani Kasia nie jest wyjątkiem. W czerwcu na policję zgłosiła się inna łodzianka - pani Monika, która również była nękana telefonami. Było ich nawet 800 dziennie. Prześladowca uruchomił specjalny program komputerowy, który sprawił, że telefon pani Moniki dzwonił prawie cały czas. Na szczęście policji udało się odnaleźć mężczyznę. Okazał się nim 48-letni obywatel Niemiec, ścigany międzynarodowym listem gończym za oszustwa i fałszerstwa dokumentów. Ukrywał się w Zielonej Górze. Sprawą zajęła się prokuratura.

- Teraz sprawdzamy kilkaset kart telefonicznych, które posiadał mężczyzna, czy są na nich połączenia do pani Moniki z Łodzi. Może to potrwać kilka miesięcy - mówi Grzegorz Szklarz, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Zielonej Górze.

Nie wszystkie ofiary stalkingu mają jednak odwagę, aby zgłosić się na policję. Większość chce po prostu zmienić swój numer telefonu i jak najszybciej zapomnieć o wszystkim.

- Nie ma tygodnia, żeby nie zgłosiło się do mnie od kilku do kilkunastu kobiet, które proszą o zmianę numeru telefonu, bo są nękane SMS-ami przez nieznane im osoby. Na początku nie chcą się do tego przyznać, bo się wstydzą. Dopiero po dłuższej rozmowie dowiadujemy się o co chodzi - mówi nam właściciel jednego ze sklepów sprzedających telefony komórkowe w Łodzi.

Jeśli nowe przepisy wejdą w życie, nękanie za pomocą telefonów przestanie być dla prześladowcy zabawą. Za uporczywe i złośliwe nagabywanie grozić będzie bowiem nawet 12 lat więzienia.

- Chodzi o różne sytuacje, m.in. nękanie setkami telefonów, SMS-ów, śledzenie, ale też np. obdarzanie swojej ofiary prezentami, których nie chce - tłumaczy Krzysztof Kwiatkowski, minister sprawiedliwości. - Są sytuacje, kiedy ofiara w efekcie nękania zmuszona jest do zmiany stylu życia, miejsca zamieszkania.

Andrzej Zoll, przewodniczący komisji kodyfikacyjnej działającej przy resorcie sprawiedliwości, wyjaśnia, że do kodeksu karnego zostanie wpisane zarówno uporczywe nękanie, które doprowadza ofiarę do "uzasadnionego odczucia strachu" o siebie i rodzinę, jak i złośliwe wykorzystywanie danych osobowych do wyrządzenia szkody materialnej i osobistej.

Na zlecenie resortu sprawiedliwości oceniono skalę stalkingu w Polsce i okazało się, że spośród 10 tys. badanych Polaków co 10 stwierdził, że padł ofiarą uporczywego nękania.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto