Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wystawę o wojennej tragedii Wielunia w Brukseli

Marek Mikulski
Jednym z upominków, jakie burmistrz przekazał Jerzemu Buzkowi był album o zniszczeniu Wielunia
Jednym z upominków, jakie burmistrz przekazał Jerzemu Buzkowi był album o zniszczeniu Wielunia fot. Marek Mikulski
Otwarcia ekspozycji dokonał przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek. - Wieluń to małe miasteczko zbombardowane w pierwszym dniu wojny. Możemy to zobaczyć na zdjęciach. Teraz na szczęście żyjemy w zupełnie innej Europie, której przyświeca idea pojednania. Pamięć o tym co się stało, jest jednak najważniejsza, ponieważ ona będzie kształtować naszą przyszłość - powiedział w swoim krótkim wystąpieniu.

Głos zabrał także eurodeputowany Janusz Wojciechowski, który pomógł zrealizować pomysł pokazania wystawy w Brukseli: - Kiedy oglądam zdjęcie zrujnowanego i płonącego Wielunia, wykonane przez niemieckiego lotnika 2 września 1939 roku, mam wrażenie, że to właśnie nadciąga pomoc dla miasta po trzęsieniu ziemi. Jak było w rzeczywistości wszyscy wiemy. Otwarcie wystawy skłania mnie do refleksji, że Unia to sposób na zapewnienie pokoju w Europie. Można krytykować unijne absurdy, mówić, że biurokracja wiele kosztuje, ale armie i wojna kosztują jeszcze więcej.

Ekspozycja przygotowana przez pracowników Muzeum Ziemi Wieluńskiej promowała już miasto w Sejmie w Warszawie. Prosto z Brukseli pojechała natomiast do partnerskiego niemieckiego Osterburga. Zdjęcia i opisy w skróconej formie mogą przybliżyć miasto każdemu, kto niewiele o nim słyszał. Wielkoformatowe fotografie pokazują Wieluń jako miasto o bogatej przeszłości, którą przerwały tragiczne wydarzenia z ranka 1 września 1939 roku, kiedy to miasto zostało zbombardowane przez hitlerowskie lotnictwo. Było pierwszą ofiarą w II wojnie światowej. Ostatnia część wystawy to przedstawienie inicjatyw podejmowanych po wojnie w Wieluniu dla pokoju i pojednania, w tym ostatnie uroczystości rocznicy wybuchu wojny z udziałem prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego po wystawie oprowadzał dyrektor wieluńskiego muzeum Janusz Książek. Obecny był także profesor Tadeusz Olejnik, badacz dziejów miasta, burmistrz Wielunia, delegacja radnych miejskich, a także kilku posłów Ziemi Łódzkiej.

Do stolicy Belgii pojechali także świadkowie zbrodniczego bombardowania: Eugeniusz Kołodziejczyk (którego krótkie wystąpienie wzruszyło wszystkich), Zofia Burchacińska i Kazimiera Wolniewicz.

- Wszyscy gratulowali nam pomysłu, organizacji i promocji Wielunia - komentuje Anna Maria Rozmarynowska, radna miejska i organizatorka przedsięwzięcia.- Przypomnieliśmy całej Europie, gdzie i kiedy zaczęła się wojna.

W przyszłym tygodniu posłowie i pracownicy parlamentu będą mogli obejrzeć dokumentalny film o Wieluniu "13 cegieł", a po nowym roku ekspozycja i film trafią być może do Centrum Polskiego w Brukseli.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wystawę o wojennej tragedii Wielunia w Brukseli - Warszawa Nasze Miasto

Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto