Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wystawa w Roku Awangardy w ms2 [ZDJĘCIA]

Aida Stępniak
Wystawa w Roku Awangardy w ms2
Wystawa w Roku Awangardy w ms2 Krzysztof Szymczak
„Superorganizm. Awangarda i doświadczenie przyrody” wystawa ms2 w Roku Awangardy została otwarta w piątek, 10 lutego.

W ms2 od piątku można oglądać nową ekspozycję przygotowaną w ramach obchodów stulecia awangardy w Polsce zatytułowaną „Superorganizm. Awangarda i doświadczenie przyrody” (ma ona być pierwszą z zaplanowanych w ramach dłuższego cyklu, który ma ukazać spuściznę awangardy w perspektywie współczesnej). Wystawa odbywa się pod auspicjami Polskiego Komitetu do spraw Unesco, a honorowy patronat objął prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

Celem ekspozycji jest ukazanie, w jaki sposób na przełomie XIX i XX stulecia zmieniły się w sztuce relacje pomiędzy środowiskiem a człowiekiem. Tytułowy „superorganizm” nawiązuje do ekspansywności ludzkiego gatunku, prowadzącej zarówno do degradacji naszej planety, ale również cywilizacyjnego postępu. Okres nowoczesny w historii Ziemi wiąże się z daleko posuniętymi przekształceniami otaczającej nas przyrody przez różnorodne czynniki jak industrializacja, urbanizacja czy kolonizacja.

Awangardowe postawy składają się na obraz ludzkich przeżyć takich jak lęki, fascynacje, złudzenia, afekty i rozważania doświadczane w związku z przyrodą. Są one na tyle trwałe i uniwersalne, że można je odczytywać jako permanentnie aktualne. Zarówno potwierdzają pogląd na człowieka jako budowniczego świata bez ograniczeń, jak i ukazują nieprawdziwość postrzegania awangardy wyłącznie w kategoriach negacji natury i popularnego hasła „miasto masa maszyna”. Skłaniają także do refleksji nad rolą i znaczeniem zależności człowieka i środowiska.

Wystawa w ms2 ma być przeglądem zmian zachodzących w sztuce awangardowej, na które wpływ miał rozwój relacji człowiek-środowisko. Została podzielona na następujące części: „Krajobraz postnaturalny”, „Biofilia”, „Wcielone widzenie”, „Czwarty wymiar”, „Mikrokosmos i Makrokosmos” oraz „Ewolucja”.

Wśród autorów zaprezentowanych prac znajdą się takie nazwiska jak: Eileen Agar, Jean (Hans) Arp, Aleksander Archipenko, Alexander Calder, Le Corbusier, Robert Delaunay, Boris Ender, Max Ernst, Naum Gabo, Karol Hiller, Wasily Kandyński, György Kepes, Paul Klee, Iwan Klun, Katarzyna Kobro, Len Lye, Kazimierz Malewicz, Franz Marc, Michaił Matiuszyn, Piet Mondrian, Edvard Munch, Lubow Popowa, Man Ray, László Moholy-Nagy, Aleksander Rodczenko, Kurt Schwitters, Anton Stankowski, Władysław Strzemiński i inni. Około 150 eksponatów zaprezentowanych na wystawie wypożyczono z zarówno z prywatnych, jak i publicznych kolekcji.

Wernisaż rozpocznie się o godz. 18. Wstęp wolny.

Wystawa w ms2 (ul. Ogrodowa 19) będzie czynna do 21 maja

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto