Lubiany łódzki festiwal zainauguruje głośne „Wesele” w reżyserii Jana Klaty z Narodowego Starego Teatru w Krakowie Lubiany łódzki festiwal zainauguruje głośne „Wesele” w reżyserii Jana Klaty z Narodowego Starego Teatru w Krakowie

Lubiany łódzki festiwal zainauguruje głośne „Wesele” w reżyserii Jana Klaty z Narodowego Starego Teatru w Krakowie (© Magdalena Hueckel)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

W poniedziałek 5 marca rozpocznie się w Łodzi wyczekiwany XXIV Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych, organizowany przez Teatr Powszechny.

Niezmiennie żywe „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, które w Narodowym Starym Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie zrealizował Jan Klata, z przytupem zainauguruje XXIV Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Łodzi. Tegoroczne przedsięwzięcie odbywa się pod hasłem „Niebezpiecznie jest schodzić ze sceny”.

Ewa Pilawska, dyrektor festiwalu i Teatru Powszechnego, nawiązując do słów prof. Sławomira Świontka - teoretyka dramatu i teatru, literaturoznawcy i norwidologa, związanego z łódzkim środowiskiem akademickim - podkreśla, że „Niebezpiecznie jest schodzić ze sceny” to temat uniwersalny i ponadczasowy. „Odnosi się także do szerokiego kontekstu” - pisze zapowiadając imprezę. - „Co daje artyście scena? Co mu odbiera? Czy i jaka jest granica między artystą na scenie a artystą poza nią? Kim jest artysta na scenie? Czy jest sobą? Dlaczego niebezpiecznie jest „schodzić ze sceny?” Czy i kiedy artysta może sobie na to pozwolić? Jakie są konsekwencje takiej decyzji? Temat stanie się między innymi punktem wyjścia do rozważań o przemianach we współczesnym teatrze, zarówno od strony formalnej i tematycznej, jak i z punktu widzenia czysto ludzkich doświadczeń związanych z kondycją artystów teatru”.

Podczas festiwalu okazji do rozmowy, jak zawsze, będzie wiele. Widzowie zobaczą dziesięć przedstawień, ale organizatorzy przygotowują również wystawy, spotkania, panele dyskusyjne. „Niebezpiecznie jest schodzić ze sceny” to tytuł wystawy, która zostanie otwarta w poniedziałek o godz. 18.30 w foyer Teatru Powszechnego, a po wernisażu Narodowy Stary Teatr pokaże wspomniane „Wesele” (w obsadzie m.in. Anna Dymna, Małgorzata Gorol, Ewa Kaim, Katarzyna Krzanowska, Anna Radwan, Juliusz Chrząstowski, Roman Gancarczyk, Zbigniew W. Kaleta, Jan Peszek.

10 marca Teatr Współczesny z Warszawy zaprezentuje „Psie serce” Michała Bułhakowa w adaptacji i reżyserii Macieja Englerta. Występują m.in. Borys Szyc, Krzysztof Wakuliński, Barbara Wypych, Mariusz Jakus, Piotr Bajor, Piotr Garlicki, Leon Charewicz. Dzień później Teatr Polski z Poznania przedstawi spektakl „K.” Pawła Demirskiego w reżyserii Moniki Strzępki (w obsadzie m.in. Joanna Drozda i Jacek Poniedziałek).

14 i 15 marca w hali Expo zostanie pokazane widowisko Nowego Teatru z Warszawy „Proces” według powieści Franza Kafki w reżyserii Krystiana Lupy. 16 marca w Teatrze Powszechnym prapremierowa koprodukcja gospodarzy i Komuny Warszawa - „Hannah Arendt: Ucieczka” Pawła Mościckiego w reż. Grzegorza Laszuka.

17 marca ponownie goście z Warszawy - tym razem Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera ze spektaklem inspirowanym powieścią Klausa Manna i filmem Istvána Szabó „Mefisto” w reż. Agnieszki Błońskiej. Często goszczący na festiwalu Teatr Polonia z Warszawy 18 marca pokaże spektakl w wykonaniu Krystyny Jandy - „Zapiski z wygnania” na podstawie powieści Sabiny Baral w adaptacji i reżyserii Magdy Umer.

23 i 24 marca na widzów czekać będzie krakowski Teatr Ludowy z „Sekretnym życiem Friedmanów” Marcina Wierzchowskiego (także reżyseria) i Daniela Sołtysińskiego. Na 25 marca zaś łódzki „Powszechny” zaplanował prapremierę sztuki Michała Siegoczyńskiego „Lovebook” w reżyserii autora.

29 marca Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana z Warszawy zamknie festiwal „Wujaszkiem Wanią” Antoniego Czechowa w reż. Iwana Wyrypajewa. Występują m.in. Teresa Budzisz-Krzyżanowska, Karolina Gruszka, Anna Nehrebecka, Andrzej Seweryn, Maciej Stuhr.

Zobaczcie fragment spektaklu Teatru Powszechnego "Żona potrzebna od zaraz"


KORONA KRÓLÓW. Sprawdź, co się wydarzy w kolejnym odcinku

Waloryzacja rent i emerytur w 2018 roku

Diagnoza sezon 2. Sprawdź, co stanie się w następnym odcinku!

Wydarzenia Kulturalne | Wiadomości Kulturalne

Komentarze (4)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

charakterystyka totalnej (gość) (Charakterystyka DOBREJ ZMIANY )

charakterystyka totalnej opozycji:
typ1- ubek, żona ubeka, syn, córka ubeka, wnuk, wnuczka ubeka, (tracący kaskę dziadzi)
typ2 - wiek 50+, wykształcenie przeważnie średnie, brak własnego zdania, bo trudno je mieć gdy się jest niedouczonym, łatwo ulegający wpływom innych osób, lubi działać w stadzie, za komuny siedział cicho, bo to cykor, teraz, gdy jest prawdziwa demokracja poczuł swą siłę, bo wylazł na ulicę i nikt go nie spałował, nie użył gazu, itd; niedorzecznie korzystając z wszelkich praw demokracji, w tym z prawa do wygłaszania poglądów łazi gdzie tylko może (łącznie z zagranicą) i gada, że nie ma demokracji i wolności, typ obsesyjnie paranoidalny

Charakterystyka DOBREJ ZMIANY (gość)

Charakterystyka DOBREJ ZMIANY mężczyzna między czterdziestym piątym a sześćdziesiątym rokiem życia. Czasem ospały intelektualnie, ale zwykle obdarzony inteligencją nie za bystrą, specyficznym stylem i dziwną polszczyzną, która z czasem wykształca swój specyficzny idiom, obfitujący w manieryzmy. Zawsze zamienia się w swoją własną karykaturę. Prawie zawsze prawicowy. Finansowo zwykle nieogarnięty, chociaż są wyjątki. Chce ustanowienia monarchii, broni w każdym domu, czasem marzy o słowiańskim imperium, prawie zawsze walczy z żydowskimi spiskami i zwykle z czasem ten wątek staje się najwyraźniejszy. Wie, na czyim pasku kto chodzi i dlaczego na Sorosa. Masoni. Żydzi. Oraz żydowscy masoni. I masońscy Żydzi. Spisek przeciwko Polsce

j24 (gość)

Dzisiaj - 19.00 Katedra Droga krzyżowa, niedziela - katedra, namioty ku pamięci Żołnierzy Wyklętych